Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Záměrně neostrý objektiv Leica Thambar-M 1:2.2/90mm

18.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Leica uvádí nový objektiv Thambar-M 1:2.2/90mm. Nepříliš známé jméno Thambar znamená, že je objektiv záměrně neostrý a vytváří snový nádech snímků známý spíše od jiných retro výrobců. Speciální filtr totiž propouští světlo jen z neostrých rohů. 
Nový objektiv Thambar-M 1:2.2/90mm je v nabídce německé Leicy poněkud exotem. Zatímco u běžných objektivů Leica si výrobce zakládá na výborných optických vlastnostech, zde je tomu právě naopak. Objektiv má záměrně neostré rohy a lze jej použít se speciálním filtrem, které blokuje světlo z prostřední části objektivu, jež je schopna poskytnout ještě relativně ostrou kresbu.
 
Leica Thambar-M 90mm F2.2
 
Takto fotograf přijde o část světelnosti kvůli ztrátě paprsků tvořících ostrý obraz, což zvýrazní snový nádech fotografie. Filtr ale není dobré používat po výrazném přiclonění. Světelnost pak začne dramaticky klesat a uprostřed obrazu začne vylézat tmavší flek. Novinka vychází ze starého objektivu ze 30. let, který byl vyroben v necelých 3000 kusech. Jedinou výraznější změnou jsou akorát antireflexní vrstvy, neboť původní verze byla v protisvětle úplně nepoužitelná. Objektiv je tak chráněn i před nepříznivými vlivy. Jde tak o druhý retro objektiv Leicy, který nestaví na optické kvalitě, ale charakteru (tím druhým je Summaron-M 28mm f/5.6).
 
Leica Thambar-M 90mm F2.2 přední pohled
 
Objektiv má 90mm reálnou ohniskovou vzdálenost. Úhly záběru jsou tak 27° diagonálně, 23° horizontálně a 15° vertikálně. Jeho světelnost má hodnotu F2,2, ta se pak mění v závislosti na použití středového filtru. Irisová clona překvapí 20 lamelami. Optická konstrukce je jednoduchá, obsahuje pouhé 4 členy ve 3 skupinách. Ostření je ma manuální a zaostřit lze minimálně ze vzdálenosti jednoho metru.
 
Leica Thambar-M 90mm F2.2 filtr
 
Délka objektivu činí 90 mm, v průměru má nanejvýš 57 mm a lze s ním využít 49mm filtry. Hmotnost objektivu pak činí 500 gramů. Na rozdíl od téměř století staré verze, která byla určena pro bajonet L, je novinka konstruována pro bajonet M. Nebyla by to však Leica, kdyby objektivu nenasadila šíleně vysokou cenu. Ta totiž činí $6495. V prodeji bude od poloviny listopadu. 
 
Leica Thambar-M 90mm F2.2 ukázka
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.