Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony vytváří čip CMOS s 2vrstvými pixely: vyšší DR a nižší šum

17.12.2021, Milan Šurkala, aktualita
Vrstvené snímače nejsou ničím novým, nicméně Sony tento koncept posunulo ještě dál. Tentokrát se povedlo oddělit i tranzistory od světlocitlivé fotodiody, což umožní zvětšit její plochu, vylepšit dynamický rozsah a snížit šum.
Snímače prochází vývojem a po technologii BSI, která přenesla obvody pod snímač, a vrstvení, které přineslo rychlou paměť pro vysokorychlostní snímání a vyšší frekvence u videa ve vysokých rozlišeních, tu máme další technologii, která může snímače významně posunout. Opět jde o vrstvení, nicméně tentokrát se společnosti Sony povedlo do jednotlivých vrstev oddělit světlocitlivou fotodiodu a tranzistory, které k ní náležely. Ty dosud zabíraly místo, takže fotodiody nemohly vyplňovat celou plochu pixelu, a tranzistory pak přinášely volbu, která neměla dobré řešení. Čím menší byly, tím více plochy sice zbylo pro diody, ale tím více byly citlivé na šum. 
 
Vrstvený snímač Sony
 
Přesunutím tranzistorů RST, SEL a AMP do druhé vrstvy Sony dosáhlo hned dvou věcí zároveň. V první vrstvě se může zvýšit plocha pro fotodiody, a ta tak může při stejně velkých pixelech dosáhnout 2násobné úrovně saturace. To znamená opětovné zvýšení dynamického rozsahu a můžeme čekat i snížení šumu. Tranzistory přesunuté do vlastní vrstvy (s výjimkou TRG, které zůstávají u fotodiod) nyní mají více prostoru, takže mohou být větší, robustnější a méně šumět. Výrazně vyšší výkony by tak měly přinést především mobilní snímače s malými pixely. Zda se toto objeví i u větších snímačů, zatím nevíme (otázkou také je, jak velký přínos by to tam mělo, ostatně BSI mělo také zásadní přínos pro menší snímače, zatímco u větších až tak výrazný posun vpřed nepřineslo).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.