Ultrazoom Canon PowerShot SX40HS přináší CMOS BSI senzor

Ultrazoom Canon PowerShot SX40HS přináší CMOS BSI senzor
, , aktualita
Na základu loňského modelu PowerShot SX30 IS postavil Canon inovovaný ultrazoom PowerShot SX40HS. Hlavním rozdílem je nový snímací čip CMOS s BSI technologií a sníženým rozlišením na 12 megapixelů. Nový je také procesor DIGIC 5.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme se od Canonu dočkali také inovované verze staršího ultrazoomu PowerShot SX30 IS. Nový model nese název PowerShot SX40HS a ve velmi podobném těle nese zejména nový snímací čip. Ten má i nadále malou 1/2,3" úhlopříčku, místo 14MPx CCD čipu zde ale najdete 12MPx CMOS s BSI technologií. K tomu je zde nejnovější generace obrazového procesoru DIGIC 5, která slibuje o 75 % nižší šum při všech citlivostech. Tento procesor má nově i podporu Multi-area White Balance, tedy vyvažování bílé se schopností aplikovat různá vyvážení na různé části snímku. Např. osoba osvícená bleskem bude vyvážena na blesk, zatímco pozadí osvětlené žárovkou bude procesorem vyváženo na žárovku. Celý snímek má pak mít reálnější barvy.

Jak už je u CMOS čipů zvykem, nabízí velmi vysokou rychlost snímání. PowerShot SX40HS nabídne 2,4 fps při plném rozlišení bez omezení počtu snímků nebo dokonce 10,3 fps v plném rozlišení, zde jste ale omezeni 8 snímky. Najdete zde Full HD videosekvence v rozlišení 1920×1080 pixelů při 24 snímcích za sekundu. V nižších rozlišeních 1280×720 pixelů (HD) nebo 640×480 pixelů (VGA) už můžete dosáhnout 30 snímků za sekundu. Zpomalené videosekvence ve VGA rozlišení nabídnou 120 fps, při rozlišení 320×240 pixelů dokonce 240 fps. Podporován je i záznam ve formátu Apple iFrame.

Objektiv se nezměnil, nadále má tedy nadprůměrný 35× optický zoom v rozsahu 24 až 840 milimetrů. Světelnost F2,7 na nejširším ohnisku je nadprůměrná, nicméně F5,8 na nejdelším patří naopak k podprůměru. Objektiv má novou optickou stabilizaci, která má mít až 4,5EV účinek, což je vynikající hodnota. Sama by se měla rozhodnout mezi sedmi nabízenými režimy, mezi kterými je např. hybridní a makro mód pro focení makra, dynamický pro video nebo sama by měla umět vypnout stabilizaci při detekci stativu.

Ostřící motor Ultrasonic a Voice Coil Motors (USM & VCM) zajišťují rychlé a tiché ostření. Objektiv by měl ostřit již ze vzdálenosti 0 centimetrů od přední čočky. Skládá se ze 13 optických elementů v 10 skupinách (1 Hi-UD, 1 UD a 1 oboustranně asférický člen). Podporovány jsou i externí blesky Speedlite EX, synchronizační čas je 1/2000 sekundy.

Expozici můžete nastavit sami manuálně, případně využít prioritu clony, času a najdete tu samozřejmě i automatiku. Citlivosti mají rozsah od ISO 100 do ISO 3200. Časy mohou nabývat délky 1/3200 s až 15 sekund. Technologie Smart Auto se stará o automatický výběr scénického režimu. Záznam do RAWu chybí i nadále. Adaptér na filtry FA-DC67A umožní použití 67mm filtrů.

Na zádi je plně polohovatelný 2,7" LCD displej s tradičním rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů). Vlajkové loď značky by si dle mého názoru už zasloužila vyšší rozlišení. Elektronický hledáček má už tradičně velmi malou 0,2" úhlopříčku a stejně tak nízké rozlišení 202.000 bodů. Patrně bude stejně jako u drtivé většiny ultrazoomů jen těžko použitelný. Podporovány jsou karty SD, SDHC a SDXC. Li-Ion akumulátor NB-10L má vydržet na pořízení 380 snímků. Rozměry činí 122,9×92,4×107,7 mm, hmotnost je pak 600 gramů včetně paměťové karty a akumulátoru. Prodej začne v říjnu za 529 EUR.

Zdroj: www.photographyblog.com, www.canon-europe.com
Nejnovější články
MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0 MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0
Nezávislý výrobce objektivů MS Optics představuje dvě nové světelné padesátky pro M-Mount. Máme zde Vario Prasma 50mm F1.5 s optickým návrhem Plasmat a pak supersvětelný model ISM 50mm F1.0.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zploštělých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
16.6.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
16.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
15.6.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí
Německý fotograf pracuje na nové sérii, která má za úkol na jednotlivých fotografiích zobrazovat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Chce tím poukázat na to, co se stane s dětskými sny, až člověk vyroste. 
13.6.2019, aktualita, Kateřina Hoferková