www.digimanie.cz
>
>
>
>

Sony vytváří čip CMOS s 2vrstvými pixely: vyšší DR a nižší šum

Sony vytváří čip CMOS s 2vrstvými pixely: vyšší DR a nižší šum
, , aktualita
Vrstvené snímače nejsou ničím novým, nicméně Sony tento koncept posunulo ještě dál. Tentokrát se povedlo oddělit i tranzistory od světlocitlivé fotodiody, což umožní zvětšit její plochu, vylepšit dynamický rozsah a snížit šum.
K oblíbeným
reklama
Snímače prochází vývojem a po technologii BSI, která přenesla obvody pod snímač, a vrstvení, které přineslo rychlou paměť pro vysokorychlostní snímání a vyšší frekvence u videa ve vysokých rozlišeních, tu máme další technologii, která může snímače významně posunout. Opět jde o vrstvení, nicméně tentokrát se společnosti Sony povedlo do jednotlivých vrstev oddělit světlocitlivou fotodiodu a tranzistory, které k ní náležely. Ty dosud zabíraly místo, takže fotodiody nemohly vyplňovat celou plochu pixelu, a tranzistory pak přinášely volbu, která neměla dobré řešení. Čím menší byly, tím více plochy sice zbylo pro diody, ale tím více byly citlivé na šum. 
 
Vrstvený snímač Sony
 
Přesunutím tranzistorů RST, SEL a AMP do druhé vrstvy Sony dosáhlo hned dvou věcí zároveň. V první vrstvě se může zvýšit plocha pro fotodiody, a ta tak může při stejně velkých pixelech dosáhnout 2násobné úrovně saturace. To znamená opětovné zvýšení dynamického rozsahu a můžeme čekat i snížení šumu. Tranzistory přesunuté do vlastní vrstvy (s výjimkou TRG, které zůstávají u fotodiod) nyní mají více prostoru, takže mohou být větší, robustnější a méně šumět. Výrazně vyšší výkony by tak měly přinést především mobilní snímače s malými pixely. Zda se toto objeví i u větších snímačů, zatím nevíme (otázkou také je, jak velký přínos by to tam mělo, ostatně BSI mělo také zásadní přínos pro menší snímače, zatímco u větších až tak výrazný posun vpřed nepřineslo).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S dostává integrovaný telekonvertor Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S dostává integrovaný telekonvertor
Nikon dnes uvedl nový teleobjektiv Nikkor Z 400mm f/2.8 TC VR S. Ten je zajímavý především integrací 1,4× telekonvertoru, který z objektivu 400mm F2.8 snadno udělá 560mm F4. Novinkou je povrchová úprava Meso Amorphous Coat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Vysokorychlostní kamera Phantom S991 zvládne 4K při 937 fps Vysokorychlostní kamera Phantom S991 zvládne 4K při 937 fps
Společnost Vision Research uvádí další novou vysokorychlostní kameru Phantom S991. Nepůjde tradičně o nic lidového, ale o profesionální kameru. 4K video zvládá natáčet rychlostí 937 fps při 8 bitech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Levné objektivy Rockstar: pancake 10mm F8 a standardní 27mm F2.8 Levné objektivy Rockstar: pancake 10mm F8 a standardní 27mm F2.8
Dalším čínským výrobcem objektivů je Rockstar. Ten přichází se dvěma velmi kompaktními novinkami. Jednou je pancake rybí oko 10mm f/8, druhým pak standardní objektiv 27mm f/2.8. Oba jsou určeny pro CSC.
17.1.2022, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25mm F1.7 ASPH. Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10-25mm F1.7 ASPH.
Panasonic má ve svém výrobním programu i světelné zoomovací objektivy pro Micro Four Thirds systém a jedním z nejzajímavějších je Leica 10-25mm F1.7. Vedle dobré světelnosti nabídne i velmi širokoúhlý záběr.
17.1.2022, recenze, Milan Šurkala7 komentářů
Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla
Japonský Projekt Tsuzuri má za úkol převést tradiční díla japonské kultury do digitální podoby a následně vytvořit jejich fyzickou kopii pro lepší zachování originálu. Nyní tak vznikla 4,2GPx verze Bohů větru a hromu od Tawaraya Sotatsua.
16.1.2022, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů