reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Uvolněna nová verze editoru panoramat ICE od Microsoftu

6.2.2015, Michal Hala, aktualita
Microsoft včera zdarma uvolnil novou verzi svého editoru panoramat Image Composite Editor. Verze 2.0.2 je stejně jako všechny předchozí verze zdarma, existuje jak v 64bitové, tak 32bitové podobě a nabízí rozšířenou funkčnost.
Pokud je pro vás překvapením, že Microsoft vůbec produkuje nějaký editor panoramat a dává ho k dispozici dokonce zdarma, tak si ho pojďme krátce představit. Image Composite Editor (dále budeme používat zavedenou zkratku ICE) je výtvorem Microsoft Research, konkrétně skupiny Interactive Visual Media.

Microsoft Research jsou vývojové laboratoře zaměřené na nejrůznější pokročilé počítačové technologie. Výsledky výzkumu využívá Microsoft jednak ve svých komerčních produktech, jednak občas něco vypustí do světa zdarma. Jednou ze zkoumaných oblastí je i počítačové vidění a digitální analýza obrazu. A dítětem tohoto výzkumu je mimo jiné i ICE.

Nyní již k samotné verzi ICE 2.0.2. Jde sice o velmi malý program – zabere na disku 13 MB – ale s překvapivými schopnostmi. Práce se odehrává ve čtyřech krocích: import sekvence snímků (nebo videosekvence), sestavení panoramatu, jeho ořez a export do obvyklých formátů nebo na web.

Obsluha je velmi intuitivní, fakticky stačí nahrát skupinu překrývajících se snímků a zvolit způsob jejich spojení (projekce) v případě, že nechcete použít jeho výchozí nastavení. Program už si snímky sám správně sestaví. Pak zbývá jen provést ořez a výsledek exportovat do nového souboru. Jak už bylo naznačeno výše, ICE umí vytvořit panorama nejen ze série fotografií, ale také z videosekvence.


Panorama vytvořené v programu ICE


Přestože fotografové považují za správný postup při tvorbě panoramatu použití stativu, ICE si hravě poradí i se sekvencí vytvořenou „z ruky“ (viz obrázek). A klidně také z mobilu. To se hodí v případě, že se vám nečekaně nabídne zajímavá scenérie, ale u sebe máte jako naschvál jen mobilní telefon.

ICE umí sférickou, ortografickou a stereografickou projekci a zvládne i efekty jako je například rybí oko. Velikost zpracovávaných snímků se přitom může pohybovat až v řádu gigabajtů (ukázka zde).

Pokud vás ICE 2.0.2 zaujal, můžete ho stahovat tady.

Zdroj: Microsoft
reklama
reklama