www.digimanie.cz
>
>

Vývojová verze GIMP 2.9.2 s podporou 32bitových barev a OpenEXR

Vývojová verze GIMP 2.9.2 s podporou 32bitových barev a OpenEXR
, , aktualita
Objevila se vývojová verze grafického editoru GIMP 2.9.2. Novinka využívá engine GEGL a přináší také mnoho užitečných vylepšení. Mezi nimi je např. podpora až 32bitových barev, nechybí ani základní podpora OpenEXR a mnoho dalšího.
reklama
Grafický editor GIMP se dočkal další verze. Zatím jde o vývojovou variantu 2.9.2 (oficiální release je nadále 2.8.16), ale ukazuje, jakým dalším směrem se bude GIMP ubírat. Novinkou je engine pro zpracování obrazu GEGL. Některé z prvků GEGL se začaly používat už v předchozích verzích jako byla např. verze 2.6 z roku 2008, nicméně nyní se podpora výrazně rozrůstá a GIMP 2.10.x už bude používat GEGL takřka pro všechno.


GIMP logo


Připravují se např. nedestruktivní úpravy, nicméně už dnes bude možnost využit podporu 16bitových i 32bitových barev (na jeden barevný kanál), základní podporu standardu OpenEXR, hardwarovou akceleraci některých funkcí přes OpenCL, lepší kvalitu změny rozlišení a náhledy filtrů. Zapracovalo se i na transformačních funkcích jako je warp funkce a úpravách rotacemi, změnou velikosti, zkosením a změnou perspektivy pomocí jedné funkce. Je tu funkce výběru, která by měla oddělit popředí od pozadí i u takových objektů s náročnými okraji jako jsou vlasy. GIMP 2.9.2 nově podporuje formát obrázku WebP, nezapomnělo se ani na možnost zobrazování metadat (EXIF, XMP a IPTC), ty ale zatím není možné editovat.

Zdroj: gimp.org
Nejnovější články
Fotograf zachycuje blesky v sopečných erupcích Fotograf zachycuje blesky v sopečných erupcích
Sopečné erupce jsou samy o sobě zajímavým fotografickým motivem. Chilan Francisco Negroni je ale fotí při bouřích, z čehož vznikají úchvatné krajinářské fotografie přírodních sil – plné lávy, dýmu a blesků. 
21.7.2018, aktualita, Kateřina Hoferková
Fotosoutěž Huawei, porotcem bude umělá inteligence v P20 Pro Fotosoutěž Huawei, porotcem bude umělá inteligence v P20 Pro
Huawei chce propagovat svůj telefon P20 Pro a jeho systém umělé inteligence určený pro pořizování lepších fotografií. Ten se totiž stane jedním ze dvou porotců nové fotosoutěže. Cenami bude nejen smartphone, ale i zájezd do Florencie.
21.7.2018, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Fujifilm uvádí širokoúhlý zoom XF 8-16mm F2.8 R LM WR Fujifilm uvádí širokoúhlý zoom XF 8-16mm F2.8 R LM WR
Další z mnoha novinek společnosti Fujifilm, které se objevily v těchto dnech, je tu extrémně širokoúhlý zoomovací objektiv XF 8-16mm F2.8 R LM WR. Potěší i velmi dobrou konstantní světelností F2,8.
21.7.2018, aktualita, Milan Šurkala
Kniha Tonyho Northrupa o digitální fotografii nyní zdarma Kniha Tonyho Northrupa o digitální fotografii nyní zdarma
Tony Northrup a jeho YouTube kanál slaví. Dosáhl totiž vysněné mety jednoho milionů odběratelů. Jako dárek je nyní po omezenou dobu k dispozici jeho kniha How to Create Stunning Digital Photography za libovolný příspěvek.
20.7.2018, aktualita, Milan Šurkala
Roadmapa Fujifilmu nyní obsahuje i F1,0 objektiv Roadmapa Fujifilmu nyní obsahuje i F1,0 objektiv
Fujifilm se s námi tradičně podělil o roadmapu připravovaných objektivů, takže víme, nač se můžeme v budoucnu těšit. Ta nyní obsahuje tři objektivy, přičemž nejzajímavější je rozhodně supersvětelný F1,0 model.
20.7.2018, aktualita, Milan Šurkala