www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony uvedlo širokoúhlý objektiv FE 12-24mm F2.8 GM

Sony uvedlo širokoúhlý objektiv FE 12-24mm F2.8 GM
, , aktualita
Sony dnes představilo nadprůměrně širokoúhlý rektilineární objektiv FE 12-24mm F2.8 GM, který zaujme i konstantní světelností F2,8 v celém rozsahu. Výrazně je optimalizován i pro natáčení videa.
K oblíbeným
reklama
V nabídce společnosti Sony se objevuje už 57. objektiv pro bajonet E. V tomto případě jde o model FE 12-24mm F2.8 GM (SEL1224GM), tedy je schopný pokrýt i plochu full frame senzoru. Novinka má ohniskové vzdálenosti 12 až 24 mm, což znamená úhly záběru 122° až 84°. Pokud byste jej použili na APS-C fotoaparátu, dostane přepočtených 18 až 36 mm a úhly se zúží na 99° až 61°. V optické konstrukci najdeme 17 členů ve 14 skupinách, v tomto počtu jsou i 3 ED členy, 2 Super ED, jeden tradiční asférický a 3 XA (eXtreme Aspherical) členy včetně dosud největšího, který kdy Sony použilo. Ty mají zajistit, aby objektiv netrpěl na chromatickou aberaci a jiné vady v rozích obrazu.
 
Sony FE 12-24mm F2.8 GM
 
Potěší velmi dobrá světelnost F2,8 v celém ohniskovém rozsahu, což se hodí i při natáčení videa. Irisová clona má 9 lamel a maximální hodnotu F22. Pro video jsou optimalizované i lineární zaostřovací motorky XD (eXtreme Dynamic). Celkem jsou zde dvě zaostřovací skupiny a každá má dva tyto motorky, což má zajistit solidní výkony i s budoucími fotoaparáty s lepším AF systémem než ty dnešní. Zapracovalo se i na minimálním focus breathingu (změně zoomu při změně zaostření). Zaostřovat lze od 28 cm a takto lze dosáhnout 0,14× zvětšení. Je zde i programovatelné tlačítko Focus Hold.
 
Objektiv má 97,6 mm v průměru a 137 mm na délku (včetně integrované sluneční clony), váží pak 847 gramů. Závit pro filtry nemá, je však možné použít zadní filtry, pro jejichž vyříznutí Sony dodává i nástroje (šablonu). Pro potlačení odlesků a závojů je použita vrstva Nano AR Coating II, pro odpuzování nečistot pak fluorová úprava předního členu. Nezapomnělo se ani na odolnost vůči prachu a vlhkosti. Do prodeje půjde v srpnu 2020 za cenu $3000 (u nás se tak dá čekat zhruba okolo 85 až 90 tisíc Kč s DPH).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru Leica M10-P Reporter dostává grip z kevlaru
Leica představila speciální limitovanou edici svého dálkoměrného fotoaparátu M10-P Reporter. Novinka sází na nenápadný vzhled v khaki barvě a přidává grip z kevlarových vláken. Ten má časem blednout a dát fotoaparátu jedinečnou patinu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem Sony zítra představí novinky, možná i full frame RX se zakřiveným čipem
Zítra společnost Sony představí jednu nebo možná několik fotografických novinek, na které láká novým teaserem. Spekuluje se, že by mezi nimi mohl být první fotoaparát značky se zakřiveným senzorem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Dívka s perlou od Vermeera jako 10GPx panorama včetně 3D Dívka s perlou od Vermeera jako 10GPx panorama včetně 3D
Slavný obraz Dívka s perlou od Jan Vermeera se dočkal velmi zajímavé digitalizace. Pomocí systému Hirox bylo nasnímáno obří 10gigapixelové "panorama" včetně některých detailů obrazu i ve 3D.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Irix uvádí objektiv 45mm F1.4 pro středoformát Fujifilm GFX Irix uvádí objektiv 45mm F1.4 pro středoformát Fujifilm GFX
Společnost Irix přichází s dalším novým objektivem. Tentokrát jde o novinku určenou pro středoformátový systém Fujifilm GFX. Objektiv 45mm F1.4 tak nabídne opravdu velmi malou hloubku ostrosti.
23.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
Umělec si ve zpomalených záběrech rozbíjí o obličej balónky s barvami Umělec si ve zpomalených záběrech rozbíjí o obličej balónky s barvami
Vysokorychlostní kamera umožnila umělci jménem Ben Ouaniche zachytit balónky naplněné tekutými barvami, které si nechal rozbíjet o obličej. Ve videu je možné vidět míchání jednotlivých barev ve zpomalených záběrech.
23.1.2021, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře