www.digimanie.cz
>
>

Vývojová verze GIMP 2.9.2 s podporou 32bitových barev a OpenEXR

Vývojová verze GIMP 2.9.2 s podporou 32bitových barev a OpenEXR
, , aktualita
Objevila se vývojová verze grafického editoru GIMP 2.9.2. Novinka využívá engine GEGL a přináší také mnoho užitečných vylepšení. Mezi nimi je např. podpora až 32bitových barev, nechybí ani základní podpora OpenEXR a mnoho dalšího.reklama
Grafický editor GIMP se dočkal další verze. Zatím jde o vývojovou variantu 2.9.2 (oficiální release je nadále 2.8.16), ale ukazuje, jakým dalším směrem se bude GIMP ubírat. Novinkou je engine pro zpracování obrazu GEGL. Některé z prvků GEGL se začaly používat už v předchozích verzích jako byla např. verze 2.6 z roku 2008, nicméně nyní se podpora výrazně rozrůstá a GIMP 2.10.x už bude používat GEGL takřka pro všechno.


GIMP logo


Připravují se např. nedestruktivní úpravy, nicméně už dnes bude možnost využit podporu 16bitových i 32bitových barev (na jeden barevný kanál), základní podporu standardu OpenEXR, hardwarovou akceleraci některých funkcí přes OpenCL, lepší kvalitu změny rozlišení a náhledy filtrů. Zapracovalo se i na transformačních funkcích jako je warp funkce a úpravách rotacemi, změnou velikosti, zkosením a změnou perspektivy pomocí jedné funkce. Je tu funkce výběru, která by měla oddělit popředí od pozadí i u takových objektů s náročnými okraji jako jsou vlasy. GIMP 2.9.2 nově podporuje formát obrázku WebP, nezapomnělo se ani na možnost zobrazování metadat (EXIF, XMP a IPTC), ty ale zatím není možné editovat.

Zdroj: gimp.org
Nejnovější články
Tamron uvolnil dva teasery na nové objektivy Tamron uvolnil dva teasery na nové objektivy
Společnost Tamron uvolnila dva teasery na nové připravované objektivy, které by měly být představeny již za dva dny. Jedním z nich bude podle vzhledu telezoom, druhým by mělo být něco širokoúhlejšího.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Zakladatelé Lexaru to opět zkouší, je tu ProGrade Digital Zakladatelé Lexaru to opět zkouší, je tu ProGrade Digital
Paměťové karty Lexaru nedávno ukončily svůj život pod taktovkou Micronu, aby je pak oživil Longsys. Zakladatelé společnosti však už v nynějším zbytku Lexaru nejsou a založili novou společnost ProGrade Digital.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou Sony představilo CMOS BSI senzor s globální závěrkou
Klasická elektronická závěrka přináší mnoho problémů jako je např. kácení svislic při rychlém pohybu. Sony proto vyvinulo CMOS BSI snímač, který má globální závěrku a na tyto neduhy netrpí. Využívá 14bitových A/D převodníků.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby Burnside 35 s ovladačem vinětace i swirl bokehu Lensbaby Burnside 35 s ovladačem vinětace i swirl bokehu
Lensbaby rozšiřuje nabídku o nový 35mm objektiv Burnside 35, který dokáže řídit množství vinětace i charakter swril bokehu. Ten se vyznačuje jakýmsi zatočením obrazu v rozostřených částech pozadí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Video objektivy Fujinon MKX i pro Fujifilm X Video objektivy Fujinon MKX i pro Fujifilm X
V loňském roce představila společnost Fujifilm nové objektivy řady MK pro natáčení videa, tehdy jen pro Sony E. Nyní představuje stejné objektivy MKX 18-55mm a MKX 50-135mm pro vlastní systém Fujifilm X.
Včera, aktualita, Milan Šurkala