Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Žena díky termální kameře v muzeu odhalila rakovinu prsu

31.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Člověk nikdy neví, co a kde jej může potkat. 41letá Bal Gill byla s rodinou na výstavě v muzeu věnované optickým iluzím. Jedna z interaktivních částí výstavy ji ale pomohla objevit rakovinu prsu, což by nikdo nečekal.
V Edinburghu ve Skotsku je už roky výstava v muzeu nazvaná Camera Obscura and World of Illusions. Ta se na několika patrech zabývá optickými iluzemi a vznikem různých typů obrazu, přičemž v roce 2009 sem byla instalována termální kamera. 41letá Bal Gill navštívila tuto výstavu i se svou rodinou a právě výše zmíněná termální kamera ji hodně změnila život. Kamera ukazovala teplejší části v těle, přičemž si Gil všimla, že na jedné straně hrudi má teplejší oblast, která se nevyskytovala na druhé polovině. Ani nikdo jiný z rodiny zde neměl toto teplejší místo. Fotografii z termální kamery si nechala, a když se k ní po pár dnech doma vrátila, nedalo jí to spát a začala hledat informace.
 
Termální kamera
 
Zjistila, že termální kamery se dají použít i k objevení rakoviny prsu, a ačkoli rozhodně nejde o spolehlivou (a doporučeníhodnou) metodu, rozhodně jde o způsob, který může alespoň vzbudit podezření, aby člověka dohnal k lékaři a využil některou z průkaznějších metod. A přesně to Gil udělala. Potvrdilo se, že má nádor v prsu v raném stádiu, a nyní už má za sebou dvě operace a na třetí ještě čeká. Nyní tak jen děkuje tomu, že byla v muzeu a všimla si něčeho divného, což jí pomohlo bojovat se zdravotními problémy dříve, než by to bylo opravdu vážné. Každopádně, jak už bylo řečeno, nejde o příliš průkaznou metodu a i podle vyjádření lékařů měla Gil především štěstí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.