www.digimanie.cz
>
>

Úpravy fotografií v PC, 11. díl - přidávání šumu a zrna

Úpravy fotografií v PC, 11. díl - přidávání šumu a zrna
, , článek
V minulém díle jsme se věnovali likvidaci šumu zejména v programu Adobe Photoshop. Nyní se podíváme na stejnou problematiku v programu Zoner Photo Studio a Neat Image a zkusíme naopak šum a zrno přidávat.reklama

Likvidace šumu v Zoner Photo Studiu


Stejně jako Photoshop má i Zoner Photo Studio vestavěný nástroj na likvidaci šumu. Je to nástroj Odstranit šum (Ctrl+Shift+N). Možná matoucí volba Odstranit šum „Pepř a sůl“ není nic jiného, než Zoner terminologie pro odstranění Dark current šumu neboli Hot-pixels - šumu který se objevuje při velmi dlouhých expozicích.

U aditivního šumu (šumu produkovanému senzorem při vyšším ISO) jsou volby podobné Photoshopu. Opět se snaží o kompromis mezi odstraněním šumu v plochách a přitom zachování hran a tím jemné kresby. Stejně jako u Photoshopu je největším problémem to, jak poznat co je hrana či jemná kresba a co je šum. Člověk to posuzuje kontextem, kdežto počítač mající k dispozici jen digitální data má velký problém to od sebe rozpoznat.Okno pro odstranění šumu v Zoner Photo Studiu.


Program Neat Image


Zcela jinou strategii volí program Neat Image. Neat Image je program pro redukci viditelného šumu a zrna produkovaného digitálními fotoaparáty a scannery a byl opakovaně řadou renomovaných médií oceněn jako nejlepší nástroj na likvidaci šumu. Je k dispozici jako samostatná Windows nebo Mac aplikace stejně jako filtr do Adobe Photoshopu. Neat Image lze stáhnout na adrese www.neatimage.com a pro nekomerční použití je zdarma.

Neat Image pracuje na jiném principu než všechny filtry Adobe Photoshopu nebo Zoneru. V prvním kroku potřebuje, abyste mu v obraze ukázali oblast, kde podle vás je nejvíce vidět šum. On si tento šum zanalyzuje a vytvoří si tzv. šumový profil - neboli „co vám vlastně v obrázku vadí“. Poté, co pochopí, co vám vadí (a čemu říkáte zrovna teď šum), je schopen tento šumový profil odečíst v celém obrázku a tím šum efektivně odstranit se zachováním hran a detailů. Samozřejmě je k dispozici řada dalších doladění výsledku.Po otevření obrázku je třeba vybrat záložku pro tvorbu profilu (1) a označit obdélníkovou oblast (2), kde je podle vás rovnoměrný a nepěkný šum. Program přitom hlídá, aby změny jasu v označené oblasti nebyly moc velké – jinými slovy aby oblast byla rovnoměrná. Po označení oblasti se klikne na značku analýzy (3) a program si na základě označené oblasti vytvoří šumový profil.

Šumový profil není nutné pokaždé vytvářet, ale je možné použít jeden z mnoha šumových profilů, které výrobce nabízí pro různé fotoaparáty, různá ISO a různé stupně JPEG komprese. Není tak problém si stáhnout hotový šumový profil například pro Canon EOS 30D při ISO 1600 a JPEG High. Ten je znám a je navíc stále stejný, a tak je možné jej rovnou použít. Knihovna šumových profilů pro různé fotoaparáty a scannery je k dispozici na stejné adrese a je velmi početná - od profesionálních DSLR přes kompakty a scannery až po fotomobily.

Po výběru nebo vytvoření šumového profilu je možné dolaďovat hodnoty filtru, přičemž program v malé části ukazuje přímo výsledek. K dispozici jsou opět více méně známé volby – definice co je to šum a síla filtru pro jemný, střední a hrubý šum, filtrace v jasové (Y) či barevné (Cr, Cb) oblasti a síla doostřování pro různě velké hrany opět v jasové (Y) nebo barevné (Cr, Cb) oblasti.Dolaďování filtru po vytvoření šumového profilu v programu Neat Image.

Když jste spokojeni s výsledkem stačí, kliknout na záložku Output Image (výstupní obraz) a dále tlačítko Apply (aplikuj) a program vypočítá výsledek, který je možné potom uložit jako nový obrázek. Kliknutím myší na odšuměný obraz ukáže Neat Image i původní verzi a tak je možné porovnat účinek. A výsledky jsou opravdu vynikající!Výsledek po aplikaci redukce šumu programem Neat Image. Navíc možnosti nastavení jsou opravdu rozsáhlé a tak si každý může doladit svou vlastní variantu.


Přidání šumu do obrázku


Je paradoxní, že fotografové se všemožně snaží šum z obrázků odstranit a přesto existují situace, kdy je vhodné šum přidat. Jednou z nich je například v předminulém díle probíraná retuš pleti. Rozostřením ploch tvořících pleť se sice schovají všechny nedostatky pleti, ale silné rozostření zbaví pleť i přirozeného šumu a pleť potom působí nepřirozeně, umělohmotně, jako měňavec ze Star Treku . Rozumným přidáním šumu se jednak nadále potlačí případné zbylé nedostatky kůže a navíc pleť působí více lidsky.

