reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony uvádí FE 20mm f/1.8 G, světelný velmi širokoúhlý objektiv

25.2.2020, Milan Šurkala, aktualita
Nabídka full frame objektivů pro CSC fotoaparáty Sony je už nyní velmi bohatá a dále se rozšiřuje. Sony totiž uvedlo nový velmi širokoúhlý objektiv FE 20mm f/1.8 G. Novinka překvapí docela kompaktními rozměry.
Do již tak bohaté nabídky full frame objektivů Sony pro CSC systém putuje novinka v podobě modelu FE 20mm f/1.8 G. Při 20mm reálné ohniskové vzdálenosti poskytuje velmi široký úhel záběru 94°. Pokud jej použijete na modelech s APS-C senzorem, 30mm přepočtená ohnisková vzdálenost nabídne 70°. Objektiv se skládá ze 14 optických členů ve 12 skupinách, jsou zde i dva AA (Advanced Aspherical) a 3 ED členy. Potěší velmi dobrou světelností F1,8, irisovou clonu s 9 lamelami pak lze nastavit až na F22. Clona může mít aretovaný nebo hladký chod, záleží jen na nastavení přepínačem na těle objektivu.
 
Sony FE 20mm f/1.8 G
 
Minimální zaostřovací vzdálenost je 19 cm s autofokusem, nicméně při manuálním ostření se lze dostat i na 18 cm. Maximální zvětšení je pak 0,2×, resp. 0,22×. K zaostřování jsou využity dva lineární motorky XD (eXtreme Dynamic) a na těle objektivu najdeme také programovatelné Focus Hold tlačítko. Objektiv se chlubí docela kompaktní stavbou, má v průměru 73,5 mm, na délku 84,7 mm, využívá filtry se 67mm průměrem a váží 373 gramů, což není mnoho. Novinka je odolná vůči vlhkosti a prachu, má i povrchové vrstvy Nano AR Coating, které zlepšují kontrast a brání odleskům nebo světelným závojům. Přední člen má fluorovou povrchovou úpravu pro lepší odpuzování nečistot nebo vody. V prodeji bude od března za cenu $900.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama