Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotíme mobilem: Seznamte se!

27.4.2012, Milan Šurkala, návod
Dnes zahajujeme sérií článků o tom, jak využít omezených možností fotomobilů k vyfocení co nejlepších snímků. První, co je třeba pořádně udělat, je seznámit se s ním. Zjistit, co vlastně umí, co se kde nastavuje a kdy nemá smysl jej vůbec vytahovat.
Fotit se dá skutečně téměř čímkoli. V dnešní době máte fotoaparát v podstatě v každém mobilním telefonu a denně vznikají miliony a miliony nových snímků pořízených právě těmito přístroji. Pak ani není divu, že největším výrobcem digitálních fotoaparátů nejsou značky jako Canon nebo Nikon, ale Nokia i přesto, že nikdy nevyrobila jediný kompakt nebo zrcadlovku. Ano, fotomobily jsou dnes nejrozšířenějším fotografickým náčiním. Jako u každého přístroje i u nich najdete jistá specifika, s kterými je nutno počítat. Právě těmito vlastnostmi a nezřídka různými problémy a nástrahami, které je nutno překonat, se budeme věnovat v novém seriálu Fotíme mobilem.




K ukázkám budeme používat zejména nejlepší fotomobil dneška, Nokii N8


Protože můj starý mobilní telefon byl sice pro mé potřeby dostatečný, ale fotit neuměl, požádali jsme české zastoupení Nokie o zapůjčení nejlepšího fotomobilu na trhu, což je dnes Nokia N8Tento fotomobil disponuje velkým zhruba 1/1,9" CMOS čipem, který je větší než u drtivé většiny běžných kompaktů. Větší čip mají už jen profi kompakty. I přes vysoké rozlišení 12 megapixelů má menší pixelovou hustotu, než je dnes běžné, což vede k nízkému šumu. To ostatně ukázala i naše recenze. Z trůnu fotomobilů bude N8 patrně sesazena až dalším mobilem této společnosti, Nokií 808 PureView. Ta se ale na našem trhu ještě neprodává.




Ne s každým mobilem se dá kvalitně fotit (moje několik let stará Nokie po úpravě všeho, co se dalo)


Váš fotomobil patrně nebude mít technicky až tak kvalitní fotografie, ale většina běžných fotomobilů s rozlišením 5 megapixelů a více je už stavěna na aspoň trochu rozumné focení. Rozlišení ale rozhodně není všechno a více megapixelů nerovná se automaticky lepší fotografii. Dobrý 2MPx fotoaparát může dělat lepší fotografie než špatný 8MPx. Protože však velikost čipů u fotomobilů většinou roste s úhlopříčkou, neplatí zde pravidlo známé z běžných kompaktů, kdy větší rozlišení rovná se pravděpodobnosti většího šumu. Zatímco tam máte vždy 1/2,3" čip, u fotomobilů najdete relativně "velké" 1/2,5" i prťavé 1/4" čipy.

Pokud máte např. takové mobily jako je Nokia N86 8MP, Samsung Galaxy S II nebo Apple iPhone 4S, pak i s 8 megapixely často dokážete zázraky i na úrovni běžných kompaktů. U starších fotomobilů se ale bohužel už nedá moc co dělat a kvalita snímků bude i při největší snaze sotva dostatečná i pro sociální sítě jako Facebook. I v tak malých rozlišeních může být barevné podání mizerné, odšumování silné, že i na těch pár stovkách pixelů bude dost vidět nekvalita snímku, viz můj stařičký 2MPx mobil z opravdu prehistorických dob.
 
 

Fotografii nedělá fotoaparát, ale fotograf!!!

 

První, co je potřeba si u fotografií uvědomit, je to, že o uměleckém (ale i obyčejném dokumentárním) náboji fotografie rozhoduje především fotograf a nikoli fotoaparát, technika. Je samozřejmé, že s fotomobilem nevyfotíte profi portrét s rozmazaným pozadím, ale laik bez fotografického citu, zkušeností a znalostí totéž nedokáže ani se zrcadlovkou a profi objektivem. Fotograf má znát možnosti svého přístroje, silné i slabé stránky a tomu přizpůsobuje své fotografie. Ví, co si může a nemůže dovolit, ví, jak udělat zajímavou fotografii i s náčiním, které má po ruce. Pochopitelně čím lepší náčiní, tím více možností, a to platí beze zbytku i u fotomobilů. My se v tomto seriálu nebudeme učit ani tak "umělecké" postupy jako spíše přemlouvat techniku, aby nám vyšla vstříc a nabídla i nejzazší možnosti toho, čeho je schopna.




Tak takhle to nepůjde, se špinavým objektivem nic pěkného nevyfotíte!


Stejně jako u kompaktů a zrcadlovek, i u fotomobilů je nutno udržovat čistou přední čočku objektivu. Protože zde většinou není žádná krytka, mobil se nosí po kapsách a pořád se na něj "matlá", je problém udržování čistoty ještě o to větší. Než se tedy pustíte do zkoušení, vyčistěte si objektiv. Možná i z těch testovacích fotek se některá povede natolik, že by byla škoda, kdyby byla znehodnocena prachem na objektivu.





Chcete-li fotit, musíte samozřejmě vědět, jak se vůbec fotoaparát spouští. N8 k tomu má přímo tlačítko na svém těle, ale tak tomu není u všech přístrojů. Určitě bude někde v mobilu možnost hodit si zástupce fotoaparátu přímo na plochu. Pokud jdete účelově fotit a chcete být co nejrychlejší, najděte nejlepší způsob jak odemknout mobil a ideálně mít v něm už spuštěný režim fotoaparátu nebo alespoň prohlížení snímků, ze kterého se rychle dostanete do režimu focení. Naučte se nepropásnout ten nejdůležitější okamžik. Nikdo neříká, že s fotomobilem nemůžete chytit "rozhodující okamžik" jako slavný Henri Cartier-Bresson. Pokud budete vždy marně a dlouho lovit spuštění fotoaparátu, většinou vše propásnete a nakonec jej ani nebudete vytahovat. A to by mohla být škoda.





Seznamte se se samotnou aplikací fotoaparátu. Tady na první pohled nic není a vypadá to, že fotomobil prostě jen fotí a umožňuje nám nastavit blesk. Zde bych vám doporučil najít režim, v kterém si fotoaparát zapamatuje, že má být blesk vypnutý. Není nic nepříjemnějšího, než otravovat okolí nenadálým blýskáním a hlasitým umělým zvukem závěrky.





Když už najdete hlavní fotografické menu, zjistíte, že nabízí spoustu možností nastavení. Od speciálních režimů pro focení v noci, makro, přes detekci obličejů, pomocnou mřížku pro lepší kompozici a rovnější horizont, nechybí ani samospoušť, nastavení barev a především vyvážení bílé. S tím je občas velmi dobré pracovat podobně jako s korekcí expozice a citlivostí. V neposlední řadě můžeme nastavit kontrast a ostrost. Váš mobil bude mít patrně jiné (ale většinou podobné) funkce, v jiném menu jinak rozmístěné, ale princip je stejný. Důležité je seznámit se s tím, že tu vůbec něco takového máte a postupně se budeme některými z těchto voleb probírat a učit se s nimi lépe zacházet.





Většinou najdete někde zakopané i technické menu, kde můžete zvolit rozlišení, ale např. i vypnout otravné zvuky spouště. Nepodceňujte přípravu. Ta je ale u každého fotomobilu jiná a tipy a triky v tomto seriálu možná nebude možné aplikovat u vašeho fotomobilu stejně jako možná nevyzkoušíme funkce, které má váš fotomobil a nemá je testovací Nokia N8. V dalších dílech se podíváme na úpravy fotografií, různé fotografické aplikace do mobilu a zejména jak fotomobil nastavovat pro zisk nejrůznějších efektů a potlačení nežádoucích projevů typických pro fotomobily.




Mobil nemusíte používat jen k dokumentární fotografii, co jste kde viděli (třeba parkování vysokoškolských studentů).





I toto lze vyfotit fotomobilem. Nejde ani tak o to čím, ale kdy a jak. Je dobré vědět, jak k tomu přemluvit techniku.





A co je na focení nejlepší? Že vás vytáhne na čerstvý vzduch.
K čemu zejména používáte fotoaparát v mobilu?
V anketě šlo hlasovat od 27.4.2012 do 27.4.2013. Počet hlasujících: 26
pouze dokumentární foto88 %
umělecké a kreativní fotografie8 %
natáčení videa0 %
nepoužívám4 %
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.