Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony v rozhovoru pohovořilo nejen o budoucnosti APS-C

9.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Sony v rozhovoru pohovořilo nejen o budoucnosti APS-C
Zástupce společnoti Sony, Yu Takae, se nedávno zúčastnil rozhovoru se serverem Phototrend. Trochu napověděl o budoucnosti APS-C systému, objektivů, ale také zlehka přišla řeč na budoucí kompaktní fotoaparáty.
Na serveru Phototrend se objevil rozhovor se zástupcem společnosti Sony, kterým je Yu Takae. Jak už je to ale obvyklé, na spoustu otázek bylo odpovězeno vyhýbavě, přesto tu máme alespoň střípky. Spíše si však musíme domýšlet, čemu se chtěl vyhnout, a co to ve výsledku znamená. Celý rozhovor je k dispozici ve francouzštině, my si tu z něj vybereme jen některé informace. Takae např. hovořil o APS-C fotoaparátech, kde jsou dle něj požadavky uživatelů odlišné proti full frame přístrojům díky jejich menším rozměrům. Sony zde nastínilo, že chce vytvářet zajímavé produkty nejen pro video (čímž patrně mířilo na vloggerskou řadu ZV), ale také pro fotografy. Současně zmínil, že ZV-E10 je ve velké míře využívána i pro focení. Co přesně to znamená, těžko říci, patrně by se mohlo uvažovat o nějakém dalším hybridu, který by se soustředil na obě tyto oblasti zároveň (zde bych čekal spíše řadu ZV než A, ale těžko říci, víme však, že by se tak mělo stát na konci jara nebo začátku léta).
 
Objektiv Sony
 
Ohledně objektivů sice také mnoho konkrétního nepadlo, ale cílem společnosti je přinést na trh více menších, kompaktních a levnějších objektivů. Současně se pracuje na druhých generacích již existujících objektivů, které by měly přijít v kompaktnějších variantách. Na adresu kompaktů RX byla podána vyhýbavá odpověď ve stylu, že RX je velmi dobrý kompaktní fotoaparát oceňovaný zákazníky a že RX a ZV-1 plní požadavky svých zákazníků. Zde mám pocit, že se nějak zásadní inovace prozatím neplánuje, protože jsou dle Sony asi dostatečně dobré. Nástupce full frame kompaktu RX1R vypadá být v nedohlednu, zde bych s ničím (v dohledné době a nejspíš vůbec) nepočítal. Můžeme čekat další vylepšení na poli AI, nicméně limitem je tu hardware (velikost, hmotnost, výkon a spotřeba).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.