Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zoner Photo Studio X přináší nativní RAWy, metadatové tokeny i lepší UI

20.9.2022, Milan Šurkala, aktualita
Zoner Photo Studio X přináší nativní RAWy, metadatové tokeny i lepší UI
Přichází podzimní aktualizace fotografického programu Zoner Photo Studio X a několik zajímavých novinek. Zjednodušil se např. modul Vyvolat, máme zde také širší nativní podporu RAWů. Jednodušší je i nastavení zobrazení metadat.
Brněnský Zoner přišel s aktualizací své aplikace Zoner Photo Studio X. Ta dostává velký update každého půl roku a nyní přišel na řadu ten podzimní. Máte-li CSC fotoaparát s full frame snímačem, už není potřeba instalace doplňků třetích stran pro otevření RAWů (Adobe DNG Converter), ale ZPSX si s tím poradí samo díky nativní podpoře takových RAWů. Máte-li zrcadlovku nebo bezzrcadlovku s menším snímačem, není třeba si moc zoufat. Je velmi pravděpodobné, že i tento fotoaparát se nachází v seznamu nativně podporovaných přístrojů. Ke každému nativně podporovanému fotoaparátu je dodáván odladěný profil DCP, což usnadní barevné sladění snímků v případě, že fotograf fotí s více přístroji.
 
Zoner Photo Studio X
 
Plný náhled nyní umožní skrytí ostatních prvků a pro fotografie je tu tak více místa. Zajímavostí jsou také metadatové tokeny, které odstraňují nutnost vytvářet složité formátovací řetězce pro zobrazování metadat. Uživatelé také mohou ocenit nastavení předvoleb pro každou složku zvlášť. To se může hodit, pokud s některými složkami uživatel pracuje jinak než s ostatními a potřebuje je mít jinak nastavené.
 
Zoner Photo Studio X
klikněte pro zvětšení
 
Zjednodušení práce by měla přinést integrace Průzkumníka do Vyvolat. Přepínání mezi moduly Správce a Vyvolat mohla být zdlouhavá, a tak ačkoli oba moduly byly zachovány, Vyvolat nyní obsahuje i funkčnost modulu Správce. Mezi upravovanými fotkami se tak lze snadno přepínat i v rámci modulu Vyvolat. Tvůrci také zjednodušili přepínání některých dalších režimů, je zde pomocník pro náhradu chybějících zdrojů při stříhání videa a vylepšil se také vertikální posun ve filmovém pásu.
 
Zoner Photo Studio X
klikněte pro zvětšení
 
V neposlední řadě prošla dalším vývojem i online galerie Zonerama. Ta nově podporuje videoklipy v rozlišení až 4K a také se dostalo na podporu úsporného kodeku AV1. Umožněno je i přispívání do jedné galerie více lidmi. Zapomenout nesmíme ani na to, že novou verzi si můžete vyzkoušet po dobu 30 dní. Pokud už vaše zkušební lhůta v minulosti vypršela, máte 15 dní.
 
Zoner Photo Studio X
klikněte pro zvětšení
 
Zdroj: TZ Zoner


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.