www.digimanie.cz
>
>
>
>

Umax míří k výšinám

Umax míří k výšinám
, , aktualita
Na značku UMAX se většinou fotografové dívají skrze prsty. Chybí tu tradice a dosud nabízené low-end modely o své místo na slunci bojovaly jedinou zbraní - cenou. Na konci léta si ale budeme moci koupit novinku Umax Premier 6331 Zoom, bude to zlomový okamžik?
K oblíbeným
reklama
O fotoaparátu, který má CCD snímač s rozlišením šesti megapixelů se už dá těžko prohlásit, že jde o low-end či entry-level model – konkurencí ve stejné třídě jsou výhradně přístroje zvučných jmen. Sám jsem tedy zvědav, jak se Umaxu na tomto poli povede. Zatím si můžeme novinku představit alespoň podle dostupných informací.


První pohled
Pokud jde o designové řešení, není Premier 6331 nijakou výstředností ani v porovnání s jinými modely stejné značky, ani v porovnání s konkurencí. Kompaktní fotoaparáty jsou dnes již vždy řešeny stylově a možná i poněkud unifikovaně. Jakýmsi nepsaným pravidlem je kovové tělo – tady si neodpustím jednu jízlivou poznámku: v informacích od výrobce je na jednom místě tělo vyrobeno z hliníku, na dalším z hořčíkové slitiny.
Ovládacích prvků není mnoho (což u kompaktu pokládám za velkou výhodu) a jsou umístěny přehledně a účelně. Kruhový volič na horní straně slouží k výběru režimů snímání či prohlížení, k zoomování slouží kolébkový ovladač umístěný tak, aby byl snadno dosažitelný palcem. V OSD menu se lze pohybovat s pomocí křížového ovladače. Dominantou zadní stěny je barevný LCD displej s dvoupalcovou úhlopříčkou.

Snímač, objektiv a závěrka
Fyzicky je snímač vybaven 6,36 miliony obrazových bodů, efektivně lze využít již jen 5,95 Mpx. Těžko posoudit, proč si výrobce nechal více než 400.000 bodů v záloze – že by velká úmrtnost? Nejvyšší možné rozlišení snímku je pak 2816 x 2112 px.
Objektiv nabízí trojnásobný optický zoom, rozsah ohniskových vzdáleností je v přepočtu 35 – 105 mm se světelností F2,8 – F4,7. Ostření je automatické TTL.
Závěrka pracuje s časy 8 – 1/1500 s, první snímek lze pořídit za 1,9 s. Kromě plné automatiky nabízí přístroj režimy priority času, clony, nebo nastavení obojího. K dispozici jsou také, jak se na tuto třídu sluší a patří, scénické režimy: portrét, krajina, sport a noční snímek. Dále je tu makro režim (od 9 cm) nebo režim sériového snímání, jak rychle však tento režim pracuje nevíme. Korigovat expozici lze v rozsahu ±2 EV v krocích po 1/3 EV. Citlivost ze volit v rozsahu ISO 100-400. Je tu i možnost nastavit vyvážení bílé, podrobnosti však neznáme.
Fotoaparát lze použít i ve funkci videokamery – nahrává ozvučené sekvence v rozlišení 320 x 240 bodů.

Záznamová média, napájení, propojení
K ukládání pořízených snímků slouží interní paměť o velikosti 64 MB. Paměť můžete rozšířit pomocí karty typu SD. K napájení slouží dvě tužkové baterie, je také možné použít lithiový blok CR-V3. Další možnost je připojení síťového adaptéru. Fotoaparát má integrovanou nabíječku akumulátorů, takže není třeba baterie vytahovat.
K počítači se Premier 6331 připojuje pomocí USB (verze 1.1), dále je tu audio/video výstup pro připojení k televizi.

Dodávaný software
K fotoaparátu se dodávají programy MGI PhotoSuite SE a MGI PhotoVista (pro tvorbu panoramatických obrázků).

Předpokládaná koncová cena je 10.990 Kč včetně DPH.

Specifikace
 • Snímač: CCD 1/1,8” 6 Mpx
 • Zoom: 3x optický, 4x digitální
 • Závěrka: 8 – 1/1500 s
 • Max. rozlišení: 2816 x 2112 px
 • Citlivost: ISO 100 – 400
 • Videozáznam: ozvučený 320 x 240 px
 • Média: paměť 64 MB, karty SD
 • Propojení: USB 1.1, TV
 • Napájení: 2x AA baterie, adaptér
 • Rozměry: 94 x 63 x 35 mm
 • Hmotnost: 180 g (bez baterií)
Nejnovější články
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem
Na Kickstarteru se objevil zajímavý objektiv Pinhole Pro X. Jak už napovídá první slovo, jde o objektiv typu pinhole, tedy s velmi malým otvorem bez optiky. Tentokrát bude zajímavý tím, že má až 2× zoom.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: srpen 2019 Doporučené fotoaparáty: srpen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout
Bezpečnostní inženýři objevili zranitelnost v PTP komunikaci s fotoaparáty společnosti Canon, které pak lze hackersky napadnout. Prezentovali to např. na možnosti nainstalovat vyděračský ransomware. Canon už problém řeší.
15.8.2019, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů