Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma uvedla nativní CSC objektiv 50mm F1.4 DG DN Art

24.2.2023, Milan Šurkala, aktualita
Sigma uvedla nativní CSC objektiv 50mm F1.4 DG DN Art
Sigma představila nový nativní objektiv pro bezzrcadlovky, 50mm F1.4 DG DN Art. Nejde tedy o předělaný objektiv ze zrcadlovek, ale o opticky nový objektiv optimalizovaný pro CSC fotoaparáty. Najdeme tu zaostřovací systém HLA.
Společnost Sigma uvedla do portfolia svých objektivů nový model 50mm F1.4 DG DN Art. Oproti předchozí verzi ale není objektivem pro DSLR (případně tímtéž objektivem předělaným pro CSC), ale novou konstrukcí speciálně vyvinutou pro bezzrcadlovky. K dispozici bude pro Sony E a L-Mount. Při 50mm ohniskové vzdálenosti dává úhel záběru 46,8°. Skládá se ze 14 členů v 11 skupinách, jeden člen je z SLD skla, 3 členy jsou asférické. Přední člen má povrchovou vrstvu odpuzující vodu a mastnotu, nechybí ani vrstvy Super Multi-Layer Coating.
 
Sigma 50mm F1.4 DG DN Art
 
Světelnost má velmi dobrou hodnotu F1,4, 11lamelová irisová clona pak podporuje max. F16. Objektiv se má vyznačovat velmi jemným bokehem a velmi dobrou optickou kvalitou bez výraznějších chyb, které by nešlo opravit softwarově (SW korekce nicméně podporuje také). Zaostřovat lze min. ze vzdálenosti 45 cm, což stačí na dosažení zvětšení 1:6,8 (0,147×). Ostření má na starosti motorek HLA (High-response Linear Actuator). Objektiv má v průměru 78,2 mm, na délku pak 109,5 mm ve verzi pro L-Mount a 111,5 mm pro E-Mount. Hmotnosti jsou pak 670, resp. 660 gramů. V obou případech podporuje 72mm filtry.
 
Najdeme tu ovladač AFL i možnost  změnit chod clonového kroužku z aretovaného na nearetovaný a zpět. Samozřejmostí je odolnost vůči vodě a prachu, nechybí ani kompatibilita se Sigma USB Dock UD-11 (pouze L-Mount). Cena novinky byla stanovena na 24.490 Kč s DPH.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.