Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Základní iPhony 15 by měly také dostat 48MPx fotoaparát

15.6.2023, Milan Šurkala, aktualita
Základní iPhony 15 by měly také dostat 48MPx fotoaparát
Zatímco základní iPhony 14 jsou po fotografické stránce více pozadu proti modelům Pro, v případě iPhonů 15 by se to mohlo trochu změnit. Hovoří se o tom, že i ony by měly dostat 48MPx hlavní snímač.
Apple dělí své iPhony na dvě řady, které se liší nejen výkonem, ale dost i fotografickými schopnostmi. V případě iPhonů 14 to znamená konkrétně to, že základní modely mají menší 12MPx hlavní snímač, zatímco 12MPx ultra-širokoúhlý modul mají obě řady podobný. Verze Pro nahrazují hlavní snímač větším 48MPx modelem a přidávají ještě teleobjektiv, za kterým je 12MPx senzor. Navíc mají nativní podporu pro RAW, ProRAW a ProRes video (nicméně focení do běžného RAWu, tedy DNG souborů, lze u standardních modelů získat aplikacemi třetích stran jako např. Lightroom Mobile). Zdá se však, že by si po fotografické stránce mohly nyní polepšit i základní modely u připravované generace telefonů iPhone 15. Základní modul by si totiž měl polepšit na rozlišení 48 MPx, tedy získat větší snímač z modelu Pro.
 
Apple iPhone 14
 
To by znamenalo lepší, tedy např. detailnější a méně zašuměné fotografie s větším dynamickým rozsahem. Bohužel není jisté, co vše zde bude navíc. Dá se předpokládat, že nativní podpora pro RAW, ProRAW a ProRes video zůstane vyhrazena modelům Pro, které jsou v případě iPhonů 14 prodejně úspěšnější. Malý otazník tak visí např. i nad 48MPx výstupem, který je u iPhonu 14 Pro k dispozici jen v RAWu, ale ne JPEGu. Je možné, že iPhony 15 sice budou mít větší 48MPx senzor, ale budou podporovat pouze slučovaný 12MPx výstup, tedy ve stejném rozlišení jako doposud. Jak to bude, to se ale dozvíme až za zhruba 3 měsíce, kdy by se měly tyto novinky představit.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.