reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tituly EISA 2013-2014 pro DxO, Fujifilm, GoPro, Manfrotto, Nikon a Zeiss

21.8.2013, Milan Šurkala, aktualita
V posledním článku věnovanému letošním cenám EISA Awards 2013-2014 se budeme věnovat výrobcům, kteří získali jeden titul. Těmi jsou ve fotografické části ankety společnosti DxO, Fujifilm, GoPro, Manfrotto, Nikon a Zeiss.
Přehled výrobců, kteří byli letos oceněni na EISA Awards 2013-2014 zakončíme těmi, kteří získali po jedné ceně. Titul Evropský fotografický software 2013-2014 putoval na adresu DxO Optics Pro 8. Jedná se o RAW konvertor s možností automatického převodu, samozřejmostí je podpora geometrických korekcí, práce se stíny a světly, podle poroty je dobrý i styl odšumování a oceněna byla i rychlost a možnost jednoduché práce pro začátečníky stejně jako bohaté možnosti úprav pro zkušenější uživatele.

Evropským pokročilým fotoaparátem 2013-2014 se stal Fujifilm X100S, který navazuje na velmi úspěšného předchůdce X100. Nyní má 16MPx APS-C X-Trans CMOS snímač, vylepšen byl hybridní hledáček (nyní 2,36 milionu bodů) a zůstal výborný 23mm F2,0 objektiv (po přepočtu 35 mm). Zjednodušeno bylo manuální ostření, vyšší rozlišení snímků bylo dosaženo odstraněním low-pass filtru. Fotoaparát má nyní i fázové ostření.

Evropská akční videokamera 2013-2014 je pro tentokrát GoPro Hero3 Black Edition. Je velmi lehká a kompaktní, navíc nabízí odolnost vůči vodě a jiným nepříznivým vlivům. Zvládá slow-motion videosekvence, nesmí chybět standardní Full HD a k dispozici je dokonce 4K video, nicméně při pomalých snímkovacích frekvencích. Black Edition nabízí bezdrátové Wi-Fi připojení, mnoho přísavek a jiných způsobů uchycení, takže fantazii se meze opravdu nekladou. Díky Wi-Fi lze ovládat kameru ze smartphonu nebo tabletu.

Titul Evropské fotografické příslušenství si odnesla stativová hlava Manfrotto MVH500AH. Je vhodná i pro použití s teleobjektivy digitálních zrcadlovek nebo profesionálními videokamerami. Hlava nabízí velmi hladký pohyb ve všech směrech a umožňuje připojení dalšího příslušenství.

Nikon letos získal jen jednu cenu za Evropský fotoaparát 2013-2014, kterým se stala digitální zrcadlovka Nikon D7100. Ta využívá APS-C snímače s rozlišením 24 megapixelů bez low-pass filtru. Fotoaparát je vybaven 51bodovým autofokusem. Kameramani ocení možnost nekomprimovaného HDMI výstupu, který může být přímo zaznamenáván na externích zařízeních.

Evropským CSC objektivem 2013-2014 se stal Zeiss Touit 2.8/12. Jde o extrémně širokoúhlý 12mm objektiv určený pro APS-C snímače (po přepočtu 18 mm, úhel záběru 99°). Skládá se z 11 optických členů v 8 skupinách, disponuje povrchovou úpravou T*. Clona má 9 lamel a zajišťuje tak hladší bokeh.

Zdroj: www.eisa.eu


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama