www.digimanie.cz
>
>

Tipy a Triky nejen pro začátečníky, díl 14. - Kupujeme z druhé ruky či bazaru

Tipy a Triky nejen pro začátečníky, díl 14. - Kupujeme z druhé ruky či bazaru
, , článek
Překotný vývoj v oblasti digitální fotografické techniky způsobuje, že fotografové neustále inovují svoje vybavení a starého se zbavují. Přitom pro řadu uživatelů mají i o jednu řadu starší modely naprosto dostatečné množství funkcí. A tak se naskýtá otázka, zda se nevyplatí koupit fotoaparát levně z druhé ruky nebo v bazaru.reklama
Zisk je odměna za riziko

Nákupem použitého staršího fotografického vybavení se dá ušetřit spousta peněz a přitom z hlediska dostupných funkcí a kvality obrazu se příliš neriskuje. 2 či 3 roky staré modely disponují již všemi podstatnými funkcemi a řada vylepšení, které nabízejí modely novější, nemusí být potřebná právě pro vás. Nové modely samozřejmě mají vyšší užitnou hodnotu – delší výdrž baterií, rychlejší reakce, vyšší kvalitu obrazu (nižší šum), přehlednější a větší displeje - ale pokud nejste zrovna profesionál či zapálený amatér, nemusí všechny tyto inovace být pro vás podstatné.

A tak řada lidí se dívá po použitých fotoaparátech. Zisk je zřejmý a jednoznačný – nákupem použitého byť zcela dostačujícího fotoaparátu lze ušetřit 20-60% ceny! Je tak možné se stejným rozpočtem pořídit mnohem více – např. místo kompaktního fotoaparátu digitální zrcadlovku, za stejnou cenu pořídit fotoaparát i s řadou příslušenství (blesk, objektivy, předsádky, filtry atp.) či prostě a jen ušetřit.

Každý zisk s sebou nese však i riziko. Nákupem staršího fotoaparátu primárně riskujete že:
    • Fotoaparát byl korektně ale hodně používán (má hodně nafoceno) a vy tak riskujete občasné nepředvídatelné příhody či závady, různé mechanické nepřesnosti zejména v optice či prostě poruchy z opotřebení.
    • S fotoaparátem bylo velmi nelichotivě zacházeno – mechanické údery, teplota v autě, vlhkost či přímo voda, písek, mořská sůl atp.
    • Fotoaparát má skrytou vadu, o které prodávající ví ale zamlčí jí. Zvláště pokud je fotoaparát již po záruce je to velmi nepříjemné.
    • Fotoaparát se prostě a jednoduše pár dní po nákupu porouchá a vy nejste kryti záruční lhůtou což zamrzí.
    • Přece jenom neodhadnete své nároky a bude vás za čas mrzet, že máte starší a ne tak dobře vybavený model.
Pojďme se tedy podívat, co v praxi hrozí a jak to případně poznat.

Elektronika

Dnešní elektronika je natolik odolná, že jí jen tak něco neponičí. Moderní a kompaktní technologie povrchové montáže jsou velmi odolné a největším nebezpečím jsou spíš chemické vlivy než mechanické opotřebení. Podobnou kategorií jsou např. mobilní telefony, které také z hlediska elektroniky vydrží neuvěřitelné věci.

Elektroniku poškozuje zejména voda a vlhkost – obzvláště slaná voda od moře dokáže zkorodovat kontakty či plošné spoje a způsobit tzv. „studené spoje“ projevující se nepředvídatelným chováním. Fotoaparát potom např. „zamrzá“ a pomůže jen vypnutí a zapnutí, nebo zhavaruje zápis na kartu, je nespolehlivé propojení s PC, přestane komunikovat s objektivem či bleskem atp. Tyto závady jsou velmi nepříjemné a často neopravitelné – pomůže jen kompletní výměna elektroniky.
Elektronika dnešních fotoaparátů je natolik o dolná, že její závady způsobené mechanicky jsou spíše vzácností.

