Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony zvyšuje zisky divize fotoaparátů, snímače jdou do ztráty

30.4.2016, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Sony zvýšila zisky ve své fotografické divizi navzdory nižším prodejům, nicméně divize obrazových snímačů letos překvapivě zaznamenala ztrátu. Částečně pozitivní zprávy dává i často propíraná divize smartphonů.
Také společnost Sony zveřejnila své hospodářské výsledky za uplynulou dobu, konkrétně za celý fiskální rok (1. dubna 2015 až 31. března 2016). Divize fotoaparátů dělá Sony docela radost. Přestože se příjmy snížily o 1,7 % ze 723,9 miliard jenů na 711,2 miliard, výrazně se zvýšily zisky této divize. Nárůst byl o 72,7 % ze 41,8 miliardy na 72,1 miliardy jenů. To vše navzdory tomu, že se snížily prodeje digitálních fotoaparátů i videokamer. Může za to zejména ten fakt, že se Sony soustředí na dražší přístroje s většími maržemi, které vyvažují klesající množství prodejů.


Sony logo


O něco horší je to s divizí starající se o výrobu snímačů a baterií. Přestože zde lehce stouply příjmy o 0,9 % z 927,1 miliardy na 935,8 miliardy jenů, loňský zisk 89 miliardy je už minulostí a divize se propadla do ztráty 28,6 miliard jenů. Dá se bohužel předopkládat, že příští rok pro tuto divizi nebude o moc lepší kvůli poškození továren vyrábějících senzory nedávným zemětřesením.

Zavítáme také na chvíli do nefotografických sfér, konkrétně na často propíranou ztrátovou divizi smartphonů. Pokles příjmů byl markantních 20 % z 1410,2 miliard na 1127,5 miliard jenů. Divize je nadále ztrátová, společnosti Sony se ale podařilo výrazně snížit její výši z 217,6 miliard na 61,4 miliard jenů. Toho bylo dosaženo restrukturalizací nabídky a podobně jako u fotoaparátů, mohlo za to soustředění se na dražší modely s vyššími maržemi. To sice snižuje příjmy, ale výrazněji šetří náklady a přibližuje divizi k ziskovosti.

Zdroj: sony.net
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.