Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Teenager koupil Leicu M4 se 3 objektivy za 15 USD, reálná hodnota je 500× vyšší

23.8.2021, Milan Šurkala, aktualita
Občas se stane, že prodávající (a někdy i kupující) na bleším trhu pořádně neví, co je vlastně předmětem prodeje. Toto se stalo 16letému Tylerovi, který koupil Leicu i se 3 objektivy za naprostý zlomek skutečné ceny.
Bleší trhy a jiné výprodeje mohou občas přinést na světlo světa věci, jejichž cena je výrazně vyšší, než si prodávající myslí. A někdy to platí i pro kupujícího. To sice nebyl případ rumunského profesora, který koupil šifrovací stroj Enigma s cenou 45 tisíc EUR za pouhých 100 EUR jako údajný psací stroj, platí to ale pro 16letého Tylera z Detroitu. Toho zajímají kola BMX, snowboarding i tenis, nicméně rozhodl se dát šanci i fotografii, a tak se na bleším trhu pořádaném místním kostelem rozhodl koupit si starý fotoaparát.
 
Leica M4
Leica M4, ilustrační obrázek, autor: Christopher Robin Roberts, CC BY 2.0, přes Wikimedia Commons
 
Našel tam Kodak 35 za 3 USD, který koupil. Vedle byla ještě "jakási" Leica, ale o takové značce nikdy neslyšel, a tak ji nechal být. Když se kamarádovi zmínil, že tam byl ještě fotoaparát Leica, ten mu řekl, že jde o velmi dobrý přístroj. Tyler se tak vrátil a usmlouval si Leicu M4 (1968/69), tři objektivy (Summicron 35mm f/2, Summicron 50mm f/2 a Elmar 9cm f/4), sluneční clonu, expozimetr, pouzdro a další drobnosti za pouhých 15 USD.
 
Na Redditu se pak zeptal na fóru ohledně fotoaparátů Leica, zda koupil dobrý přístroj. Tam mu poradili nechat na fotoaparátu udělat kontrolu a údržbu u odborníka, také mu navrhli, ať zajde zpět a z dobré vůle trochu přihodí. Pokud totiž jde o celkovou hodnotu "setu" který koupil, tak ta se odhaduje na více než 7000 USD, tedy na téměř 500násobek toho, co zaplatil.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.