Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony

16.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
Divize snímačů u Sony je částí, která dělá společnosti opravdu velkou radost a tvoří 16 % jejích příjmů. I proto by jeden z největších investorů Daniel Loeb, jehož fond vlastní akcie za 1,5 miliardy dolarů, uvítal úplné oddělení od Sony. Připomeňme, že už dnes je tato divize částečně nezávislá (v roce 2015 se oddělila jako Sony Semiconductor Solutions, nicméně stále spadá pod Sony), aby mohla lépe reagovat na požadavky trhu a svobodně nabízet snímače i jiným výrobcům fotoaparátů. Loeb tvrdí, že v dnešním stavu je snímačová divize utopena v útrobách Sony a nikdo si ji s čipy nespojuje. Každý ví, že se Sony pohybuje v zábavním, herním, hudebním i televizním průmyslu, ale dle Loeba si mnoho lidí Sony nespojuje s technologiemi.
 
Logo Sony
 
Výsledkem by mělo být, že by divize byla uvedena na burzu pod vlastním kódem a nebýt tak součástí tohoto gigantu, přičemž by byla profilována jako technologická a nikoli zábavní společnost. Server Reuters se ale k tomuto závěru a nápadu postavil negativně. Dle něj nejde o úplně dobrý nápad, protože příjmy divize z 90 % závisí na senzorech do telefonů.
 
Čipů je sice v jednom telefonu v dnešní době více najednou, nicméně prodeje telefonů se pomalu snižují a obchodní válka mezi USA a Čínou může způsobit nemožnost dodávat čipy mnoha čínským výrobcům. Nejvážnější je to u Huawei, který je zároveň druhým největším výrobcem smartphonů, takže ztráta tak velkého zákazníka je velkým problémem. Ostatně analytici už kvůli tomu předpokládají snížení zisku divize o 45 %. Připomeňme, že nejde o nápad společnosti Sony, ale jednoho z jejích velkých investorů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.