reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tokina uvedla Fírin 20mm F2 FE pro Sony s autofokusem

23.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Tokina vylepšila svůj objektiv Fírin 20mm F2 FE o verzi s autofokusem. Tento širokoúhlý objektiv tak lze využít na full frame CSC fotoaparátech Sony a nechat jej také zaostřovat. Nechybí ani podpora optických korekcí.
Na podzim roku 2016 byl představen širokoúhlý objektiv Fírin 20mm F2 FE MF pro full frame CSC fotoaparáty Sony. Nyní přichází verze Fírin 20mm F2 FE AF, která už dle názvu disponuje systémem autofokusu. K tomu je zde určen ultrazvukový zaostřovací motorek. Podporováno je i hybridní ostření a samozřejmostí je stále možnost využít i manuální zaostřování. Díky elektrickým kontaktům nechybí ani možnost přenášet informace o stavu objektivu pro zápis dat do EXIFu a lze přenést i informace pro korekci vinětace, zkreslení a chromatické aberace. Díky přenosu informace o ohniskové vzdálenosti je objektiv kompatibilní i se systémem mechanické stabilizace těla, kdy není nutné ručně zadávat tuto hodnotu.
 
Tokina Fírin 20mm F2 FE AF
 
Optická konstrukce jinak zůstává shodná s předchozí variantou, která zůstane nadále ve výrobě. Při reálné ohniskové vzdálenosti tak objektiv nabídne úhel záběru 92,66°. Jeho světelnost má výbornou hodnotu F2 a irisovou clonu s 9 lamelami lze přiclonit maximálně na F22. Objektiv se skládá ze 13 optických členů v 11 skupinách, z čehož tu jsou také 2 asférické členy a 3 členy z SLD skla.
 
Minimální zaostřovací vzdálenost činí 28 centimetrů, což při tak širokoúhlém záběru znamená zvětšení jen 1:10,29 (tj. 0,097×). Objektiv má na délku 81,5 mm, v průměru pak 73,4 mm a využívá filtry o průměru 62 milimetrů. Hmotnost objektivu pak činí 464 gramů. V Japonsku bude v prodeji už koncem dubna, v ostatních zemích pak bude zahájen prodej koncem května. Cena je zatím neznámá, ale patrně nebude nižší než u manuální verze, která je u nás dostupná za 22 tisíc Kč.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama