Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zoner uvádí nové Photo Studio 16 a lepší Zoneramu

17.9.2013, Milan Šurkala, aktualita
Zoner dnes slaví 20. výročí a spolu s tím přichází s mnoha novinkami. Tou první je Photo Studio 16, které přináší dotykové ovládání, rychlejší práci s programem, podporu map a mnoho dalšího. Zonerama ode dneška není omezena rozlišením.
Dnes je tomu 20 let, co společnost Zoner Software a.s. zahájila svou činnost. A s tím také představila nové Photo Studio 16. Staví na základech úspěšného Photo Studia 15 (1,95 milionu instalací), které dobře dopadlo i v naší recenzi, mnoho funkcí je ale přepracováno, zjednodušeno a aplikace má být i svižnější. Vylepšen byl už Import, který má nyní lepší detekci stažených fotografií.

Více změn bylo ale provedeno ve Správci. Vedle Průzkumníka tu najdete Náhled (dole se objeví filmový pás pro navigaci mezi dalšími fotografiemi), Mapa (možnost zobrazit GPS lokaci, případně snímky přímo přetáhnout na mapu) a Porovnání. Tento režim nabízí možnost porovnání dvou snímků vedle sebe, které lze posouvat a zvětšovat nezávisle na sobě i synchronně.

Přidána byla možnost seskupování RAWů a JPEGů do jednoho obrázku pro snazší manipulaci, lepší synchronizace včetně možnosti synchronizace na pozadí. V neposlední řadě byly zjednodušené některé filtry a přidán nový filtr Změnit rozměr podle obsahu. Ten sám rozpozná hlavní objekt v obraze a ořízne obraz tak, aby byly zachovány proporce objektu a zvolené výsledné rozlišení.

Edito má nyní panel s nástroji umístěn uprostřed (mezi náhledem a pravým panelem), aby byl snáze k dispozici. Nabídku rozšířily další rychlé filtry, které se ukázaly být velmi populární. Najdete tu i vylepšené vkládání objektů do obrazu (čáry, symboly, obrázky). V neposlední řadě byla zrychlena práce s RAWy a obecně se GPU začalo využívat u většiny operací, a to i těch nejjednodušších. Nové Zoner Photo Studio 16 plně podporuje dotykové ovládání.

Další novinkou je vylepšená Zonerama, která ode dneška ruší omezení rozlišení na 5 MPx. Disponuje také propojením s Facebookem, takže alba lze snadno sdílet i na této sociální síti. Dále se vyvíjí i mobilní verze Zoner Photo Studia pro Android.
Ceny nového Photo Studia 16 zůstávají na stejné úrovni jako u verze 15. Verze PRO tedy stojí 1499 Kč, verze HOME (bez podpory RAWu, HDR, potlačení šumu, synchronizace a dalších detailů) je za 749 Kč. Rozšíření na všechny počítače v domácnosti je k dispozici za 499 Kč, pro studenty a učitele pak stojí jedna licence 799 Kč. Majitelé starších verzí pak mohou upgradovat za 799 Kč (verze PRO) nebo 499 Kč (verze HOME).

Zdroj: www.zoner.cz
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.