Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Švýcarka posílala do soutěží public domain fotky jiných, o tituly přišla

6.9.2017, Milan Šurkala, aktualita
Švýcarská "fotografka" Madeleine Josephine Fierz se zúčastňovala mnoha fotografických soutěží, neposílala tam ale svoje fotky, nýbrž lehce upravené fotky jiných fotografů. Zdrojové snímky byly totiž v public domain. 
Je podle vás použití cizích public domain snímků ve fotosoutěžích přípustné?
V anketě šlo hlasovat od 6.9.2017 do 6.10.2017. Počet hlasujících: 13
Ano8 %
Nejsem rozhodnut(a)0 %
Ne92 %
Tzv. public domain znamená, že dílo (např. fotografie) je nabídnuta veřejnosti k použití, a to obvykle i komerčnímu. Švýcarská fotografka Madeleine Josephine Fierz toto dotáhla ještě dál a volně přístupné snímky posílala pod svým jménem do několika fotografických soutěží. Aby tam bylo i něco málo jejího, obrázky např. zrcadlově obrátila nebo dodala pár objektů (viz slon na následujícím snímku). 
 
Děti, snímek švýcarské fotografky
 
snímek ze soutěže (Madeleine Josephine Fierz)
 
Se snímky získala např. druhé místo ve Fine Art Photo Awards a zúčastnila se i dalších soutěží, kde k fotografiím psala příběhy o tom, jak fascinující bylo její focení a jak se snaží vidět svět dětskýma očima. Přitom šlo o snímky thajského fotografa Sasina Tipchaie, který je uveřejnil pod CC0 licencí (public domain) na serveru Pixabay pro redakční použití. Fotografie byly již ze stránek Fine Art Photo Awards staženy a druhé místo jí bylo odejmuto.
 
Děti originální snímek
 
originální snímek (Sasin Tipchai)
 
Jak to vidíte vy? Public domain díla mohou být volně použita, to je jejich smysl. Mohou dle vás být i zdrojem do soutěží nebo je dle vás v případě soutěží použití public domain snímků nepřípustné? Podělte se s námi o názor v anketě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.