Přidání šumu je vhodné i v situaci, kdy například rozostříte pozadí a díky rozostření je pozadí moc umělé, „plechové“. Mírný šum mu opět jen prospěje a navíc mu navrátí přirozený a přírodní vzhled.

Postup pro přidání šumu do obrázku může být v Adobe Photoshopu např. tento:
1. Otevřete obrázek s fotografií
2. Vytvořte novou vrstvu (Shift+Ctrl+N), režim prolnutí nastavte na Překrýt
3. Vrstvu vyplňte 50% šedou (Shift+F5)
4. Zvolte Filtr/Šum/Přidat šum, zaškrtněte Monochromatický a experimentujte s Rozložením a Mírou (rozumné hodnoty jsou 5-20%). Je rozumné dívat se na obrázek ve 100% zvětšení.


Postup jak přidat šum do obrázku v Adobe Photoshopu je poměrně jednoduchý díky vrstvám vratný.

Přidání šumu lze vylepšit i o několik již známých triků:
  • Změnou krytí vrstvy se šumem lze ovládat viditelnost šumu
  • Šum lze přidat do vrstvy se šumem i opakovaně
  • K vrstvě se šumem lze přidat masku a tím určovat, kam se má šum přidat (například do pleti) a kam ne (například do pozadí)
  • Šum lze přidat i barevný (bez zaškrtnuté volby Monochromatický) a později vrstvu odbarvit, případně jí odbarvit jen částečně


Výsledek retuše i s přidaným šumem.


Simulace filmového zrna


Šum přidaný do obrázku v předchozím příkladu je často příliš jemný a „hustý“ a tak příliš nepřipomíná klasické filmové zrno. To je tvořeno okem viditelnými hrudkami a shluky. Podobné zrno, které sluší zejména černobílým fotografiím, je možné do fotografie přidat modifikací postupu uvedeného výše.
  • Na vrstvu s šumem aplikujte Filtr/Rozostření/Gaussovské s poloměrem cca 1 bod. Tím se z šumu vytvoří shluky a velké „hroudy“ připomínající zrno.
  • Místo filtru Gaussovské rozostření můžete experimentovat i s filtry Medián, Prach a škrábance či Vyhladit

Jinou metodou je vrstvu s šumem rozměrově zvětšit. Nejprve je ale třeba změnit standardní metodu interpolace z Bikubické (nejkvalitnější) na Nejbližší soused. To provedete v předvolbách Photoshopu po stisku Ctrl+K. Po experimentování se šumem ale nezapomeňte zase vrátit standardní hodnotu interpolace na Bikubickou !!

Nyní klikněte na vrstvu se šumem a stiskněte Ctrl+T. V horní liště vyplňte šířku a výšku vrstvy na cca 200 % a tím šum 2x zvětšíte. Díky nekvalitní interpolaci typu Nejbližší soused bude šum hrubnout.Přidání zrna pomocí rozostření šumu o cca 1 bod. Pamatujte však, že viditelnost šumu je silně závislá na velikosti fotografie a tak je rozumné nejprve přepočítat fotografii do finálního rozlišení a teprve potom přidávat šum či zrno.

Příště se podíváme na problematiku doostřování.
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.

Nejnovější články
Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II Fotograf ve videu rozebírá svůj Canon EOS 1D X Mark II
Někteří fotografové na svůj přístroj nedají dopustit, jiným už poškození fotoaparátu tak těžkou hlavu nedělá. Když zrcadlovka Petera McKinnona vypověděla po nehodě službu, rozhodl se ji před opravou sám rozebrat a vše zdokumentovat.
20.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky Při předobjednávce Panasonicu Lumix GH5s dostanete 5 let záruky
Nový CSC fotoaparát Panasonic Lumix GH5s vyvolal zájem nejen díky nižšímu rozlišení snímače a menšímu šumu. Aby byl ještě atraktivnější, připravil si Panasonic akci, kdy při předobjednávce fotoaparátu dostanete 5letou záruku.
19.1.2018, aktualita, Milan Šurkala
Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let Časosběrné video ukazuje obálky National Geographic během 130 let
Časopis National Geographic, který je známý svými fotografiemi, slaví kulaté výročí a k tomuto milníku se rozhodl vydat časosběrné video na YouTube, kde ukazuje vývoj titulních stránek, který za tu dobu proběhl. 
19.1.2018, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Středoformát Hasselblad H6D-400c MS umí 400MPx fotky Středoformát Hasselblad H6D-400c MS umí 400MPx fotky
Společnost Hasselblad představila nový středoformátový fotoaparát H6D-400c MS. Ten umí díky multiexpozici fotit snímky s neuvěřitelně vysokým rozlišením 400 megapixelů. To je přes 23.000 pixelů na delší straně.
18.1.2018, aktualita, Milan Šurkala24 komentářů
Leica uvedla CSC objektivy APO-Summicron-SL 75mm F2 a 90mm F2 Leica uvedla CSC objektivy APO-Summicron-SL 75mm F2 a 90mm F2
Německý výrobce fotoaparátů a objektivů Leica představil dva nové pevné objektivy pro svůj full frame CSC systém. Jde o APO-Summicron-SL 75mm F2 ASPH a 90mm F2 ASPH. Určeny jsou zejména pro focení portrétů. 
16.1.2018, aktualita, Milan Šurkala