Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou

19.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
Společnost Sony je největším výrobcem fotografických senzorů a nově rozšíří svou nabídku o čipy s globální závěrkou a BSI technologií. Globální závěrka řeší rolling shutter efekt, který vzniká u tradičních CMOS snímačů, kde se data vyčítají po řádcích, a tedy v jinou dobu. Pohybující se objekty tak mohou být deformované (tzv. kácení svislic). BSI technologie pak umožňuje dělat menší pixely a zvyšuje jejich citlivost díky tomu, že zde není tak moc blokován příchod světla. A právě tyto dvě technologie spojuje nový senzor společnosti Sony.
 
Snímač Sony s BSI a globální závěrkou
 
Slušelo by se nicméně říci, že nejde o čip pro fotoaparáty, ale pro průmyslové nasazení, to však neznamená, že se některých technologií získaných při vývoji tohoto senzoru nesetkáme později i ve fotoaparátech a kamerách. Jde o 1,1" čip, který nahrazuje předchozí snímač IMX253. Ten měl shodnou velikost a díky 3,45mikrometrovým pixelům nabídnul rozlišení 12 megapixelů. Novinka má menší 2,74mikrometrové pixely a spolu s tím vzrostlo rozlišení na 20 MPx.
 
Společnosti Sony se podařilo 2,4× zvýšit rychlost vyčítání pixelů a nabídne např. lepší práci s ROI (vyčítání pixelů jen v zadané omezené oblasti). Díky BSI technologii se zdvojnásobil úhel, pod kterým může dopadat světlo (až na 20°) a dynamický rozsah pak vzrostl o 12 %. První vzorky budou dodávány partnerům od léta 2019.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.