Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

The Associated Press ruší prodej kontroverzního videa uprchlíků jako NFT

, , aktualita
The Associated Press ruší prodej kontroverzního videa uprchlíků jako NFT
V polovině ledna oznámila agentura The Associated Press, že chce prodávat reportážní fotografie a videa jako NFT. Jeden z snímků, který šel do aukce, byl záběr na loď plnou uprchlíků, což vyvolalo obrovské rozhořčení veřejnosti.
The Associated Press ruší prodej kontroverzního videa uprchlíků jako NFT
NFT jsou velkou módou dneška a využít je chce i agentura The Associated Press. Ta v lednu oznámila, že takto bude prodávat fotografie a videa ze své databáze. Obrovská nevole se ale vyvolala poté, co 24. února oznámila prodej videa, které ukazovalo loď plnou uprchlíků na Středozemním moři. Veřejnost se na AP doslova sesypala s tím, že je neetické takto vydělávat na utrpení jiných. AP se později omluvila, že šlo o nevhodný výběr snímku pro prodej jako NFT, aukci zrušila a reklamní tweet smazala. Nyní je ale otázkou, jaké jiné snímky a videa bude nabízet, protože reportážní fotografie velmi často zobrazuje právě situace, kdy je zobrazováno utrpení, a na takové zdůvodnění se dá ohnout takřka cokoli.
 
The Associated Press logo
 
V posledních dnech jsme se ale dozvěděli několik dalších detailů o tomto projektu. Fotografové si u prvního prodeje mohou zvolit provizi ve výši 12 až 60 %, která bude vyplácena v kryptoměně, a samozřejmostí jsou i procentní podíly při dalších prodejích. V případě již zesnulých fotografů se jedná s rodinami a např. v případě Anje Niedringhausové putoval výtěžek z prodeje jejích tří snímků na charitu.