Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

ZY Optics přináší 0,72× speedbooster Lens Turbo II pro Nikon Z

10.11.2021, Milan Šurkala, aktualita
Čínská společnost ZY Optics přináší na trh novinku v podobě 0,72× speedboosteru Lens Turbo II. Ten je určen pro APS-C těla Nikon Z a dovolí různým objektivům určeným původně pro full frame bajonety dosahovat podobné hloubky ostrosti na menším senzoru.
Speedboostery jsou optické konvertory na opačném principu než telekonvertory. Místo prodlužování ohniskové vzdálenosti ji zkracují a tím také zlepšují světelnost celé optické soustavy. Obraz původně směrovaný na plochu full frame senzoru, tak dokážou zkoncentrovat např. na APS-C a dosáhnout tak i na menším senzoru stejně malé hloubky ostrosti. Čínská společnost ZY Optics uvedla právě něco takového. Její konvertor nese název Zhongyi Lens Turbo II a je určen pro APS-C těla Nikon Z.
 
ZY Optics Zhongyi Lens Turbo II
 
Adaptovat dokáže podle verze objektivy s bajonetem Canon EF, Nikon F nebo M42. Ohniskovou vzdálenost zkracuje na 0,72násobek, takže o tolik se sníží i ohnisková vzdálenost objektivu. Např. širokoúhlý 24mm objektiv tak montáží konvertoru vytvoří optickou soustavu se 17mm reálnou ohniskovou vzdáleností. Crop faktor 1,5× pak dostane přepočtenou ohniskovou vzdálenost na 26 mm, což je jen o trochu více než původních 24 mm. Naopak světelnost soustavy se zlepší o cca 1 EV (a hloubka ostrosti tak zůstane na menším APS-C čipu téměř stejná). V podstatě můžeme říci, že jde o změnu crop faktoru na méně než 1,1×.
 
ZY Optics Zhongyi Lens Turbo II
 
Adaptér má 4 optické členy ve 3 skupinách a váží okolo 233 gramů (dle bajonetu). Pokud jde o cenu, ta činí 149 USD.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.