Ultrazoom Olympus Stylus 1 s 1/1,7" senzorem a světelností F2,8

Ultrazoom Olympus Stylus 1 s 1/1,7" senzorem a světelností F2,8
, , aktualita
V těle nápadně připomínajícím CSC fotoaparát OM-D představila společnost Olympus nový 10,7× ultrazoom s konstantní světelností F2,8 v celém ohniskovém rozsahu. To vše dosahuje s větším 1/1,7" CMOS senzorem a 12 megapixely.
K oblíbeným
reklama
Vypadá to, že společnosti Panasonic a Fujifilm, které byly vždy nejvíce proslulými výrobci ultrazoomů, začínají pomalu opouštět své pozice a nahrazuje je Sony s modelem Cyber-shot RX10 a nejnověji Olympus s ultrazoomem Stylus 1. Fujifilm X-S1 sice má velký snímač a manuální zoom, ale ztrácí optickou kvalitou objektivu se zbytečně velkým zoomem a nepříliš dobrou světelností. Panasonic Lumix FZ200 má sice konstantní světelnost F2,8 v celém rozsahu, ale zase malý 1/2,3" senzor a další nové ultrazoomy této značky jako je např. Lumix FZ72 se odklánějí od osvědčeného receptu malého rozlišení a nižšího zoomu. Olympus, stejně jako Sony, zkombinoval aspoň trochu větší senzor s rozumným zoomem a konstantní světelností F2,8.


Olympus Stylus 1


Olympus Stylus 1 disponuje 1/1,7" snímačem, který znáte už z profi kompaktu Olympus Stylus XZ-2. Jeho rozlišení činí 12,76 megapixelů, z čehož se efektivně využívá 12 megapixelů. Data mohou být ukládána do JPEGu nebo 12bitového RAWu. Obraz je zpracováván procesorem TruePic VI. Fotoaparát je schopen dosáhnout sekvenčního snímání s rychlostí 7 fps pro max. 200 snímků. Podporován je barevný prostor sRGB i AdobeRGB. Můžete natáčet Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů při 30 fps, totéž platí pro HD video s rozlišením 1280×720 pixelů. K dispozici jsou i zpomalené videosekvence VGA 640×480 pixelů při 120 fps a QVGA 320×240 pixelů při 240 fps. Video je ukládáno ve formátu MOV (MPEG-4 AVC/H.264) nebo AVI (Motion JPEG).


Olympus Stylus 1 zleva


Vedle čipu udělá radost i objektiv i.Zuiko. Má 10,7× optický zoom v rozsahu od 28 do 300 mm, přičemž světelnost dosahuje v celém ohniskovém rozsahu hodnotu F2,8. Skládá se ze 12 optických členů v 10 skupinách, 8 členů je asférických. Objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu. Minimální ostřící vzdálenost činí 10 cm na nejširší a 80 cm na nejdelší ohniskové vzdálenosti. V makro režimu lze jít na vzdálenost 5 cm. Samozřejmostí je i podpora manuálního ostření. Autofokus pak funguje na bázi detekce kontrastu. Okruží objektivu může mít hladý chod pro zoomování nebo ostření, případně krokový chod s aretací jednotlivých poloh např. pro úpravu clony nebo expozičního času.


Olympus Stylus 1 seshora


Stylus 1 nabízí automatické nastavení expozice, prioritu clony, času plný manuál. Expoziční časy začínají na 1/2000 sekundy, což je typická hodnota, nicméně maximem je už nadprůměrných 60 sekund a dokonce tu najdete až půlhodinový bulb režim. Citlivosti pak mohou nabývat hodnot od ISO 100 do ISO 12800, jsou nastavitelné po 1/3EV krocích. Korekce expozice má rozmezí od -3 EV do +3 EV. Nechybí ani expoziční bracketing pro 2 nebo 3 snímky s rozdíly až 1 EV mezi expozicemi. Fotoaparát nabídne i multiexpozici ze dvou snímků. Vedle irisové clony tu najdete i 3EV ND filtr.


