www.digimanie.cz
>
>
>

Zenit M, nový dálkoměr v setu s 35mm F1,0 objektivem

Zenit M, nový dálkoměr v setu s 35mm F1,0 objektivem
, , aktualita
Ruský Zenit představil na Photokině 2018 nový dálkoměrný fotoaparát Zenit M. Ten vychází z německé Leica M (typ 240). Rusové si nicméně fotoaparát hodně přizpůsobili a vyvinuli také nový setový objektiv Zenitar 35mm F1,0.
reklama
Ruský Zenit se chce vrátit na trh s fotoaparáty a po obnově výroby některých legendárních objektivů se nyní objevuje také fotoaparát Zenit M. Nejde o plně ruskou konstrukci, jde totiž o upravenou Leica M (typ 240). Ruský Krasnogorsky Zavod (stále znám pod značkou KMZ) totiž s Leicou spolupracuje a výsledkem je tato modifikovaná "Leica". KMZ však upravilo nejen tělo německého originálu, ale pochopitelně i firmware fotoaparátu a vyvinulo si pro něj i nový setový objektiv. Ten bude asi největším lákadlem. Jde totiž o Zenitar 1/35 M-Mount, tedy 35mm pevný full frame objektiv s excelentní světelností F1,0. Jak je dle názvu také patrné, využívá Leica M-Mount a nikoli M42 nebo podobné historické patice.
 
Zenit M s objektivem Zenitar
 
Začněme však nejprve tělem. To má 24MPx full frame CMOS snímač, který je schopen dosahovat sekvenčního snímání 3 fps (buffer postačí na pouhých 12 snímků). Podporováno je také natáčení Full HD videa s rozlišením 1920×1080 pixelů ve formátu Motion JPEG (Quicktime). V roce 2018 je podpora tohoto zapomenutého formátu (navíc už dávno nepodporovaným) hodně zvláštním rozhodnutím. Podporovány jsou citlivosti od ISO 100 do ISO 6400, expoziční časy pak mohou být od 1/4000 sekundy do 60 sekund.
 
Fotografie je možné ukládat na paměťové karty SD, SDHC nebo SDXC, podporovány jsou formáty JPEG a RAW (DNG soubory). Baterie nabídne kapacitu 1800 mAh, výdrž však KMZ zatím neudalo. Rozměry těla činí 138,6×80×42 mm a váží 680 gramů včetně baterie a karty. Je vidět, že se výrobce inspiroval designem svých starších fotoaparátů Leica a Zorki.
 
Pokud jde o objektiv, ten při 35mm reálné ohniskové vzdálenosti nabídne úhel záběru 61,7°. Skládá se z 9 optických členů uspořádaných do 8 skupin. Jak už bylo řečeno, nabídne excelentní světelnost F1,0, což je zřídka vídaná hodnota. Clonu lze pak nastavit maximálně na F16. Pokud jde o ostření, to je manuální s minimální zaostřovací vzdáleností 80 centimetrů. Jeho průměr činí 74 mm, délka je 88 mm a váží 740 gramů. Objektiv byl kompletně vyvinut v Rusku a tam je i vyráběn.
 
Fotoaparát bude v prodeji v setu s objektivem 35mm F1.0 od prosince v Evropě za ceny okolo 4000 až 5000 EUR. Do Ruska se pak dostane v lednu roku 2019. Fotoaparát by se na rozdíl od objektivu měl vyrábět v Německu u Leicy, některé zdroje hovoří jen o limitované edici 500 kusů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Pixii, originální dálkoměr bez displeje Pixii, originální dálkoměr bez displeje
Francouzi přichází s nový fotoaparátem Pixii, který má být dálkoměrem kompatibilním s objektivy pro Leica M bajonet. Nebude mít žádný displej, zásadní zde totiž bude propojení se smartphonem. Tam si budete i prohlížet fotografie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Olympus spustil dva cashbacky na CSC i objektivy Olympus spustil dva cashbacky na CSC i objektivy
Většina distributorů fotoaparátů spustila cashback akce a Olympus není výjimkou. Ten má rovnou dvě různé akce, jednu spojenou s modelem E-M1 Mark II, druhou pak s levnějšími modely E-M5 Mark II a E-M10 Mark III.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Zimní cashback na fotoaparáty Pentax a Ricoh Zimní cashback na fotoaparáty Pentax a Ricoh
České zastoupení fotoaparátů značek Pentax a Ricoh si pro nás připravilo tradiční akci typu cashback. I když jde o zimní cashback, poběží především během podzimu. Za fotoaparáty bude možno získat zpět až 2500 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: říjen 2018 Doporučené fotoaparáty: říjen 2018
Pokud vybíráte nový fotoaparát, může být dost těžké se v nabídce kompaktů, CSC fotoaparátů a zrcadlovek vůbec vyznat. Proto je zde náš pravidelný průvodce, který vás nasměruje k tomu nejlepšímu, co lze v jednotlivých kategoriích sehnat.
Včera, návod, Milan Šurkala48 komentářů
Adobe ukázal Moving Stills: AI vytváří prostorové video z fotky Adobe ukázal Moving Stills: AI vytváří prostorové video z fotky
Na konferenci Adobe MAX představila společnost také technologie, které má ve vývoji. Zajímavostí jsou např. Moving Stills, kdy systém pomocí umělé inteligence a zdrojové fotografie vytvoří video s iluzí pohybu v prostoru.
20.10.2018, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů