Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tamron uvedl světelný 35-150mm F2.8-4 Di VC OSD

26.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
V únoru oznámila společnost Tamron vývoj několika nových objektivů a jeden z nich se právě objevil. Jde o model 35-150mm F/2.8-4 Di VC OSD (A043). Ten nabídne účinnou optickou stabilizaci obrazu i odolnou konstrukci.
V druhé polovině letošního února se společnost Tamron nechala slyšet, že připravuje tři nové objektivy. Z této trojice se nyní představuje 35-150mm F/2.8-4 Di VC OSD (model A043). Jde o zoomovací objektiv se 4,3× optickým zoomem v rozsahu 35 až 150 mm. Jde tak o model, který začíná na lehce širokoúhlém záběru a končí jako mírný teleobjektiv. Spíše než o telezoom tak jde o standardní objektiv, který má větší dosah na maximálním zoomu, ale není nějak výrazně širokoúhlý. V řeči čísel to na full frame tělech znamená úhly 63°26' až 16°25'. Podporovány jsou digitální zrcadlovky Canon a Nikon.
 
Tamron 35-150mm F/2.8-4 Di VC OSD
 
Potěší velmi slušná světelnost začínající na F2,8 a končící u F4, přičemž je tu 9lamelová clona podporující maximální clonění na F16 až F22 podle zvoleného zoomu, což jsou překvapivě nízké hodnoty. V konstrukci najdeme 19 optických členů, které jsou uspořádané do 14 skupin. Jsou zde i 3 členy z LD skla a další 3 hybridní asférické elementy. Výborné výsledky má poskytovat zejména kolem 85mm pozice, díky čemuž má být i velmi dobrým portrétním objektivem. Použity jsou povrchové vrstvy BBAR (Broad-Brand Anti-Reflection) pro minimalizaci odlesků a závojů, přední člen má i fluorovou povrchovou úpravu pro odpuzování nečistot.
 
Objektiv je schopen zaostřit ze vzdálenosti 45 cm v celém ohniskovém rozsahu a dosahuje tak maximálního zvětšení 1:3,7 (tj. 0,27×). Využije motorek OSD (Optimized Silent Drive) a Dual MPU pro rychlé zpracování údajů nutných k zaostření. Novinka je odolná vůči vlhkosti a neměl by jí vadit déšť, kompatibilní je i s TAP-in Console.
 
V průměru má 84 mm a na délku 126,8 mm ve verzi pro Canon a 124,3 mm u varianty pro Nikon. Lehce se pak liší i hmotnosti, které činí 796 gramů, resp. 790 gramů. Objektiv je vybaven i optickou stabilizací, která slibuje 5EV účinek, a tedy zhruba 30krát delší expozice z ruky, než by platily podle pravidla převrácené hodnoty ohniskové vzdálenosti (na max. zoomu by mělo jít z ruky fotit i s časem 1/5 sekundy). Verze pro Nikon bude v prodeji od 23. května, varianta pro Canon přijde zhruba o měsíc později, 20. června. Cena byla stanovena na $799.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.