Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Širokoúhlý video objektiv Samyang VDSLR 16mm T2.6

25.4.2017, Milan Šurkala, aktualita
Do populární oblasti video objektivů míří novinka od společnosti Samyang. Jde o širokoúhlý objektiv VSDLR 16mm T2.6, který podporuje mimo 4/3" a APS-C fotoaparátů také ty s full frame senzorem.
Se vzrůstajícími schopnostmi zrcadlovek a CSC fotoaparátů v oblasti videa se tyto fotoaparáty čím dál více používají pro jejich natáčení i v profesionální sféře a výrobci pro ně rozšiřují i nabídku objektivů. Samyang tak nyní představuje velmi širokoúhlý model VDSLR 16mm T2.6. Má tedy 16mm reálnou ohniskovou vzdálenost a úhel záběru až 106,91° na full frame senzorech. U APS-C čipů dává po přepočtu 24mm ohniskovou vzdálenost a úhel záběru 82,02°, u Canonu pak 79,85°. Podporovány jsou i 4/3" senzory a v takovém případě čekejte úhel záběru 66,86°.


Samyang VDSLR 16mm T2.6


Objektiv se skládá ze 14 optických členů v 11 skupinách (jsou zde 2 HR, 2 ED a 2 asférické členy). Světelnost dosahuje hodnoty T2,6 (reálná světelnost včetně propustnosti skla), clonu lze pak nastavit maximálně na T22. Ostřit je možné od 30 centimetrů. Rozměry objektivu závisí na zvoleném bajonetu, délka totiž může být od 93,6 až 122,4 mm, v průměru má pak vždy 81,65mm. Hmotnost je pak od 515 do 580 gramů. Nezapomnělo se ani na standardizované rozměry ozubených kroužků a hladký chod clonového kroužku. Samyang také použil povrchové vrstvy UMC pro minimalizaci odlesků. V prodeji budou verze pro bajonety Canon EF, Canon EF-M, Nikon F, Sony A, Sony E/FE, Pentx K, Fujifilm X, Samsung NX, Micro Four Thirds a Four Thirds. Cena byla stanovena na 599 EUR.

Zdroj: www.samyanglensglobal.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.