Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zhong Yi Mitakon 65mm F1.4 pro středoformát Fujifilm G

3.12.2018, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Zhong Yi Optics představila svůj první objektiv pro středoformátový systém Fujifilm G. Jde o Mitakon Speedmaster 65mm f/1.4, tedy pro středoformát opravdu nadprůměrně světelný objektiv.
Středoformátové objektivy obvykle nedosahují tak výborných světelností jako ty pro full frame přístroje. Čínská společnost Zhong Yi Optics se s tím ale rozhodla něco udělat a představila nový nadprůměrně světelný objektiv Mitakon Speedmaster 65mm f/1.4, který je určený pro systém Fujifilm G. Při 65mm reálné ohniskové vzdálenosti dává po přepočtu na kinofilm zhruba 50mm ohniskovou vzdálenost a úhel záběru 46°. Výborná je již zmíněná světelnost s hodnotou F1,4. Pomocí irisové clony s 9 lamelami je pak možné clonit nanejvýš na F16. Hloubkou ostrosti by tak novinka odpovídala full frame objektivu s 50 mm a přibližně F1,1.
 
Mitakon Speedmaster 65mm f/1.4
 
Objektiv má jen manuální ostření, přičemž lze zaostřit minimálně ze vzdálenosti 70 cm. Maximální zvětšení pak dosáhne 0,25×. Pokud jde o optickou konstrukci, tak ta obsahuje 11 členů, které jsou v neznámém počtu skupin (stránky výrobce hovoří o 7 i 9). Měly by mezi nimi být 2 členy z HR skla a 2 UD členy. Pochopitelně nelze čekat, že by šlo o nějak malý objektiv. Má 82 mm v průměru a 96 mm na délku, přičemž váží 1050 gramů. Podporuje filtry o průměru 72 mm. Zajímavostí je rozhodně vestavěná výsuvná sluneční clona. Na stránkách výrobce najdete i několik zajímavých ilustračních fotografií, které byly pořízeny s tímto novým objektivem. Cena novinky byla stanovena na $799 a už je i na skladě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.