www.digimanie.cz
>
>
>
>

Umax míří k výšinám

Umax míří k výšinám
, , aktualita
Na značku UMAX se většinou fotografové dívají skrze prsty. Chybí tu tradice a dosud nabízené low-end modely o své místo na slunci bojovaly jedinou zbraní - cenou. Na konci léta si ale budeme moci koupit novinku Umax Premier 6331 Zoom, bude to zlomový okamžik?
K oblíbeným
reklama
O fotoaparátu, který má CCD snímač s rozlišením šesti megapixelů se už dá těžko prohlásit, že jde o low-end či entry-level model – konkurencí ve stejné třídě jsou výhradně přístroje zvučných jmen. Sám jsem tedy zvědav, jak se Umaxu na tomto poli povede. Zatím si můžeme novinku představit alespoň podle dostupných informací.


První pohled
Pokud jde o designové řešení, není Premier 6331 nijakou výstředností ani v porovnání s jinými modely stejné značky, ani v porovnání s konkurencí. Kompaktní fotoaparáty jsou dnes již vždy řešeny stylově a možná i poněkud unifikovaně. Jakýmsi nepsaným pravidlem je kovové tělo – tady si neodpustím jednu jízlivou poznámku: v informacích od výrobce je na jednom místě tělo vyrobeno z hliníku, na dalším z hořčíkové slitiny.
Ovládacích prvků není mnoho (což u kompaktu pokládám za velkou výhodu) a jsou umístěny přehledně a účelně. Kruhový volič na horní straně slouží k výběru režimů snímání či prohlížení, k zoomování slouží kolébkový ovladač umístěný tak, aby byl snadno dosažitelný palcem. V OSD menu se lze pohybovat s pomocí křížového ovladače. Dominantou zadní stěny je barevný LCD displej s dvoupalcovou úhlopříčkou.

Snímač, objektiv a závěrka
Fyzicky je snímač vybaven 6,36 miliony obrazových bodů, efektivně lze využít již jen 5,95 Mpx. Těžko posoudit, proč si výrobce nechal více než 400.000 bodů v záloze – že by velká úmrtnost? Nejvyšší možné rozlišení snímku je pak 2816 x 2112 px.
Objektiv nabízí trojnásobný optický zoom, rozsah ohniskových vzdáleností je v přepočtu 35 – 105 mm se světelností F2,8 – F4,7. Ostření je automatické TTL.
Závěrka pracuje s časy 8 – 1/1500 s, první snímek lze pořídit za 1,9 s. Kromě plné automatiky nabízí přístroj režimy priority času, clony, nebo nastavení obojího. K dispozici jsou také, jak se na tuto třídu sluší a patří, scénické režimy: portrét, krajina, sport a noční snímek. Dále je tu makro režim (od 9 cm) nebo režim sériového snímání, jak rychle však tento režim pracuje nevíme. Korigovat expozici lze v rozsahu ±2 EV v krocích po 1/3 EV. Citlivost ze volit v rozsahu ISO 100-400. Je tu i možnost nastavit vyvážení bílé, podrobnosti však neznáme.
Fotoaparát lze použít i ve funkci videokamery – nahrává ozvučené sekvence v rozlišení 320 x 240 bodů.

Záznamová média, napájení, propojení
K ukládání pořízených snímků slouží interní paměť o velikosti 64 MB. Paměť můžete rozšířit pomocí karty typu SD. K napájení slouží dvě tužkové baterie, je také možné použít lithiový blok CR-V3. Další možnost je připojení síťového adaptéru. Fotoaparát má integrovanou nabíječku akumulátorů, takže není třeba baterie vytahovat.
K počítači se Premier 6331 připojuje pomocí USB (verze 1.1), dále je tu audio/video výstup pro připojení k televizi.

Dodávaný software
K fotoaparátu se dodávají programy MGI PhotoSuite SE a MGI PhotoVista (pro tvorbu panoramatických obrázků).

Předpokládaná koncová cena je 10.990 Kč včetně DPH.

Specifikace
 • Snímač: CCD 1/1,8” 6 Mpx
 • Zoom: 3x optický, 4x digitální
 • Závěrka: 8 – 1/1500 s
 • Max. rozlišení: 2816 x 2112 px
 • Citlivost: ISO 100 – 400
 • Videozáznam: ozvučený 320 x 240 px
 • Média: paměť 64 MB, karty SD
 • Propojení: USB 1.1, TV
 • Napájení: 2x AA baterie, adaptér
 • Rozměry: 94 x 63 x 35 mm
 • Hmotnost: 180 g (bez baterií)
Nejnovější články
Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů

Nové objektivy Canon řady RF pro full frame CSC fotoaparáty mají navíc jeden prstenec zvaný Control Ring. Ten umožňuje např. změnu ISO citlivosti nebo jiných parametrů. Za příplatek vás Canon zbaví aretovaných poloh, což se hodí např. pro video.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
25.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře