www.digimanie.cz
>
>
>
>

Štíhlý dvoumegapixel přečte i MP3 soubory

Štíhlý dvoumegapixel přečte i MP3 soubory
, , aktualita
Minulý týden jsme vás seznámili s novým pětimegapixelem PowerCam 850 a tentokrát si představíme další velice zajímavou novinku od společnosti Umax. V případě modelu AstraPix XS1 ovšem nejde o funkcemi nadupaný fotopřístroj, ale o designově povedené multifunkční zařízení, které zvládá nejenom přehrávat MP3 soubory, ale také jej můžete například použít jako diktafon. Do čtveřice všeho dobrého umí „jednička“ i natočit ozvučený videozáznam. Slabší je ovšem optická část modelu, která nabízí pouze objektiv s fixním ohniskem. Dvoumegapixelový snímač ovšem díky interpolaci nabízí i třímegapixelové fotografie. Co je na této stříbrné placatce s vypouklým okem objektivu na levé horní straně ještě zajímavého, se dočtete v dnešní zprávě.
K oblíbeným
reklama
Nejprve se podíváme na tvary této novinky. Především tloušťka 1,5 centimetru je zaznamenáníhodná (pryč jsou doby, kdy dva centimetry byly minimem), navíc zbývající dva rozměry (10 a 6,7 centimetru) jenom potvrzují, že XS1 je opravdová miniatura. Ani informace o její hmotnosti (110 gramů bez akumulátoru) toto označení rozhodně nevyvracejí. Jak můžete vidět na naší fotografii, fotopřístroj XS1 je skutečný elegán, což podtrhuje nejenom celokovové stříbrné tělo, ale i takové drobnosti jako decentně vytvarovaná tlačítka ovládání na jeho zadní straně (podél 1,5 palcového barevného TFT LCD zobrazovače). Designem připomíná přístroj XS1 již zavedené a úspěšné modely EXILIM od Casia.

AstraPix XS1 je vybavena CMOS snímačem obsahujícím dva miliony obrazových buněk, takže s tímto hubeňourem nasnímáte fotografie s rozlišením 1600 x 1200 nebo 800 x 600 bodů. Ovšem díky softwarové interpolaci model nabízí i velikost fotografie 2048 x 1536 pixelů.

Jak jsme již naznačili, z fotografického hlediska bude nejslabším článkem této novinky objektiv, který nejenom že nenabízí optický zoom, ale ostří až od 1,6 metrů. Tím degraduje tento Umax na „pouhý“ obrazový záznamník, který je spíše stylovou hračkou než skutečným fotopřístrojem. Absenci optického zoomu nezachrání potom ani čtyřnásobný digitální zoom.


Z dalších pár funkcí, kterými tento plně automatický přístroj disponuje, se zmíníme o korekci expozice v rozsahu +-2EV po třetinových krocích a možnost kalibrace teploty bílé pomocí několika přednastavených hodnot. Rychlost závěrky se pohybuje v omezeném rozsahu od 1/2 do 1/1000 sekundy. XS1 nabízí i dávkový režim a například režim pro noční snímání.

Jak snímky ve formátu JPEG, tak ozvučený videozáznam (rozlišení 320 x 240 bodů, rychlost patnáct snímků za sekundu) se ukládají buď do vnitřní paměti, která má kapacitu 7 MB, nebo na paměťové karty typu Secure Digital. Zařízení udržuje v chodu Li-ion akumulátor, který můžete dobíjet síťovým zdrojem přímo v modelu. V balení najdete také pouzdro, řemínek na zápěstí a video kabel se sluchátky. Pro přesypání snímků do počítače využijete konektor USB 1.1.

AstraPix XS1 by se měl objevit na trhu již tento měsíc, a to za 5490 Kč. Pokud tedy budete hledat spíše zábavného „společníka“, který umí nejenom fotografovat a natáčet video, ale také přehrávat hudbu ve formátu MP3 a na nějž nebudete klást přehnané nároky na kvalitu jednotlivých výstupů, pak může být tento Umax zajímavou volbou. Otázkou zůstává, jestli za stejnou nebo podobnou cenu neseženete jak kvalitní MP3 přehrávač, tak i funkcemi bohatější dvoumegapixel s kvalitnější optikou.
Nejnovější články
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář