www.digimanie.cz
>
>
>
>

Švýcarka posílala do soutěží public domain fotky jiných, o tituly přišla

Švýcarka posílala do soutěží public domain fotky jiných, o tituly přišla
, , aktualita
Švýcarská "fotografka" Madeleine Josephine Fierz se zúčastňovala mnoha fotografických soutěží, neposílala tam ale svoje fotky, nýbrž lehce upravené fotky jiných fotografů. Zdrojové snímky byly totiž v public domain. reklama
Je podle vás použití cizích public domain snímků ve fotosoutěžích přípustné?
V anketě šlo hlasovat od 6.9.2017 do 6.10.2017. Počet hlasujících: 13
Ano 8 % 8% Nejsem rozhodnut(a) 0 % Ne 92 % 92%
Tzv. public domain znamená, že dílo (např. fotografie) je nabídnuta veřejnosti k použití, a to obvykle i komerčnímu. Švýcarská fotografka Madeleine Josephine Fierz toto dotáhla ještě dál a volně přístupné snímky posílala pod svým jménem do několika fotografických soutěží. Aby tam bylo i něco málo jejího, obrázky např. zrcadlově obrátila nebo dodala pár objektů (viz slon na následujícím snímku). 
 
Děti, snímek švýcarské fotografky
 
snímek ze soutěže (Madeleine Josephine Fierz)
 
Se snímky získala např. druhé místo ve Fine Art Photo Awards a zúčastnila se i dalších soutěží, kde k fotografiím psala příběhy o tom, jak fascinující bylo její focení a jak se snaží vidět svět dětskýma očima. Přitom šlo o snímky thajského fotografa Sasina Tipchaie, který je uveřejnil pod CC0 licencí (public domain) na serveru Pixabay pro redakční použití. Fotografie byly již ze stránek Fine Art Photo Awards staženy a druhé místo jí bylo odejmuto.
 
Děti originální snímek
 
originální snímek (Sasin Tipchai)
 
Jak to vidíte vy? Public domain díla mohou být volně použita, to je jejich smysl. Mohou dle vás být i zdrojem do soutěží nebo je dle vás v případě soutěží použití public domain snímků nepřípustné? Podělte se s námi o názor v anketě.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Pancake Leica Elmarit-TL 18mm f/2.8 ASPH. Pancake Leica Elmarit-TL 18mm f/2.8 ASPH.
Spolu s novým APS-C CSC fotoaparátem Leica CL byl představen také nový pancake objektiv Elmarit-TL 18mm f/2.8 ASPH. Ten slibuje miniaturní rozměry i hmotnost. Vždyť ta dosahuje hodnoty jen 80 gramů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica CL, nové APS-C CSC dostává hledáček Leica CL, nové APS-C CSC dostává hledáček
Společnost Leica dnes uvedla nový CSC fotoaparát CL s APS-C snímačem a rozlišením 24 megapixelů. Umí natáčet 4K video, dosahovat 10fps sekvenčního snímání a hlavním lákadlem má být elektronický hledáček.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Polaroid chce žalovat Fujifilm kvůli čtvercovému formátu instantních fotek Polaroid chce žalovat Fujifilm kvůli čtvercovému formátu instantních fotek
Společnost Polaroid je známá svými instantními čtvercovými fotografiemi. Podobný formát s bílým rámečkem ale používá i Fujifilm a Polaroid tak nyní hrozí žalobou. Případně by mu stačilo mimosoudní vyrovnání ve výšce několika milionů dolarů. 
20.11.2017, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Doporučené fotoaparáty: listopad 2017 Doporučené fotoaparáty: listopad 2017
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr fotoaparátů, a to ať se jedná o kompakt, zrcadlovku nebo CSC. Vybíráte tedy nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
20.11.2017, návod, Milan Šurkala68 komentářů
Pentax v zimním cashbacku vrací až 7800 Kč Pentax v zimním cashbacku vrací až 7800 Kč
Ani Pentax nezůstal pozadu a stejně jako drtivá většina dovozců fotoaparátů, i on má svou akci typu cashback pro letošní zimu. V tomto případě se bude týkat vybraných zrcadlovek a objektivů, kdy za kus můžete dostat zpět až 7800 Kč.
19.11.2017, aktualita, Milan Šurkala