Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zeiss uvedl objektiv Ventum 2.8/21 pro drony

2.5.2019, Milan Šurkala, aktualita
Drony potřebují nést co nejmenší zátěž, a proto společnost Zeiss vyvinula full frame objektiv Ventum 2.8/21, který má bodovat zejména velmi jednoduchou odolnou konstrukcí, která navíc slibuje nízkou hmotnost.
Společnost Zeiss se rozhodla vyvinout nový objektiv řady Ventum určen pro drony. U nich je žádoucí, aby nesly co nejnižší zátěž, takže je vhodné, aby vedle lehkého fotoaparátu byl použit i lehký objektiv. Nový Ventum 2.1/28 se snaží právě o toto. Aby byl objektiv co nejlehčí, nemá ani zaostřování. A nejde o to, že by neměl to automatické, on nemá ani manuální. Je natvrdo zaostřen a při cloně F2,8 je zaostřeno vše od 6,38 metru dále do nekonečna. Při F5,6 je to už od 4,07 metru a při maximální cloně F22 je pak zaostřeno od 1,05 metru.
 
Zeiss Ventum 2.1/28
 
Objektiv má 21mm ohniskovou vzdálenost, což na full frame tělech znamená diagonální úhel záběru 91°, horizontální 81° a vertikální 59°. Skládá se z 11 členů uspořádaných do 9 skupin a světelnost má již zmiňovaných F2,8. Maximální možné clonění je na F22. Objektiv má 67,8 mm na délku a 62 mm v průměru (v prostoru clonového kroužku jen 47,4 mm), přičemž jeho hmotnost činí 227 gramů, což je dle společnosti Zeiss o 50 % méně než u objektivu Zeiss Interlock Compact 2.8/21. Pokud jde o filtry, tak jsou podporovány ty s 52mm průměrem. Určen je pak pro CSC fotoaparáty Sony (E/FE-Mount).
 
Zeiss Ventum 2.1/28
 
Novinka slibuje vysokou odolnost díky kovovému tělu i utěsnění proti vodě a prachu. Pokud jde o optické výkony, Zeiss slibuje velmi dobrou úroveň navzdory malým rozměrům, nicméně prezetované grafy prozrazují např. hodně výraznou vinětaci i na středních clonách a až 2% zkreslení.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.