www.digimanie.cz
>
>

Vývojová verze GIMP 2.9.2 s podporou 32bitových barev a OpenEXR

Vývojová verze GIMP 2.9.2 s podporou 32bitových barev a OpenEXR
, , aktualita
Objevila se vývojová verze grafického editoru GIMP 2.9.2. Novinka využívá engine GEGL a přináší také mnoho užitečných vylepšení. Mezi nimi je např. podpora až 32bitových barev, nechybí ani základní podpora OpenEXR a mnoho dalšího.
reklama
Grafický editor GIMP se dočkal další verze. Zatím jde o vývojovou variantu 2.9.2 (oficiální release je nadále 2.8.16), ale ukazuje, jakým dalším směrem se bude GIMP ubírat. Novinkou je engine pro zpracování obrazu GEGL. Některé z prvků GEGL se začaly používat už v předchozích verzích jako byla např. verze 2.6 z roku 2008, nicméně nyní se podpora výrazně rozrůstá a GIMP 2.10.x už bude používat GEGL takřka pro všechno.


GIMP logo


Připravují se např. nedestruktivní úpravy, nicméně už dnes bude možnost využit podporu 16bitových i 32bitových barev (na jeden barevný kanál), základní podporu standardu OpenEXR, hardwarovou akceleraci některých funkcí přes OpenCL, lepší kvalitu změny rozlišení a náhledy filtrů. Zapracovalo se i na transformačních funkcích jako je warp funkce a úpravách rotacemi, změnou velikosti, zkosením a změnou perspektivy pomocí jedné funkce. Je tu funkce výběru, která by měla oddělit popředí od pozadí i u takových objektů s náročnými okraji jako jsou vlasy. GIMP 2.9.2 nově podporuje formát obrázku WebP, nezapomnělo se ani na možnost zobrazování metadat (EXIF, XMP a IPTC), ty ale zatím není možné editovat.

Zdroj: gimp.org
Nejnovější články
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony
Čtvrtým objektivem, který byl představen společností Samyang v rámci 2019 Spring Collection, je model AF 85mm F1.4 FE. Jak už napovídá název, je určen pro Sony CSC fotoaparáty a má i podporu autofokusu.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic
Společnost Lensbaby představila svůj další objektiv řady Edge Optic. Tentokrát jde o širokoúhlý model Edge 35 Optic s 35mm ohniskovou vzdáleností, který je kompatibilní s Optic Swap System, konkrétně s Composer Pro II.
15.3.2019, aktualita, Milan Šurkala