www.digimanie.cz
>
>
>

Uvolněna nová verze editoru panoramat ICE od Microsoftu

Uvolněna nová verze editoru panoramat ICE od Microsoftu
, , aktualita
Microsoft včera zdarma uvolnil novou verzi svého editoru panoramat Image Composite Editor. Verze 2.0.2 je stejně jako všechny předchozí verze zdarma, existuje jak v 64bitové, tak 32bitové podobě a nabízí rozšířenou funkčnost.
K oblíbeným
reklama
Pokud je pro vás překvapením, že Microsoft vůbec produkuje nějaký editor panoramat a dává ho k dispozici dokonce zdarma, tak si ho pojďme krátce představit. Image Composite Editor (dále budeme používat zavedenou zkratku ICE) je výtvorem Microsoft Research, konkrétně skupiny Interactive Visual Media.

Microsoft Research jsou vývojové laboratoře zaměřené na nejrůznější pokročilé počítačové technologie. Výsledky výzkumu využívá Microsoft jednak ve svých komerčních produktech, jednak občas něco vypustí do světa zdarma. Jednou ze zkoumaných oblastí je i počítačové vidění a digitální analýza obrazu. A dítětem tohoto výzkumu je mimo jiné i ICE.

Nyní již k samotné verzi ICE 2.0.2. Jde sice o velmi malý program – zabere na disku 13 MB – ale s překvapivými schopnostmi. Práce se odehrává ve čtyřech krocích: import sekvence snímků (nebo videosekvence), sestavení panoramatu, jeho ořez a export do obvyklých formátů nebo na web.

Obsluha je velmi intuitivní, fakticky stačí nahrát skupinu překrývajících se snímků a zvolit způsob jejich spojení (projekce) v případě, že nechcete použít jeho výchozí nastavení. Program už si snímky sám správně sestaví. Pak zbývá jen provést ořez a výsledek exportovat do nového souboru. Jak už bylo naznačeno výše, ICE umí vytvořit panorama nejen ze série fotografií, ale také z videosekvence.


Panorama vytvořené v programu ICE


Přestože fotografové považují za správný postup při tvorbě panoramatu použití stativu, ICE si hravě poradí i se sekvencí vytvořenou „z ruky“ (viz obrázek). A klidně také z mobilu. To se hodí v případě, že se vám nečekaně nabídne zajímavá scenérie, ale u sebe máte jako naschvál jen mobilní telefon.

ICE umí sférickou, ortografickou a stereografickou projekci a zvládne i efekty jako je například rybí oko. Velikost zpracovávaných snímků se přitom může pohybovat až v řádu gigabajtů (ukázka zde).

Pokud vás ICE 2.0.2 zaujal, můžete ho stahovat tady.

Zdroj: Microsoft
reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: listopad 2019 Doporučené fotoaparáty: listopad 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala60 komentářů
Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů
Společnost Panasonic aktualizovala většinu svých fotoaparátů na trhu. Nové firmwary dostávají full frame Lumixy S, Micro Four Thirds přístroje Lumix G a nezapomnělo se ani na některé kompakty a ultrazoomy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750 Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750
Na internetu se začaly objevovat uniklé informace o tom, jak by měl vypadat nástupce digitální zrcadlovky Nikon D750. Ten by měl údajně nést jméno D770 nebo D790 a podporovat natáčení UHD 4K videa.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm
Street foto se obvykle fotí se širokoúhlejšími objektivy, jakýmsi standardem je zde 35mm ohnisková vzdálenost. Fotograf Evan Ranft to ale zkusil trochu jinak a na pouliční fotografie si vzal telezoom Sony FE 200-600mm.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500 Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500
Mnoho doručovacích služeb si moc neláme hlavu se zacházením se zásilkami. Problém kvůli tomu nyní bude mít smluvní partner FedExu v USA, který místo chůze balík s objektivem hodil na několik metrů.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů