Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

World Press Photo 2018 vyhrál snímek hořícího muže

15.4.2018, Milan Šurkala, aktualita
Letošní fotografickou soutěž World Press Photo 2018 vyhrál venezuelský fotograf Ronaldo Schemidt za snímek hořícího protestujícího muže při nepokojích ve Venezuele proti prezidentovi Nicolasi Madurovi.
Máme zde znovu začátek jara a s ním vyhlášení letošního ročníku soutěže World Press Photo 2018. Pro tento rok to vyhrál snímek "Venezuelská krize", jehož autorem je venezuelský fotograf Ronaldo Schemidt pracující pro mexickou tiskovou agenturu. Jeho snímek byl pořízen při nepokojích proti prezidentovi Nicolasi Madurovi, ve kterém mladý 28letý José Víctor Salazar Balza začal hořet poté, co v jeho blízkosti explodovala nádrž motocyklu. Přežil s popáleninami prvního a druhého stupně.

Vítězný snímek World Press Photo 2018

Porota se o snímku vyjádřila, že jde sice o klasickou fotografii, ale má energii a dynamiku, symbolizuje oheň v dnešní Venezuele, zajímavým kontrastem je i zbraň na zdi a vedle toho slovo "paz", které v překladu znamená "mír".

Do soutěže bylo zasláno 73044 snímků od 4548 fotografů ze 125 zemí a ceny v 8 kategoriích byly uděleny celkem 42 fotografům z 22 zemí. Vítězný Schemidt získal peněžní odměnu 10 tisíc EUR a fotografické vybavení značky Canon. Výstava snímků z roku 2018 navštíví 100 různých míst ve 45 zemích, přičemž se začalo včera 14. dubna v Die Nieuwe Kerk v Amsterdamu. Na fotografie se můžete podívat také na stránkách soutěže.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.