www.digimanie.cz
>
>
>
>

Zkoumání korodujících snímačů Leicy M9 ukázalo neobvyklou konstrukci

Zkoumání korodujících snímačů Leicy M9 ukázalo neobvyklou konstrukci
, , aktualita
Na serveru Maxmax se Dan Llewellyn podíval na snímač fotoaparátu Leica M9, který byl nechvalně znám svým sklonem ke korozi. Konkrétně šlo o tečky na ochranném skle Schott. Zjistilo se, že zde chybí typická ochrana skel.
K oblíbeným
reklama
Fotoaparát Leica M9 byl nechvalně znám svým CCD snímačem od Kodaku. Ten totiž trpěl na korozi, která se týkala jeho ochranného skla Schott BG. V různých dobách byly tyto snímače různě vyměňovány za nové, zdarma i za poplatek, nedávno však byly veškeré výměny čipů ukončeny, protože se už nevyrábí a došly zásoby. Na serveru Maxmax se Dan Llewellyn podíval na jeden z takto postižených fotoaparátů Leica M9, vyndal ochranné sklo a podrobně ho prozkoumal.
 
Leica M9
 
Výsledky byly překvapivé. Skla Schott BG a UG totiž trpí na oxidaci a právě ten problém, který trápil M9. To by však nemuselo nic znamenat, kdyby se to udělalo správně. Spektrometr totiž ukázal, že zde chybí ochranná vrstva (filtr) skla, která brání této oxidaci a která se s těmito skly běžně používá. Poznal to dle netradiční propustnosti vlnových délek světla i v ultrafialovém spektru. Zatímco Leica tvrdila, že koroze je způsobena poškozením ochranných vrstev, Llewellyn tvrdí, že problém byl způsoben naopak tím, že tu žádná ochranná vrstva není. Alespoň ne ta, která měla zabránit oxidaci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2 Cosina uvedla retro objektiv Voigtländer Ultron 28mm f/2
Společnost Cosina přichází na trh s novým objektivem Voigtländer Ultron 28mm f/2. Ten bude k dispozici ve dvou variantách, obě se však budou vyznačovat retro designem. Patří totiž do řady objektivů Vintage Line.
17.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem Sony Xperia 1 III a 5 III přichází se 105mm telezoomem
Sony uvedlo dva nové mobilní telefony Xperia 1 III a Xperia 5 III. Oba dva míří především na náročnější tvůrce obsahu. V případě prvního modelu tu máme dokonce 4K displej. Oba pak mají telemodul s optickým zoomem na přepočtených 105 mm.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR Vysoce světelný širokáč: Fujinon XF 18mm F1.4 R LM WR
Pro systém Fujifilm X byl představen další objektiv. Tentokrát je to širokoúhlý model s překvapivě dobrou světelností F1,4. Jeho reálná ohnisková vzdálenost činí 18 mm, po přepočtu je to pak 27 mm.
15.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
15.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik