www.digimanie.cz
>
>
>

Zenit M, nový dálkoměr v setu s 35mm F1,0 objektivem

Zenit M, nový dálkoměr v setu s 35mm F1,0 objektivem
, , aktualita
Ruský Zenit představil na Photokině 2018 nový dálkoměrný fotoaparát Zenit M. Ten vychází z německé Leica M (typ 240). Rusové si nicméně fotoaparát hodně přizpůsobili a vyvinuli také nový setový objektiv Zenitar 35mm F1,0.
K oblíbeným
reklama
Ruský Zenit se chce vrátit na trh s fotoaparáty a po obnově výroby některých legendárních objektivů se nyní objevuje také fotoaparát Zenit M. Nejde o plně ruskou konstrukci, jde totiž o upravenou Leica M (typ 240). Ruský Krasnogorsky Zavod (stále znám pod značkou KMZ) totiž s Leicou spolupracuje a výsledkem je tato modifikovaná "Leica". KMZ však upravilo nejen tělo německého originálu, ale pochopitelně i firmware fotoaparátu a vyvinulo si pro něj i nový setový objektiv. Ten bude asi největším lákadlem. Jde totiž o Zenitar 1/35 M-Mount, tedy 35mm pevný full frame objektiv s excelentní světelností F1,0. Jak je dle názvu také patrné, využívá Leica M-Mount a nikoli M42 nebo podobné historické patice.
 
Zenit M s objektivem Zenitar
 
Začněme však nejprve tělem. To má 24MPx full frame CMOS snímač, který je schopen dosahovat sekvenčního snímání 3 fps (buffer postačí na pouhých 12 snímků). Podporováno je také natáčení Full HD videa s rozlišením 1920×1080 pixelů ve formátu Motion JPEG (Quicktime). V roce 2018 je podpora tohoto zapomenutého formátu (navíc už dávno nepodporovaným) hodně zvláštním rozhodnutím. Podporovány jsou citlivosti od ISO 100 do ISO 6400, expoziční časy pak mohou být od 1/4000 sekundy do 60 sekund.
 
Fotografie je možné ukládat na paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC, podporovány jsou formáty JPEG a RAW (DNG soubory). Baterie nabídne kapacitu 1800 mAh, výdrž však KMZ zatím neudalo. Rozměry těla činí 138,6×80×42 mm a váží 680 gramů včetně baterie a karty. Je vidět, že se výrobce inspiroval designem svých starších fotoaparátů Leica a Zorki.
 
Pokud jde o objektiv, ten při 35mm reálné ohniskové vzdálenosti nabídne úhel záběru 61,7°. Skládá se z 9 optických členů uspořádaných do 8 skupin. Jak už bylo řečeno, nabídne excelentní světelnost F1,0, což je zřídka vídaná hodnota. Clonu lze pak nastavit maximálně na F16. Pokud jde o ostření, to je manuální s minimální zaostřovací vzdáleností 80 centimetrů. Jeho průměr činí 74 mm, délka je 88 mm a váží 740 gramů. Objektiv byl kompletně vyvinut v Rusku a tam je i vyráběn.
 
Fotoaparát bude v prodeji v setu s objektivem 35mm F1.0 od prosince v Evropě za ceny okolo 4000 až 5000 EUR. Do Ruska se pak dostane v lednu roku 2019. Fotoaparát by se na rozdíl od objektivu měl vyrábět v Německu u Leicy, některé zdroje hovoří jen o limitované edici 500 kusů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu
V první polovině května představila společnost Samsung svůj 64MPx mobilní snímač ISOCELL Bright GW1. První snímek z tohoto snímače se objevil na čínských sociálních sítích, a to i v plném rozlišení 9216×6912 pixelů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4 Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4
Jedním z objektivů pro nový full frame CSC systém společnosti Panasonic je i světelná padesátka Lumix S Pro 50mm F1.4. Nestojí zrovna nejméně, takže je otázkou, zda za to nabídne dokonalé optické vlastnosti.
Dnes, recenze, Milan Šurkala2 komentáře
Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center
Při prodeji nemovitosti v USA byla objevena CD, na kterých se našel nečekaný obsah. Bylo zde téměř 2400 fotografií dokumentujících události, které nastaly po tragickém 11. září v New Yorku. Ty jsou nyní dostupné online na Flickru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip
Canon představil dvě novinky na poli průmyslových snímačů. Máme tu APS-H čip s velmi vysokým rozlišením 120 megapixelů a dále ještě větší full frame čip, jehož rozlišení je naopak velmi nízkých 2,7 MPx.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE
Majitelé full frame CSC od Nikonu mají zatím omezený výběr nativních objektivů, mohou ale využít různé adaptéry. Nikon jim nabízí adaptér pro své DSLR objektivy, společnost Techart nyní přidává adaptér pro objektivy Sony FE.
Včera, aktualita, Milan Šurkala