Olympus Stylus 1 LCD displej


Interní blesk je vyskakovací a lze mu manuálně nastvovat jeho sílu (až na 1/128 plného výkonu). Díky sáňkám na blesk jsou podporovány i externí blesky včetně bezdrátových! Nechybí ani bezdrátové připojení Wi-Fi s možností párování pomocí QR kódu. Na smartphonu můžete zobrazit živý náhled, upravit clonu, čas i ISO citlivost, Podporován je i Live Bulb režim a možnost přiřadit snímkům GPS souřadnice získané pomocí smartphonu.


Olympus Stylus 1 zezadu


Fotoaparát je vybaven pořádným elektronickým hledáčkem s rozlišením 1,44 milionu bodů (800×600 RGB pixelů) a 1,15× zvětšením. Má 100% pokrytí a disponuje automatickým přepínáním mezi hledáčkem a displejem. LCD displej je dotykový a výklopný, má 3,0" úhlopříčku a poměr stran 3:2. Jeho rozlišení činí 1.040.000 bodů (720×480 RGB pixelů). K ukládání dat je možné použít SD, SDHC a SDXC karty včetně verzí s UHS-I rozhraním a použít lze i Eye-Fi karty. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor BLS-5. Rozměry přístroje činí 116,2×87×56,5 mm, hmotnost je pak 402 gramů včetně baterie a karty. K fotoaparátu lze zakoupit telepředsádku TCON-17x, která prodlouží přepočtenou ohniskovou vzdálenost na 510 mm při zachování světelnosti F2,8. Prodej začne v prosinci za cenu $699 (cca 16.500 Kč s DPH).

Zdroj: www.dpreview.com, www.olympus.co.uk


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Italský fotograf v karanténě fotí portréty pomocí videohovorů Italský fotograf v karanténě fotí portréty pomocí videohovorů
Návod, jak provádět svou práci z domu kvůli plošné karanténě, ukazuje italský fotograf. I když se může zdát, že profesionální fotografové nemohou své povolání v takové situaci vykonávat, lze to například přes videohovor.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Metabones Speed Booster 0.71x EF na RF pro 4K video: z FF na FF Metabones Speed Booster 0.71x EF na RF pro 4K video: z FF na FF
Společnost Metabones představila zajímavý Speed Booster, který převádí jeden full frame systém na druhý, přitom však rozšiřuje ohniskovou vzdálenost na 0,71násobek. Je totiž určen pro 4K video na fotoaparátech EOS R a RF.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Záběry San Francisca z dronu ukazují prázdné ulice během epidemie koronaviru Záběry San Francisca z dronu ukazují prázdné ulice během epidemie koronaviru
Současná situace vyžaduje od lidí z různých koutů světa, aby se co nejvíce zdržovali ve svých domovech a ven vycházeli jen za tím nejnutnějším. Nejinak je tomu i v San Franciscu, záběry z dronu ukazují prázdné ulice. 
28.3.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Fujifilm si patentoval teleobjektivy 300mm a 500mm Fujifilm si patentoval teleobjektivy 300mm a 500mm
Na Internetu se objevily informace o patentech podaných společností Fujifilm. Ta se chystá i na nové teleobjektivy a najdeme tu nejen 300mm objektiv, ale dokonce i model s velmi dlouhou ohniskovou vzdáleností 500 mm.
27.3.2020, aktualita, Milan Šurkala
Polaroid uvedl nový instantní fotoaparát Polaroid Now Polaroid uvedl nový instantní fotoaparát Polaroid Now
The Impossible Project dosahuje svého cíle a vrací značku Polaroid zpět na trh. Před třemi lety vznikl Polaroid Originals a nyní už je vše jen pod značkou Polaroid. A máme tu spolu s tím i nový fotoaparát Polaroid Now.
27.3.2020, aktualita, Milan Šurkala