Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Argentina chce prodloužit copyright fotografií na 70 let, a to i zpětně

4.10.2015, Milan Šurkala, aktualita
Argentina je další ze států, které chtějí změnit některé vlastnosti copyrightu. Nyní se to týká fotografií a filmů, u nichž by mělo dojít k prodloužení autorských práv v průměru o dalších 100 let, začne se totiž počítat až od smrti autora.
V Argentině mají nyní problémy ohledně plánované změny délky copyrightu (autorských práv) na fotografie a filmy. Plánuje se totiž prodloužení vlastnictví práv o více než 100 let proti dnešnímu stavu. Dnešní úprava je taková, že práva náleží tvůrci jen 20 let od výroby díla. Nová úprava by ale měla zajistit práva ještě 70 let po autorově smrti, což by průměrnou délku copyrightu prodloužilo někam ke 120 rokům.


Vlajka Argentiny


Toto by nebyl zas až takový problém, neboť např. v Evropské unii máme rovněž copyright platný 70 let od autorovy smrti, i když každý stát má ještě svá speciální pravidla, kolem čehož byl v nedávné době velký humbuk. Potíž je v tom, že úprava by měla být retroaktivní. Tedy miliony snímků, které jsou už dávno v public domain by najednou spadly zpět pod copyright, což by mohlo znamenat tisíce různých žalob za porušení autorských práv. Připomeňme, že např. u Creative Commons to platí tak, že i když autor časem přestane své dílo nabízet v CC licenci, ostatní jej mohou nadále s touto licencí použít, neboť toto dílo bylo takto v minulosti uvolněno.

Bernská úmluva z roku 1886 je mezinárodní dohodou o autorských právech, která hovoří o 50 letech ochrany díla po autorově smrti. Pokud jde ale o fotografie, chce jen 25 let po vytvoření díla a u filmů 50 let od jejich prvního odvysílání (nebo 50 let od vytvoření, pokud po těchto 50 let nebyl nikde promítnut). Argentina tedy v dnešním stavu tuto úmluvu se svými 20 roky ochrany nedodržuje.

Změny se ale mohou dotknout dalších zemí kvůli iniciativě Trans-Pacific Partnership (TPP). Sem patří 12 zemí jako je USA, Japonsko, Nový Zéland, Vietnam, Chile, Mexiko, Kanada a několik dalších. Zde chtějí prodloužit copyright z 50 let po autorově smrti na 70 let a pokud jde o díla psaná na společnosti a nikoli na jednotlivce, pak na 95 let po první publikaci nebo 120 let po vytvoření.

Tímto bude např. nadále chráněn Mickey Mouse. Ten je spolu se společností Disney často spojován s tím, proč se copyright v USA stále prodlužuje. Ke změnám amerického copyrightu dochází často v době, kdy pomalu končí copyright na Mickeyho a ten by měl spadnout do public domain. Copyright na něj měl končit počátkem 80. let, v roce 1976 díky nové úpravě získal ochranu do roku 2003. Když už se blížil i konec tohoto termínu, v roce 1998 proběhla další úprava, která jeho ochranu prodloužila do roku 2023. Rok 2023 se pomalu blíží a je zde další iniciativa, která by měla chránit Mickeyho až do roku 2048. Pokud projde, asi nás kolem let 2040-2045 nepřekvapí další pokus o prodloužení.

Zdroj: diyphotography.net, eff.org
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.