Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Širokoúhlá C-7070 v praxi

26.7.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Uvedení modelu C-7070 WZ od Olympusu jakoby proběhlo trochu v jakémsi mediálním stínu, přesto je tento fotopřístroj velmi zajímavý. Kromě toho, že patří už do sedmimegapixelové kategorie, stojí určitě za pozornost jeho širokoúhlý objektiv, který má nejkratší ohnisko 27 milimetrů (v přepočtu na kinofilm). To ovšem zdaleka není všechno, protože jsme nezmínili výklopný a otočný displej nebo kompatibilitu s paměťovými kartami xD i CF.
Kapitoly článku:
Pojďme si ovšem na začátek prozradit, než se pustíme do popisu dalších zajímavých parametrů a funkcí modelu, jak rychle se s novinkou pracuje a jaký vlastně podávala obrazový výkon, který je nakonec u každého fotoaparátu to nejdůležitější. Co se týká náběhu po startu, tak první expozici zvládnete přibližně za 2,8 sekundy, což patří k průměru, ovšem ukládání snímků se nám zdálo pomalejší a pokud se rozhodnete zapisovat na kartu dokonce v TIFFu nebo RAWu (což je pochopitelně jinak velké plus modelu), tak se musíte obrnit trpělivostí, jelikož tento proces trvá často i hodně přes deset sekund.

Také ostření nám přišlo někdy pomalé a zejména při fotografování v interiéru bez použití blesku někdy optika tápala (i když je model vybaven přisvětlovacím paprskem). Zpoždění spouště je bohužel také měřitelné, především bez namáčknutí šlo téměř o půl sekundu, s namáčknutím jsme se dostali až na velmi slušné 0,2 sekundy. Přezoomování z nejkratšího na nejdelší ohnisko trvalo potom slušné dvě sekundy.



Jestliže rychlostně novinka příliš neexcelovala, tak obrazový výkon byl na svou kategorii výborný. Jedinou výraznější výtku máme (jako obvykle v této kategorii) k hladině šumu, která už při 200 ISO byla docela výrazná. Občas jsme ovšem jistou zrnitost objevili i při použití stovky (většinou příliš nepomohla ani softwarová redukce šumu). Barevné podání vyznívalo trochu do „studena“, v drtivé většině produkoval model velmi kvalitní fotografie s perfektní kresbou. Hned na startu této recenze také musíme pochválit velmi nízkou spotřebu energie kombinovanou s neutahatelným akumulátorem BLM-1, takže model v našem testu výdrže dosáhl rekordního výsledku (hodina a půl neustálého snímání s bleskem při zapnutém LCD displeji).



Sedm milionů v CCD snímači už začíná být pomalu běžnou záležitostí, takže si můžeme i prozradit velikost čipu: úhlopříčka 1/1,8“. V Menu tedy najdete těchto osm rozlišení: 3 072 x 2 304, 3 072 x 2 048, 2 592 x 1 944, 2 288 x 1 712, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače je standardní: lze nastavit na hodnotách 80, 100, 200 nebo 400 ISO, pokud bychom nevěděli o problémech se šumem, skoro bychom litovali, že není přítomná osmistovka, která by takto nadupanému modelu určitě slušela více. Data ze snímače zpracovává obrazový procesor TruePic TURBO. Model umí i natáčet ozvučené videosekvence (ve formátu MOV), a to rychlostí až 30 snímků za sekundu v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů (maximální délka je ovšem pouhých 20 sekund). Nejvyšší rychlosti dosáhnete i v rozlišení 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů (k dispozici je také rychlost 15 sn/s). Potom při natáčení budete omezeni pouze kapacitou použité paměžové karty.



Zajímavější než snímač je ovšem u tohoto modelu jeho optická část. Širokoúhlý objektiv (složený z osmi členů v sedmi skupinách včetně dvou asférických členů a jedné ED čočky) s rozsahem ohniskových vzdáleností od zmíněných 27 do 110 milimetrů (v přepočtu na kinofilm) vám umožní nafotografovat danou scénu nebo situaci i v malém interiéru, kdy nemáte kam ustupovat. Uvedený čtyřnásobný optický zoom (se světelností od F2,8 do F4,8) můžete podle potřeby ještě doplnit o maximálně pětinásobné digitální přiblížení.

V režimu Super makro lze snímat objekty ze vzdálenosti pouhých tří centimetrů, nám se v praxi ovšem dařily dostatečně ostré makrosnímky spíše z 5 cm. V běžném Makru pak zaostříte ze 20 cm, ve standardním režimu ovšem až z 80 cm. Optická část je ovšem zajímavá i díky prediktivnímu AF zaostřovacímu systému, který dokáže svým 143 zónovým senzorem zaostřit na statické, ale především i na rychle se pohybující objekty. Prediktivní zaostřovací systém je schopen zaostřit i na objekty, které se přibližují nebo vzdalují ve směru k a od fotoaparátu. Pochopitelně v praxi největší problémy dělalo modelu zaostřit například rychle běžícího člověka směřujícího přímo k fotopřístroji.

Funkčně je novinka vybavena velmi dobře: kromě všech expozičních režimů (od automatiky po manuál) je k dispozici i několik přednastavených scén. Možná ovšem daleko důležitější je možnost zobrazení reálného histogramu a také histogramu u již nasnímaných fotografií. Doladit expozici můžete také její korekcí v rozsahu +- 2EV. Rozsah závěrky je zcela dostatečný: od 1/4000 až do 16 sekund. Také teplotu bílé trefíte s tímto modelem určitě přesně, protože kromě automatického režimu můžete využít několika přednastavených hodnot, anebo dokonce manuálního nastavení. K dispozici je i jemná korekce na stupnici od červené po modrou. Dosah blesku při širokoúhlém snímání je 3,7 metru. Také v sekvencích můžete s novinkou snímat, ovšem pouze max. dvojici fotografií rychlostí 2,3 sn/s ve všech rozlišeních.


Pořízení prvního snímku2,8 s
Snímek s namáčknutím spouště0,2 s
Snímek bez namáčknutí 0,5 s