www.digimanie.cz
>
>
>
>

Zrcadla minulosti: historie Sony DSLR

Zrcadla minulosti: historie Sony DSLR
, , článek
Zrcadla minulosti se dostala do páté a poslední části, aby vám vyprávěla příběh z historie DSLR Sony. Velikán v oblasti elektroniky má již ve svém portfoliu pestrou řadu digitálních zrcadlovek, a proto si zaslouží místo i v tomto "nostalgickém" seriálu.
reklama
Někteří si již po předchozím díle možná mysleli, že digitální zrcadlovky Sony nechám na holičkách a zakončím sérii článků "Zrcadla minulosti" fotoaparáty Pentaxu. Nemějte obavy, právě v tomto díle se nebudeme věnovat nikomu jinému než jednomu z největších výrobců DSLR, který si své jméno získal nejen na poli fotoaparátů, ale patří taktéž mezi velikány v oblasti televizí, hudebních přehrávačů, rádií, herních konzolí, videokamer...


V posledním díle nakoukneme do historie "Alpha" digitálních zrcadlovek firmy Sony
zdroj: sony.cz

Právě z důvodu, že firma nepatří pouze mezi výrobce fotoaparátů a operuje ve všech možných oblastech elektroniky, je zbytečné zabývat se historií jejího vzniku, který s fotoaparáty či optickými zařízeními má pramálo společného.

Proto tuto kapitolu pojmeme trochu jinak a podíváme se, jak se vlastně firma zaměřující se primárně na jiná elektronická zařízení než fotoaparáty dostala k výrobě DSLR.


Počátky u Minolty


Významnou roli v historii digitálních zrcadlovek firmy Sony sehrála společnost, která vám v oblasti fotoaparátů nebude zajisté cizí - Konica Minolta. Pojďme se tedy stručně podívat na její počátky v oblasti digitalizace zrcadlovek.

Vše začalo v roce 1995, kdy v té době ještě pouze Minolta představila svoji první digitální zrcadlovku Minolta RD-175. V roce představení stála $10 000 a ve svých útrobách skrývala 3 CCD snímače s rozlišeními 768 x 494 px.


Schéma použití 3 CCD u Minolty RD-175
zdroj: sony.ca

Dva z nich byly senzory zelené a jeden kombinoval červenou/modrou. Digitálním sečtením a interpolací se získal finální snímek v rozlišení 1528 x 1146 px odpovídající 1,75 Mpx. Tělo této zrcadlovky bylo převzato z DYNAXu 500si a podporovalo většinu jeho objektivů.


První digitální zrcadlovka Minolty s modelovým označením RD-175 a 3 CCD
zdroj: chassimages.com

V roce 1998 se pokusila Minolta oživit v té době ještě skomírající trh s DSLR modelem DiMAGE RD 3000. Tato podivně vypadající digitální zrcadlovka používala již pouze 2 CCD obrazové senzory a poskytovala rozlišení 2,7 Mpx. Byla určena výhradně pro objektivy Vectis.


Druhá a zároveň poslední DSLR Minolty před sloučením s Konicou - DiMAGE RD 3000
zdroj: watch.impress.co.jp


Do hry vstupuje Konica


1. října 2003 Konica a Minolta oznámily světu spojení a položily základy nové společnosti "Konica Minolta", čímž si slibovaly zrychlení vývoje a jistější budoucnost včetně snahy o získání vedoucího postavení na trhu.


Konica Minolta - od jejích DSLR se Sony Alpha digitální zrcadlovky hodně naučily
zdroj: sharealogo.com

Prvním společným "dítkem" v oblasti DSLR byla Minolta Dynax (Maxxum) 7D uvedená v roce 2004 a vlastnící oblíbené tělo kinofilmového Dynaxu 7. Jednalo se o první digitální zrcadlovku s obrazovou stabilizací na světě poprvé použitou u EVF fotoaparátu DiMAGE A1 a nazvanou jako "Anti-Shake".


Již v roce 2004 odtajnila Konica Minolta Anti-Shake stabilizaci obrazu pro DSLR
zdroj: ca.konicaminolta.com

Právě z kořenů 7D budou následně čerpat funkce i digitální zrcadlovky firmy Sony. Tato značně pokročilá DSLR mířila do oblasti poloprofesionálního trhu a ve svém nitru nesla 6,1Mpx CCD snímač.


Přímý předchůdce digitálních zrcadlovek Sony - Konica Minolta Dynax 7D
zdroj: ca.konicaminolta.com

Rok poté (2005) společnost Konica Minolta předvedla svoji poslední DSLR - Dynax (Maxxum) 5D. Jednalo se pouze o odpověď na Nikon D50 a Canon EOS 350D. Tato DSLR byla menší a lehčí než Dynax 7D a postrádala pár funkcí, díky čemuž se dostala s cenou na úroveň amatérského segmentu trhu i při zachování "Anti-Shake" stabilizace obrazu.


Levnější varianta Dynaxu 7D - Konica Minolta Dynax 5D
zdroj: cameralabs.com

Po této digitální zrcadlovce se již dostáváme k počátkům spolupráce firem Konica Minolta a Sony.


DSLR spojenectví desetiletí - Sony & Konica Minolta


19. července 2005 oznámily společnosti Sony a Konica Minolta světu zprávu, že se spolu hodlají podílet na vývoji digitálních zrcadlovek.

Konica Minolta měla poskytnout svůj typ bajonetu, AF systém a měření expozice a Sony se měla naopak postarat o další elektroniku včetně obrazových snímačů (CCD, CMOS) a Info-Lithium baterie. Ve hře byla i revoluční stabilizace obrazu nazvaná jako "Anti-Shake", kterou v ruce držela Konica Minolta.


Zrod digitálních zrcadlovek Sony spadá do období navázání spolupráce Sony a Konicy Minolty
zdroj (logo Sony): topnews.in

Jako blesk z čistého nebe pak přišla v lednu 2006 informace, že Konica Minolta končí své působení na poli výroby a vývoje fotoaparátů. Veškeré své aktivity v oblasti fotografického průmyslu převedla na firmu Sony, která se tak stala samostatným výrobcem digitálních zrcadlovek založených na "know-how" Konicy Minolty (částečné spolupráci se Konica Minolta nevyhýbala, nicméně nehodlala již vyjít s žádnou vlastní značenou DSLR).


Konec působení na poli výroby fotoaparátů Konicy Minolty odstartoval vlastní DSLR cestu Sony

Dostali jsme se tedy do období, kdy se začínala rodit nová série digitálních zrcadlovek firmy Sony nazvaná jako "Alpha". Až v obchodech uvidíte její zrcadlovky, vzpomeňte si, že v nich tepe i srdce původních Dynaxů Konicy Minolty, jejíž technologie se v Sony DSLR používají dodnes.

Nyní se již můžeme podívat na zoubek první DSLR z produkce Sony začínající rokem 2006...
Nejnovější články
Panasonic ukázal full frame S1 a S1R se 4K60p i Dual IS Panasonic ukázal full frame S1 a S1R se 4K60p i Dual IS
Jak se očekávalo, tak se i stalo. Panasonic ukázal na Photokině nové full frame CSC fotoaparáty. Jde o modely Lumix S1 a S1R. Panasonic nenechal nic náhodě a přinesl např. duální stabilizaci, 4K 60p video i dva sloty pro paměťové karty.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Irix uvedl makro objektiv 150mm f/2.8 1:1 Macro Irix uvedl makro objektiv 150mm f/2.8 1:1 Macro
Vedle širokoúhlých 11mm a15mm objektivů bude Irix nově vyrábět i jeden makro objektiv. Půjde o model 150mm f/2.8 1:1 Macro v nové řadě Dragonfly. Těšit se lze na podporu důležitých full frame systémů zrcadlovek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Venus Optics představil spoustu nových objektivů Laowa Venus Optics představil spoustu nových objektivů Laowa
Společnost Venus Optics představila obrovské množství nových objektivů Laowa. Najdete zde objektivy pro Micro Four Thirds, a to ať už klasické světelné objektivy nebo 210° rybí oko, nechybí ani full frame zoom pro Sony.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Video stativy Manfrotto CF Twin s vyšší tuhostí Video stativy Manfrotto CF Twin s vyšší tuhostí
Společnost Manfrotto představila nové stativy určené pro natáčení videa, které se vyznačují jedním nepříliš obvyklým řešením. Mají totiž dvojité nohy. Slibují větší tuhost a jsou vyrobeny z uhlíkových vláken.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tokina uvedla světelný objektiv Opera 50mm F1.4 FF Tokina uvedla světelný objektiv Opera 50mm F1.4 FF
Po půl roce od oznámení vývoje nového objektivu Tokina Opera 50mm F1.4 FF se objevuje jeho finální verze. Ta bude mít i ultrazvukový zaostřovací motorek, takže nebudete muset ostřit výhradně ručně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala