Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výsledky World Press Photo 2014, vyhrál Mads Nissen

15.2.2015, Milan Šurkala, aktualita
Je tu polovina února a sním každoroční vyhlášení World Press Photo za minulý rok. V tomto ročníku vyhrál dánský fotograf Mads Nissen za snímek dvou gayů v ruském Petrohradu. Nová byla kategorie dlouhodobých projektů.
Porota vyhlásila vítěze dalšího, tentokrát už 58. ročníku fotografické soutěže World Press Photo 2014. Absolutním vítězem se stal dánský fotograf Mads Nissen, jehož snímek zachycuje dva gaye v intimních chvílích v ruském Petrohradu (St. Petersburg). Sexuální menšiny to v Rusku vůbec nemají lehké, neboť musí čelit nejrůznějším formám diskriminace nejen od ostatních obyvatel, ale také samotného státu. Propagace homosexuality, bisexuality nebo transsexuality je zde postavena mimo zákon. Nově Rusko přikročilo i k postihování jiných deviací. Minulý měsíc např. odepřelo řidičský průkaz kleptomanům, voyerům, exhibicionistům, fetišistům, gamblerům i již zmíněným transsexuálům.
 
Další vítězné snímky najdete na adrese soutěže World Press Photo. Je mezi nimi např. i vítězka nové kategorie dlouhodobých projektů, Darcy Padilla (viz obrázek níže). Letošního ročníků se zúčastnilo celkem 5962 fotografů ze 131 zemí a do soutěže bylo přijato 97912 fotografií. Celkové množství přijatých fotografií ale bylo zhruba o 20 % více. Takto velké množství bylo nicméně vyřazeno kvůli příliš velkým zásahům do snímků, které měly fotografie vylepšit, vyčistit a podobně. Od vítězných autorů pak porota chtěla i originály.
 
Vítězové první ceny v každé kategorii získali 1500 EUR, druhé a třetí místo pak získalo ocenění Zlaté oko a diplom. Mads Nissen jako celkový vítěz získal 10000 EUR, fotoaparát a objektiv od společnosti Canon jako hlavního sponzora soutěže. Výstava vítězných fotografií začne v Amsterdamu 18. dubna a postupně navštíví 45 zemí.

Zdroj: www.worldpressphoto.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.