Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Unikly specifikace Canonu EOS-1D X Mark III: 5.4K RAW video

4.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
V říjnu loňského roku oznámila společnost Canon vývoj nové zrcadlovky EOS-1D X Mark III. Ta by se měla představit co nevidět a dle úniků má mít 20MPx senzor se schopností záznamu 5.4K RAW videa i 20fps sekvenční snímání.
Už víme, že si Canon chystá novou generaci high-endové zrcadlovky EOS-1D X Mark III. Nyní na internet unikají nové informace a specifikace připravovaného fotoaparátu. Ten by podle nich měl mít 20MPx full frame Dual Pixel AF CMOS senzor, přičemž autofokus bude v případě live view fungovat již od -6 EV. Pokud využijete fázové ostření při focení přes optický hledáček se 191 body (151 je křížových), pak se budete muset spokojit s horšími -4 EV, nicméně i to je excelentní hodnota.
 
Canon EOS-1D X Mark III
 
Řada EOS-1D X byla vždycky hlavně o videu (něco jako GH u Panasonicu), a tak nepřekvapí, že umí natáčet UHD 4K video (3840×2160 pixelů) při 60 fps. O Cinema 4K se zatím úniky nezmiňují, ale divil bych se, kdyby to novinka neuměla. Zajímavostí je ale také podpora 5.4K RAW videa (5472×2886 pixelů) s enormním datovým tokem 2,6 Gbps, kvůli čemuž jsou zde rovnou dva sloty pro CFexpress karty. Musíme však počítat s tím, že fázové zaostřování pomocí duálních pixelů není k dispozici pro RAW video a dokonce ani pro 4K při 60p. Full HD videosekvence má být možné natáčet maximálně při 120 fps.
 
Fotoaparát má podporovat sekvenční snímání s rychlostí 16 fps, v případě live view snímání je to až 20 fps (s mechanickou nebo elektronickou závěrkou). Najdeme zde 3,2" displej s vysokým rozlišením 2,1 milionu bodů. Akumulátor LP-E19 má vydržet na pořízení 2850 snímků při focení přes hledáček, ale jen 610 fotografií v live view režimu.
 
K dispozici má být také bohatá nabídka portů, hovoří se o ethernetovém portu RJ-45, Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB-C, 3,5mm jacku pro sluchátka a druhém pro mikrofon, jacku pro dálkové ovládání a podpoře bezdrátového ovládání WFT-E9. Nebude chybět ani GPS, Glonass a Quazi-Zenith. Rozměry fotoaparátu mají činit 158,0×167,6×82,6 mm a vážit má 1440 gramů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.