Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Čína umožňuje copyright pro snímky vytvořené pomocí AI, USA přesně naopak

22.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Čína umožňuje copyright pro snímky vytvořené pomocí AI, USA přesně naopak
Umělá inteligence a umění je nyní velkým tématem. Zatímco v USA rozhodli, že snímky vytvořené umělou inteligencí nespadají pod autorské právo, v Číně rozhodli opačně. Pojďme se podívat na podrobnosti.
Mají být snímky vytvořené AI chráněny autorským právem (právo pro toho, kdo zadal příkaz)?
V anketě šlo hlasovat od 22.1.2024 do 22.2.2024. Počet hlasujících: 10
Ano40 %
Ne60 %
Mohou spadat snímky vytvořené pomocí generativní AI pod autorské právo? Je to velmi těžká otázka, přičemž spousta argumentů míří spíše proti, což ostatně způsobilo, že v USA bylo něco takového smeteno ze stolu. Soudkyně Beryl Howell rozhodnutí zdůvodnila tím, že ochrana autorským právem byla odnepaměti přisuzována pracím, které "vedla" lidská ruka. Podle ní obrazy generované pomocí AI toto vedení nemají. A zde se dostáváme na tenký led a hned několik různých argumentů.
 
Člověk obvykle musí projevit schopnost psaní adekvátních příkazů, aby AI vůbec vygenerovala to, co chce. Na druhou stranu, na obrázek výše (i níže) vygenerovaný Bingem a jeho generátorem založeným na DALL-E 3 mi stačil jediný příkaz ve stylu "tradiční asijská žena" a byl jsem spokojen. Problémem je ale i to, že tyto AI systémy jsou vygenerované na obrazech, které jsou zpravidla chráněné autorským právem, takže kdo je vlastně autorem výše zmíněného obrázku? Já jako ten, kdo jen napsal cca 20 písmenek do Bingu, OpenAI, která pracně vytvořila a natrénovala systém DALL-E, jež se o generování snímku postaral, nebo desítky, stovky, tisíce fotografů a ilustrátorů, na základě jejichž fotografiích a ilustracích byl výše zmíněný snímek vytvořen?
 
AI snímek čínské ženy
 
Zatímco však v USA práce vytvořené pomocí AI ochranu nemají, v Pekingu v Číně došly soudy k opačnému názoru. Konkrétně šlo o spor "autora" pana Li a bloggerky paní Liu. Li vytvořil snímek asijské ženy pomocí aplikace Stable Diffusion. Bloggerka si tento snímek stáhla ze sociálních sítí, odstranila vodoznaky a prezentovala ho na své síti. Soud rozhodl, že Li má právo na autorskou ochranu takového snímku a Liu bude muset zaplatit celkem 550 čínských juanů (zhruba 1740 Kč). Podle soudu měl tento obrázek významný počet zásahů z lidské strany pana Li, který ho dalšími a dalšími příkazy nechával upravovat k obrazu svému.
 
Jde např. o to, jak se mají osoby na obrázku prezentovat, jde o výběr slov do příkazu, jejich řazení, nastavování relevantních parametrů, výběr snímků, které má AI dále upravovat, a podobně. Snímek, který se stal předmětem sporu, si můžete prohlédnout zde.
 
Zdroj: petapixel.com, obrázky (generátor obrázků v bing.com)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.