www.digimanie.cz
>
>
>
>

Zrcadla minulosti: historie Canon DSLR

Zrcadla minulosti: historie Canon DSLR
, , článek
V nové sérii článků se vrátíme o několik let do minulosti, abychom velmi stručně zmapovali historický vývoj modelů DSLR jednotlivých výrobců. Začněme božstvy opředenou značkou Canon, jejíž modelové portfolio doprovází již od počátku bohyně milosti a úsvitu.
K oblíbeným
reklama
Zrcadla minulosti navazují na úspěšnou řadu článků našeho serveru nazvanou jako Digitální zrcadlovky na cestě časem, ve kterých byla popsána spíše teorie, funkce a různá nastavení digitálních zrcadlovek.


Čeká nás časově seřazený přehled jednotlivých modelů DSLR Canon

V tomto seriálu chronologicky popíšeme historický vývoj modelů digitálních jednookých zrcadlovek (Digital Single-Lense Reflex Camera - DSLR) od svých počátků až po současnost. Článek se nezabývá podrobnými technickými specifikacemi každého modelu, které si může případný zájemce vyhledat v našem katalogu fotoaparátů, nýbrž se v něm pokusím zaměřit pouze na nejzajímavější fakta u každého modelu DSLR. Dnes budeme cestovat časem s Canonem.

Před tím, než začneme s chronologickým vývojem jednotlivých modelů, pojďme si vlastně říci, jak to bylo s názvem společnosti Canon a zkratkou, kterou nese každá DSLR ve svém názvu - EOS. Příběh spojený s těmito dvěma pojmy je velmi zajímavý.


Bohyně milosrdenství Kwanon


Značka Canon je spojována s různými božstvy více, než by se mohlo na první pohled zdát. Mnozí z vás zajisté znají příběh Kwanon & Canon, ne každý si ale bude pamatovat božský příběh modelového označení EOS, které na sobě nese i vaše DSLR, pokud je z dílny japonské firmy Canon. Když se budeme bavit o historii modelů jednotlivých DSLR, která sice začíná až v 90. letech 20. století, nesmíme opomenout stručnou historii toho, jak vše začalo.

Psal se rok 1933 a Goro Yoshida společně se švagrem Saburou Uchidou a Takeo Maedou položili v Tokyu základy společnosti, která se za několik desítek let stala jedním z největších producentů fotoaparátu na světě. Název Canon v této době ještě neexistoval a nově založená laboratoř, zabývající se zprvu výzkumem v oblasti optických zařízení, dostala název Precision Optical Instruments Laboratory (Laboratoř přesných optických přístrojů).


Precision Optical Instruments Laboratory, první upoutávka na přístroj Kwanon a jeho ukázka

Následující rok 1934 byl pro budoucnost společnosti klíčový. Světlo světa spatřil prototyp prvního 35mm přístroje, který obsahoval již závěrku ve fokální rovině. Pojmenován byl Kwanon, což podle autorů odráželo benevolenci, s kterou plánovali vyrábět nejlepší fotografické přístroje na světě. Zdali jim k tomu buddhistická bohyně milosrdenství Kwanon pomohla, či ne, se již nikdy nedozvíme. Pravdou je, že se jim tato předtucha vyplnila a za několik let se opravdu stali největšími hráči na poli fotografických přístrojů. Prototypy označené jako Kwanon se bohužel nikdy do prodeje nedostaly.

Objektivy modelů Kwanon nesly též označení spojené s náboženstvím a to Kasyapa, odvozené z Mahakasyapa, což byl učedník Buddhy.


Logo z roku 1934 znázorňující bohyni Kwanon

Od pojmu Kwanon bylo později upuštěno, a tak společnost dostala její finální název - Canon, který však od dřívějších božských spojení nebyl daleko. Pojem "Canon" označuje normu, pravidlo či závazný soubor posvátných spisů např. Písma svatého. Tím jsme se dostali stručně ke zrodu značky Canon, která se tímto zavázala k produkci precizních přístrojů a přesnost se stala jejím základním mottem.


Historický vývoj designu loga společnosti Canon


Bohyně úsvitu Eos


EOS je systém zrcadlovek, který Canon představil v roce 1987. Systém EOS je zaměřený na zrcadlovky s automatickým ostřením a elektronicky ovládanou clonou. Zpočátku se jednalo o dvouletý vývojový projekt, jehož název nevznikl pouze zkrácením Electronic and Optical Systems, ale jeho kořeny sahají opět k božstvům.

V řecké mytologii je Eos pojmenováním titanské bohyně úsvitu. Úsvitu, kterým měl Canon naznačovat příchod zcela nové generace zrcadlovek, jejíž základní myšlenky by se daly shrnout do několika termínů: žádný cenový růst z důvodu zavedení AF mechanismů, nízká hmotnost a citlivost automatického ostření ekvivalentní citlivosti expozice.


Až zde hledal Canon inspiraci pro nový systém zrcadlovek nazvaný EOS
zdroj ilustrace bohyně Eos: eosmedspa.com


Dnes naleznete označení EOS na každé moderní zrcadlovce Canon

Prvním modelem z nové řady EOS byla SLR Canon EOS 650. Tento systém značení přežil až do do digitální éry SLR a Canon ho používá dodnes. Na modely DSLR, které úsvit Eos následně přinesl, se podíváme v následujících kapitolách.
Nejnovější články
Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů Canon EOS R na DxOMarku: dostal 89 bodů
DxOMark začal opět ve velkém testovat fotoaparáty a po full frame Nikonech se podíval také na nový Canon EOS R. Ten si v hodnocení vysloužil 89 bodů, což ve full frame třídě není moc vysoké číslo. Není to ale vůbec tak zlé, jak to vypadá.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům Slavná pařížská ulice chce v určité časy zakázat vstup instagramerům
Bydlet v krásné a oblíbené pařížské ulici Rue Crémieux má i své nevýhody. Tamní obyvatelé totiž nejsou spokojeni se spoustou instagramerů, fotografů a tvůrců videoklipů, kteří se k nim bez přestání hrnou. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
20.3.2019, recenze, Milan Šurkala18 komentářů
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
19.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře