reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony uvedlo širokoúhlý objektiv FE 12-24mm F2.8 GM

8.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Sony dnes představilo nadprůměrně širokoúhlý rektilineární objektiv FE 12-24mm F2.8 GM, který zaujme i konstantní světelností F2,8 v celém rozsahu. Výrazně je optimalizován i pro natáčení videa.
V nabídce společnosti Sony se objevuje už 57. objektiv pro bajonet E. V tomto případě jde o model FE 12-24mm F2.8 GM (SEL1224GM), tedy je schopný pokrýt i plochu full frame senzoru. Novinka má ohniskové vzdálenosti 12 až 24 mm, což znamená úhly záběru 122° až 84°. Pokud byste jej použili na APS-C fotoaparátu, dostane přepočtených 18 až 36 mm a úhly se zúží na 99° až 61°. V optické konstrukci najdeme 17 členů ve 14 skupinách, v tomto počtu jsou i 3 ED členy, 2 Super ED, jeden tradiční asférický a 3 XA (eXtreme Aspherical) členy včetně dosud největšího, který kdy Sony použilo. Ty mají zajistit, aby objektiv netrpěl na chromatickou aberaci a jiné vady v rozích obrazu.
 
Sony FE 12-24mm F2.8 GM
 
Potěší velmi dobrá světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu, což se hodí i při natáčení videa. Irisová clona má 9 lamel a maximální hodnotu F22. Pro video jsou optimalizované i lineární zaostřovací motorky XD (eXtreme Dynamic). Celkem jsou zde dvě zaostřovací skupiny a každá má dva tyto motorky, což má zajistit solidní výkony i s budoucími fotoaparáty s lepším AF systémem než ty dnešní. Zapracovalo se i na minimálním focus breathingu (změně zoomu při změně zaostření). Zaostřovat lze od 28 cm a takto lze dosáhnout 0,14× zvětšení. Je zde i programovatelné tlačítko Focus Hold.
 
Objektiv má 97,6 mm v průměru a 137 mm na délku (včetně integrované sluneční clony), váží pak 847 gramů. Závit pro filtry nemá, je však možné použít zadní filtry, pro jejichž vyříznutí Sony dodává i nástroje (šablonu). Pro potlačení odlesků a závojů je použita vrstva Nano AR Coating II, pro odpuzování nečistot pak fluorová úprava předního členu. Nezapomnělo se ani na odolnost vůči prachu a vlhkosti. Do prodeje půjde v srpnu 2020 za cenu $3000 (u nás se tak dá čekat zhruba okolo 85 až 90 tisíc Kč s DPH).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama