Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

"Tato kniha je fotoaparát" aneb skládací pinhole ve formě knihy

1.12.2015, Milan Šurkala, aktualita
Kelli Andersonová věnovala několik měsíců vývoji nového fotoaparátu. Je jím papírový pinhole, který je ale součástí naučné knihy. Otevřete knihu a fotoaparát se sám složí do funkčního stavu. Můžete si jej složit i sami.
Někteří lidé mají zajímavé nápady a jedním z takových lidí je i Kelli Andersonová. Věnuje se umění, kreslí, fotí, vystřihává a poslední její počin kombinuje většinu z jejich vášní dohromady. Napsala totiž knihu, která fotí. Jmenuje se This book is a camera neboli česky "Tato kniha je fotoaparát". Na stránkách knížky vysvětluje principy focení, a aby vše bylo názorné, přímo součástí knihy je i fotoaparát.


This book is a camera složený fotoaparát


Několik měsíců vývoje a přes 50 prototypů bylo potřeba, než se dostala k finálnímu řešení. To je tenkou součástí knížky. Když ji ale otevřete, fotoaparát se sám složí, vy už je musíte zajistit, aby zůstal rozprostřený na danou délku dvěma pojistkami. Ve tmě vložíte fotografický papír (4"×5" nebo menší) a můžete fotoaparát zase složit. Až budete chtít fotit, fotoaparát rozložíte, zajistíte, odstraníte závěrku, snímek se vyfotí. Zatáhnete závěrku, ve tmě opět vytáhnete fotografii a snímek klasicky vyvoláte.


This book is a camera


Protože fotografický film je obvykle inverzní, dostanete negativní fotografii. Proto je pak nutné snímek naskenovat a invertovat barvy. Další možností je použít pozitivní papír (např. Harman Direct). Knížku si můžete objednat za $29, nicméně projekt je uvolněn pod creative commons licencí, takže autorka nabízí i PDF ke stažení a fotoaparát si můžete složit (a případně upravit) sami.Zdroj: kellianderson.com

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.