www.digimanie.cz
>
>
>

Uvolněna nová verze editoru panoramat ICE od Microsoftu

Uvolněna nová verze editoru panoramat ICE od Microsoftu
, , aktualita
Microsoft včera zdarma uvolnil novou verzi svého editoru panoramat Image Composite Editor. Verze 2.0.2 je stejně jako všechny předchozí verze zdarma, existuje jak v 64bitové, tak 32bitové podobě a nabízí rozšířenou funkčnost.
K oblíbeným
reklama
Pokud je pro vás překvapením, že Microsoft vůbec produkuje nějaký editor panoramat a dává ho k dispozici dokonce zdarma, tak si ho pojďme krátce představit. Image Composite Editor (dále budeme používat zavedenou zkratku ICE) je výtvorem Microsoft Research, konkrétně skupiny Interactive Visual Media.

Microsoft Research jsou vývojové laboratoře zaměřené na nejrůznější pokročilé počítačové technologie. Výsledky výzkumu využívá Microsoft jednak ve svých komerčních produktech, jednak občas něco vypustí do světa zdarma. Jednou ze zkoumaných oblastí je i počítačové vidění a digitální analýza obrazu. A dítětem tohoto výzkumu je mimo jiné i ICE.

Nyní již k samotné verzi ICE 2.0.2. Jde sice o velmi malý program – zabere na disku 13 MB – ale s překvapivými schopnostmi. Práce se odehrává ve čtyřech krocích: import sekvence snímků (nebo videosekvence), sestavení panoramatu, jeho ořez a export do obvyklých formátů nebo na web.

Obsluha je velmi intuitivní, fakticky stačí nahrát skupinu překrývajících se snímků a zvolit způsob jejich spojení (projekce) v případě, že nechcete použít jeho výchozí nastavení. Program už si snímky sám správně sestaví. Pak zbývá jen provést ořez a výsledek exportovat do nového souboru. Jak už bylo naznačeno výše, ICE umí vytvořit panorama nejen ze série fotografií, ale také z videosekvence.


Panorama vytvořené v programu ICE


Přestože fotografové považují za správný postup při tvorbě panoramatu použití stativu, ICE si hravě poradí i se sekvencí vytvořenou „z ruky“ (viz obrázek). A klidně také z mobilu. To se hodí v případě, že se vám nečekaně nabídne zajímavá scenérie, ale u sebe máte jako naschvál jen mobilní telefon.

ICE umí sférickou, ortografickou a stereografickou projekci a zvládne i efekty jako je například rybí oko. Velikost zpracovávaných snímků se přitom může pohybovat až v řádu gigabajtů (ukázka zde).

Pokud vás ICE 2.0.2 zaujal, můžete ho stahovat tady.

Zdroj: Microsoft
Nejnovější články
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Dnes, recenze, Milan Šurkala44 komentářů
Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S.
V dnešní recenzi se podíváme na setový objektiv pro nové full frame CSC od Panasonicu, model Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Je optimalizován pro natáčení videa, ale potěší i pro pořizování fotografií?
Dnes, recenze, Milan Šurkala6 komentářů
7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8. 7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8.

Méně známá společnost 7Artisans rozšířila portfolio svých objektivů o nový světelný kousek 50mm F1.8. Ten je určen pro CSC fotoaparáty nanejvýš s APS-C senzorem. Bodovat má malými rozměry i cenou.

17.5.2019, aktualita, Milan Šurkala