Nejčastější mechanické závady elektroniky jsou potíže s konektory (i interními) či po velkém mechanickém šoku prasklý plošný spoj. Tyto závady se mohou projevovat např. jen v teple nebo zimě, při zkroucení fotoaparátu, při zmáčknutí určitých částí atp.

Software

Stejně jako u počítačů PC se interní software fotoaparátů (tzv. firmware) neustále vyvíjí a rozhodně není prostý chyb. Řada firem však nabízí průběžný upgrade obvykle až do vyřešení všech podstatných problémů. Nový firmware lze obvykle najít na internetu a jeho instalace nebývá obtížná a často i dodá fotoaparátu nové funkce, které v původním firmware nebyly. Málokdy však postup upgrade je popsán česky.

Baterie

Životnost baterií je ať děláte co děláte kolem 2 let. Potom obvykle tak rychle ztrácí kapacitu, že je o strach jít s takovou baterií fotografovat. V bazaru je obtížné stav baterie poznat – bylo by nutné jí zcela nabít a ověřit, jak rychle ztrácí kapacitu. Jsou-li tedy součástí koupě i baterie či bateriový blok, je to sázka do loterie. Může být nová a zcela dobrá, může být ale také na vyhození.

Dnes je to již vzácné leč přesto se vyplatí zkontrolovat, zda šachta na baterie či bateriový blok nenese známky významné koroze. Pokud ano znamená to, že do fotoaparátu baterie vytekly. A takový fotoaparát rozhodně nekupujte! Chemikálie vyteklé z baterií jsou velmi agresivní a je velmi pravděpodobné, že zhoubná koroze bude pokračovat.

Řada fotoaparátů má v sobě i druhou malou lithiovou ba terii, která obvykle zálohuje běh hodin. Ta vydrží poměrně dlouho (roky) ale její stav nelze poznat. Pokud vám den po nákupu vypoví službu, tak fotoaparát začne zapomínat datum a čas což je nepříjemné z hlediska datování souborů. V takovém případě je třeba jí vyměnit za novou.
Lithiová baterie určená pro zálohu hodin bývá ukryta někde v těle. Její výměna může ale nemusí být snadná a tak v případě pochybností je dobré se obrátit na autorizovaný servis.
Optika a objektiv

Optice mezi kterou lze počítat objektiv a hledáček obvykle vadí zejména mechanické poškrábání, prach a vlhkost. Samotná vlhkost tolik nevadí, ale díky vlhkosti se na čočky a skla lepí špína, která tam potom již zůstává. Masivní otisky prstů či špína všude na sklech také nesvědčí o příkladné péči majitele o svůj fotoaparát.
Nejnáchylnější na znečištění je objektiv. Navíc při častém zoomu v prašném prostředí působí vnitřek objektivu jako měch, který rád prach přímo nasává.

Mechanické díly

V kompaktních fotoaparátech není naštěstí mnoho mechanických dílů a všechny jsou v objektivu (obvykle zoom a ostření). Hůře jsou na tom digitální zrcadlovky (DSLR), kde je velmi citlivé zrcátko a mechanická závěrka. Ty mají svojí životnost (obvykle kolem 100.000 fotografií) a přesluhování je bez záruky. Bohužel však nelze běžně poznat kolik fotografií bylo již vyfoceno.

Všem mechanickým dílům vadí zejména prach a písek, mořská sůl, otřesy a údery a velké změny teplot. Špatným znamením jsou také jakékoliv podivné zvuky, které fotoaparát vydává při zapnutí, zoomu, ostření či sklopení zrcátka. Většina těchto zvuků je způsobena nečistotami v mechanice či následky úderů.
Dnešní digitální fotoaparáty jsou velmi kompaktní a tudíž odolné. Nicméně pády či nečistoty je dokáží poškodit.

U DSLR je samostatnou kapitolou senzor, který je po demontáži objektivu přístupný. Dokonce je nutné ho pravidelně čistit od prachu. Silně znečištěný senzor či celá šachta nebo nešetrné čištění může poškodit jemné mechanické díly kolem zrcátka nebo dokonce lze i senzor poškrábat! Je proto dobré senzor prověřit snímkem nejlépe s maximálně uzavřenou clonou (např. f/22).
Senzor digitálních zrcadlovek bývá po sejmutí objektivu volně přístupný. Je možné ho díky tomu čistit avšak také poškodit.


Čistotu senzoru se vyplatí prověřit jak u kompaktů, tak DSLR. Je to snadné – nastavte maximální možnou clonu a vyfoťte třeba světlé nebe nebo zeď. Nemusíte ani ostřit ani hlídat rozhýbání snímku. Nečistoty na senzoru se projeví jako viditelné hrudky v obraze.
Celkový vzhled

Jak vypadá fotoaparát zvenku? Nemá poškozené nebo poškrábané šrouby? V tom případě se totiž někdo chtěl podívat jak vypadá uvnitř! Je poškrábaný či poškozený displej? A zobrazuje displej dobře? Nemá černé, bílé či barevné vypálené pixely? Nese fotoaparát známky pádu? Jak vypadají konektory, dvířka, krytky atp. Jak vypadá očnice hledáčku? Často podle ní lze poznat intenzitu používání.

Záruka

Běží ještě záruka? Jak dlouho? Kdy přesně, kde a od koho byl fotoaparát koupen? Má prodávající originální a věrohodné doklady? Jak je to s manuálem a originálními obaly? Lidé, kteří si věcí váží je obvykle nevyhazují. Zejména chybějící manuál může být problém!

Závěr

Jako vždy v životě – nic není zadarmo a tak i při koupi fotoaparátu z bazaru je něco za něco. Nižší cena je vykoupena vyšším rizikem a nižší právní ochranou. Řadu závad a známek běžného či nadprůměrného opotřebení lze poznat, řadu však ne. A tak jistotu nebudete mít nikdy. Proto dejte i na intuici o solidnosti prodávajícího a vyvarujte se lákavým nabídkám. Buď mají technický problém nebo také mohou být kradené či získané za jiných podivných okolností.

A na závěr - i starší fotoaparát se vyplatí prověřit po všech stránkách tak, jak bylo uveřejněno v našem článku Prověření fotoaparátu po nákupu I. a Prověření fotoaparátu po nákupu II..
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

Nejnovější články
Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou Integral Memory přijde s 512GB microSDXC kartou
U nás nepříliš známý britský výrobce paměťových karet Integral Memory chystá na příští měsíc novinku v podobě rekordně velké 512GB microSDXC karty. Kapacitou by tak měla překonat 400GB řešení společnosti Sandisk.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom Velbon údajně uvede Chairpod, židličku, monopod a stativ v jednom
Internetem začaly kolovat zvěsti o opravdu netradičním stativu Velbon Chairpod. Má jít o rozkládací židličku, jejíž jedna noha je teleskopická, díky čemuž může sloužit jako mohopod nebo dokonce i jako stativ s možností si sednout.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II
Někteří fotografové na svůj přístroj nedají dopustit, jiným už poškození fotoaparátu tak těžkou hlavu nedělá. Když zrcadlovka Petera McKinnona vypověděla po nehodě službu, rozhodl se ji před opravou sám rozebrat a vše zdokumentovat.
20.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky
Nový CSC fotoaparát Panasonic Lumix GH5s vyvolal zájem nejen díky nižšímu rozlišení snímače a menšímu šumu. Aby byl ještě atraktivnější, připravil si Panasonic akci, kdy při předobjednávce fotoaparátu dostanete 5letou záruku.
19.1.2018, aktualita, Milan Šurkala
Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let
Časopis National Geographic, který je známý svými fotografiemi, slaví kulaté výročí a k tomuto milníku se rozhodl vydat časosběrné video na YouTube, kde ukazuje vývoj titulních stránek, který za tu dobu proběhl. 
19.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář