Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tokina uvedla objektiv atx-i 100mm F2.8 Macro FF

18.11.2019, Milan Šurkala, aktualita
Tokina přichází s novou verzí makro objektivu atx-i 100mm F2.8 Macro FF. Ta je určena pro full frame zrcadlovky Canonu a Nikonu, přičemž bylo zapracováno především na optické kvalitě po celé ploše obrazu.
Pokud máte zrcadlovku od společnosti Canon nebo Nikon a rádi fotíte makro, možná přijde vhod novinka od společnosti Tokina. Ta představila nový objektiv atx-i 100mm F2.8 Macro FF, který podporuje i full frame těla. Při 100mm ohniskové vzdálenosti nabídne úhel záběru 24° a těšit se můžete na klasické zvětšení 1:1. Minimální zaostřovací vzdálenost je 30 cm od roviny senzoru, což znamená zhruba 11,5 mm od předního konce objektivu. Světelnost dosahuje dobré hodnoty F2,8, což dovoluje výrazně mazat pozadí a použít objektiv např. i na portréty, nicméně při focení makra přijde vhod spíše výraznější clonění. Maximálně je podporována hodnota F32, o tu se pak postará 9lamelová irisová clona. Pokud chcete přepnout z autofokusu na manuál, stačí posunout zaostřovací prstenec blíže k sobě. Pro autofokus nechybí možnost omezit zaostřovací rozsah, což je pro makro objektiv dost užitečná funkce.
 
Tokina atx-i 100mm F2.8 Macro FF
 
Optická konstrukce objektivu se skládá z 9 optických členů v 8 skupinách včetně dvou asférických čoček a dvou z SLD skla. Objektiv má 73 mm v průměru, na délku pak 95 mm v případě verze pro Nikon a 98 mm pro Canon. Ty se pak lehce liší i hmotností, která je 515, resp. 525 gramů. Pokud jde o filtry, tak jsou podporovány ty s 55mm průměrem. Nezapomnělo se ani na vícevrstvou povrchovou úpravu, která má potlačovat vznik odlesků a světelných závojů. Výrobce při návrhu také zapracoval na tom, aby objektiv poskytoval vynikající kvalitu obrazu po celé ploše, tedy i v rozích. To se týká kresby, zkreslení i vinětace. Prodej začne v polovině prosince za cenu $429.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.