Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Světelný objektiv Nikkor AF-S 58mm f/1.4G

18.10.2013, Milan Šurkala, aktualita
Další novinkou společnost Nikon na trhu objektivů je pevné sklo Nikkor AF-S 58mm f/1.4G. Objektiv je optimalizován pro co nejkrásnější bokeh a minimalizaci komatické aberace. Nízká by měla být i úroveň vinětace.
Nikon uvedl nový objektiv Nikkor AF-S 58mm f/1.4G. Ačkoli se zdá, že je ohniskovou vzdáleností a světelností hodně podobný 50mm F1,4 objektivu, kvalitativně a bohužel i cenově má být mnohem dál. Objektiv byl optimalizován pro vynikající výkon už od plně otevřené clony. V takových podmínkách by měl nabídnout krémový bokeh, správnou reprodukci světelných zdrojů bez komatické aberace, minimální vinětaci a díky povrchu čoček Nano Crystal Coat také minimální odlesky nebo světelné závoje. Objektiv navazuje na legendární objektiv Noct-Nikkor 58mm f/1.2 z roku 1977.


Nikkor AF-S 58mm f/1.4G


Novinka má také ohniskovou vzdálenost 58 mm, nicméně světelnost je tentokrát lehce horší s hodnotou F1,4. I to je ale skvělé číslo. Úhel záběru činí 40°50' na full frame zrcadlovkách a 27°20' na APS-C DX fotoaparátech (přepočtená ohnisková vzdálenost 87 mm). Objektiv se skládá z 9 optických členů v 6 skupinách, 2 členy jsou asférické. K ostření je využit SWM motorek a minimální ostřící vzdálenost činí 58 cm. To se projevuje maximálně 0,13× zvětšením.

Clona má 9 lamel a může přiclonit maximálně na F16. Objektiv má na délku 70 mm, v průměru 85 mm a může používat 72mm filtry. Jeho hmotnost činí 385 gramů. Prodej nového objektivu by měl začít již koncem tohoto měsíce za cenu 41.290 Kč s DPH.

Zdroj: www.dpreview.com, www.nikon.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.