www.digimanie.cz
>
>
>
>

Zkoumání korodujících snímačů Leicy M9 ukázalo neobvyklou konstrukci

Zkoumání korodujících snímačů Leicy M9 ukázalo neobvyklou konstrukci
, , aktualita
Na serveru Maxmax se Dan Llewellyn podíval na snímač fotoaparátu Leica M9, který byl nechvalně znám svým sklonem ke korozi. Konkrétně šlo o tečky na ochranném skle Schott. Zjistilo se, že zde chybí typická ochrana skel.
K oblíbeným
reklama
Fotoaparát Leica M9 byl nechvalně znám svým CCD snímačem od Kodaku. Ten totiž trpěl na korozi, která se týkala jeho ochranného skla Schott BG. V různých dobách byly tyto snímače různě vyměňovány za nové, zdarma i za poplatek, nedávno však byly veškeré výměny čipů ukončeny, protože se už nevyrábí a došly zásoby. Na serveru Maxmax se Dan Llewellyn podíval na jeden z takto postižených fotoaparátů Leica M9, vyndal ochranné sklo a podrobně ho prozkoumal.
 
Leica M9
 
Výsledky byly překvapivé. Skla Schott BG a UG totiž trpí na oxidaci a právě ten problém, který trápil M9. To by však nemuselo nic znamenat, kdyby se to udělalo správně. Spektrometr totiž ukázal, že zde chybí ochranná vrstva (filtr) skla, která brání této oxidaci a která se s těmito skly běžně používá. Poznal to dle netradiční propustnosti vlnových délek světla i v ultrafialovém spektru. Zatímco Leica tvrdila, že koroze je způsobena poškozením ochranných vrstev, Llewellyn tvrdí, že problém byl způsoben naopak tím, že tu žádná ochranná vrstva není. Alespoň ne ta, která měla zabránit oxidaci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou
Skoro každý chce mít pěkné fotografie z významných momentů svého života. Chris Pain chtěl mít nafocenu a natočenu žádost o ruku na Brooklyn Bridge, ale nešlo to úplně podle plánu. Fotograf, který pořizoval snímky, byl totiž sražen cyklistou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x
Canon představil nový zajímavý produkt. Je jím tzv. speedbooster, tedy konvertor, který rozšiřuje úhel záběru optické soustavy a s tím i znatelně zlepšuje světelnost. Mount Adapter EF-EOS R 0.71x ji zlepšuje o 1 EV.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů
Společnost Canon chce zapracovat na efektivitě vývoje nových fotoaparátů a objektivů. Proto si zakoupila nový superpočítač Fujitsu PRIMEHPC FX1000, který by měl umožnit testování pomocí simulací a nikoli prototypů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali
Zaměstnanci safari parku v Austrálii si udělali legraci ze skupiny šesti turistů, kteří si chtěli pořídit fotografii s krokodýlem. Krokodýl sklapl čelisti návštěvníkům za zády a ti vyděšeně utekli.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE Tamron uvedl telezoom 70-300mm F4.5-6.3 pro Sony E/FE
Novinkou společnosti Tamron je nový objektiv typu telezoom 70-300mm f/4.5-6.3 Di III RXD (Model A047). Ten je určen pro full frame CSC fotoaparáty Sony, přičemž nabídne kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.
25.9.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů