Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony představuje powerzoom FE PZ 16-35mm F4 G

23.3.2022, Milan Šurkala, aktualita
Sony představuje powerzoom FE PZ 16-35mm F4 G
Sony představilo nový objektiv pro své full frame CSC fotoaparáty. Jde o model FE PZ 16-35mm F4 G (SELP1635G), který je powerzoomem. Má tedy elektronicky ovládaný zoom, což ocení zejména ti, kteří natáčí video.
Video je velkým tahákem poslední doby, a proto není divu, že se na něj ve zvýšené míře optimalizují fotoaparáty i objektivy. Jedním takovým je i nový Sony FE PZ 16-35mm F4 G (SELP1635G). Využívá 4 lineárních motorů XD pro elektronické ovládání zoomu, přičemž ten lze ovládat prstencem i posuvným tlačítkem. Rychlost zoomování závisí na míře posunu, takže umožňuje velmi pomalé, ale i rychlé přezoomování. Na kompatibilních fotoaparátech a kamerách lze také nastavit, do kterého směru se bude jak zoomovat, také lze využít tlačítka pro zoomování na tělech fotoaparátů a kamer, které jsou jimi vybaveny. Zoom je možné ovládat i dálkově např. pomocí gripu GP-VPT2BT nebo ovladače RMT-P1BT.
 
Sony FE PZ 16-35mm F4 G
 
Objektiv má ohniskový rozsah 16 až 35 mm, a tedy 2,2× optický zoom. To znamená úhel záběru 107° až 63° na full frame a 83° až 44° na APS-C (přepočtených 24 až 52,5 mm). Skládá se ze 13 členů ve 12 skupinách, je zde jeden Super ED, jeden ED a jeden asférický ED člen, dále jeden klasický asférický a dva AA (Advanced Aspherical) členy.
 
Sony FE PZ 16-35mm F4 G na Sony FX3
 
Světelnost má konstantní hodnotu F4 stejně jako u klasického modelu Zeiss Vario-Tessar T* FE 16-35mm F4 ZA OSS, proti němu je však o něco menší s 80,5 mm v průměru a 88,1 mm na délku (Zeiss má 78×98,5 mm) a především je navzdory tolika motorkům s hmotností 353 gramů výrazně lehčí (Zeiss váží 518 gramů). Nový objektiv Sony má 7lamelovou irisovou clonu s maximální hodnotou F22, ovládání může být aretované nebo bez jednotlivých kroků, je zde také zámek clonového kroužku.
 
Zaostřování mají na starosti dva lineární motorky XD. Minimální zaostřovací vzdálenost je 28 cm na nejširším úhlu záběru a netradičně s přizoomováním dokonce trochu klesá na 24 cm. Zvětšení se tak dostane na hodnotu 0,23×. Minimalizován je focus breathing, který může být ještě více potlačen softwarově s příslušnými těly, které adekvátně tomu uzpůsobují výřez videa. Nechybí odolnost vůči prachu a vlhkosti, fluorová ochrana předního členu pak lépe odpuzuje nečistoty. Cena byla stanovena na 39500 Kč s DPH.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.