www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix A300: makrodrobek

Nikon Coolpix A300: makrodrobek
, , recenze: specifikace produktu
Dalším malým a levným kompaktem, na který se podíváme v našem testu, je Nikon Coolpix A300. Fotoaparát je vybaven 20MPx čipem a objektivem s 8× optickým zoomem. Nabídne Wi-Fi i ostření od pouhých 2 centimetrů.reklama
Kde koupit
Nikon Coolpix A300?
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Opět se vracíme i k testům levnějších kompaktů. Nedávno jsme se podívali na kapesní ultrazoom Canon IXUS 285 HS, dnes zamíříme s cenou ještě trochu níže. Do redakce jsme dostali Nikon Coolpix A300, který nabídne 20MPx CCD senzor a objektiv s 8× optickým zoomem, jenž začíná už na velmi širokoúhlých 25 milimetrech. Slibuje také ostření od 2 centimetrů a disponuje nejen bezdrátovou technologií Wi-Fi, ale je zde i Bluetooth. Dnes se podíváme, jak dobrý tento fotoaparát vlastně je.

Recenze Nikon Coolpix A300
Videorecenze fotoaparátu Nikon Coolpix A300 s ukázkami ovládání a testovacími HD videosekvencemi.
Ergonomie a rozmístění ovládacích prvkůVýrobě malých levných kompaktů se ještě před pár lety věnovala více než desítka výrobců, dnes už to zůstalo jen na Canonu, Nikonu a částečně i Sony. Ostatní výrobci začínají svou nabídku zpravidla na pokročilých kapesních ultrazoomech nebo profi kompaktech. Coolpix A300 je zástupcem z té levnější, ale nikoli úplně nejlevnější kategorie. Má tedy velmi malé rozměry i hmotnost (119 gramů i s baterií a kartou), ale aby mohl aspoň trochu konkurovat smartphonům, přináší proti nim nemalý optický zoom. Ten je zde 8násobný.


Nikon Coolpix A300 celkový pohled


Fotoaparát má pěknou červenou barvu, zpracování je solidní. Nic nevrže, neviklá se, vše je naprosto v pořádku. I držení je bezproblémové. Vzadu je místo pro palec a díky malé hmotnosti tak není třeba žádného gripu vepředu. Pokud je v ergonomii něco špatně, je to jednoznačně rychlost fotoaparátu a odezvy. Asi jsem už zhýčkaný novými přístroji, ale dovolím si tvrdit, že za přijatelně rychlý bych jej neoznačil ani před deseti lety, natož dnes. Téměř u každé operace jsou snad sekundové prodlevy a např. při zvětšení vyfoceného snímku si počkáte přes tři sekundy, než fotoaparát zareaguje.

Jak již bylo řečeno, k dispozici je tu objektiv s příjemným 8× optickým zoomem v rozsahu od velmi širokoúhlých 25 mm po maximálních 200 mm. Poněvadž fotoaparát přebral velikost těla malých kompaktů, které mívaly 3-4× zoom, ale nabízí zoom dvakrát tak velký, nepřekvapí špatná světelnost objektivu. Ta je dána hodnotami F3,7 na nejširší a F6,6 na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Co bychom dnes dali za kdysi zatracované F2,8-5,9 objektivy.

Situaci nicméně zachraňuje optická stabilizace obrazu. Její účinek se ale těžko měřil. Kupodivu nebyl problém bez stabilizace pořizovat ostré snímky při 1/100 sekundy na 200mm ohniskové vzdálenosti, což je mnohem více, než by mělo být dosažitelné dle pravidla převrácené hodnoty ohniskové vzdálenosti. Se stabilizací jsem pak při obvyklém testu končil někde u 1/40 sekundy. Na přední straně vidíte ještě přisvětlovací diodu a blesk.


Nikon Coolpix A300 objektiv


Na horní straně vidíte tlačítko pro zapnutí přístroje, které je dost malé a občas se může stát, že jej nedostatečně zmáčknete a přístroj se nezapne. Spoušť i páčka zoomu mají příjemný chod nebýt již výše zmíněných prodlev přístroje. Při zapnutí fotoaparátu zoomovací páčka poměrně dlouho nereaguje, spoušť rovněž může odmítat pracovat, pokud fotoaparát ještě něco "dodělává". Multitasking je fotoaparátu naprosto cizí.


Nikon Coolpix A300 horní strana


Vzadu je malý 2,7" displej s dnes hodně nízkým rozlišením 230.000 bodů (320×240 RGB pixelů). Nepřekvapí tedy poněkud kostičkovaný obraz a nízké pozorovací úhly. Zespodu se invertují takřka všechny barvy, ze stran se pak invertují tmavé tóny, naopak seshora obraz displeje přechází do bílé plochy. Focení makra od země vyžaduje buď odhadnout to poslepu nebo si na tu zem... lehnout. Myslím, že tady se zbytečně moc šetřilo a trochu lepší displej by neuškodil.

Vpravo nahoře je tlačítko pro zahájení natáčení videa. Stejně jako u všeho, i zde jsou odezvy dosti dlouhé. Video se začne natáčet až za cca 2,3 sekundy od zmáčknutí, naopak po vypnutí natáčení se nahraje ještě zhruba 0,7 sekundy záznamu. Tlačítko SCENE vybírá mezi fotografickými a scénickými režimy. Je zde pochopitelně plná automatika, která při každém zapnutí dá automatiku blesku. Ten sice můžete vypnout, ale při každém dalším spuštění přístroje bude opět automatický (pokud vám toto vadí, zvolte druhý automatický režim, který si toto nastavení pamatuje). Vpravo je pak tlačítko pro spuštění režimu prohlížení vyfocených snímků.

Čtyřsměrný ovladač umožňuje nastavit blesk, korekci expozice, makro režim (zůstává aktivní i po vypnutí přístroje) a samospoušť (která se naopak vypíná po každém snímku, což je často hodně k vzteku). Prostředí tlačítko OK potvrzuje, případně umožní výběr pozice ostřícího bodu. Nakonec je tu ještě tlačítko pro vstup do hlavního menu a tlačítko pro mazání snímků. Na pravé straně si ještě můžete všimnout krytku USB portu. Přes ten můžete nabíjet baterii ve fotoaparátu. K dispozici je nabíjecí adaptér, USB kabelem je možné takto připojit fotoaparát i k počítači. Čemu ale nerozumím, je to, proč Nikon nepoužil klasické microUSB, které se používá i u mobilů. Takhle musíte tahat ještě speciální kabel pro fotoaparát. Sice USB kabel, jenže typů USB je mnoho. Proč ne zrovna ten, který používají všichni ostatní?


Nikon Coolpix A300 displej


K napájení slouží maličká baterie EN-EL19 s napětím 3,7 V a kapacitou 700 mAh (2,6 Wh). Podporovány jsou pak karty SD, SDHC a SDXC. Vidíte zde také závit pro stativ.


Nikon Coolpix A300 baterie


K fotoaparátu dostanete poutko na ruku, baterii, nabíjecí adaptér a USB kabel.


Nikon Coolpix A300 příslušenství


Prvotní představení máme za sebou, nyní pojďme otestovat fotografické výkony přístroje.

Nikon Coolpix A300
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


 
Stručné specifikace fotoaparátu Nikon Coolpix A300
Typ senzoru1/2,3'''' CCD
Rozlišení celkové/efektivní20,48 MPix / 20,1 MPix
Výstupní formátyAVI Motion JPEG, JPEG (Exif 2.3)
Ohnisková vzdálenost (skutečná)4,5 - 36,0 mm
Ohnisková vzdálenost (přepočet)25 - 200 mm
Světelnost objektivuF3,7 - F6,6
ClonaF3,7 - F6,6 (+3EV ND filtr)
Zoom8× (optický), 4× (digitální)
Automatické ostřeníPriorita ostření na obličej, střed, manuální volba 99 zaostřovacích polí, sledování objektu, zaostřování s vyhledáním hlavního objektu
Ostřící vzdálenost50 cm - nekonečno (Wide), 150 cm - nekonečno (Tele)
Ostřící vzdálenost (makro)2 cm - nekonečno (Wide)
Rychlost závěrky1/1500 - 1 s, až 4 s v režimu Ohňostroj
Expoziční režimyprogramová expozice
Citlivost ISOISO 80 - 3200
Sériové snímky1,1 fps (max. 6 snímků)
Typ hledáčkuNe
LCD2,7" (6,7 cm) TFT LCD, 230 000 px (320×240 RGB pixelů), 99% pokrytí
Typ paměťového médiaSD, SDHC, SDXC
NapájeníLi-Ion akumulátor EN-EL19 (3,7 V, 700 mAh, 240 snímků)
Rozměry95,9×58,0×20,1 mm
Hmotnost bez bateriípoutko, akumulátor, nabíjecí adaptér, USB kabel
Zobrazit všechny specifikace

Nejpopulárnější kompakty
Nejnovější články
Fujifilm X-T20 s 24MPx čipem a 4K videosekvencemi Fujifilm X-T20 s 24MPx čipem a 4K videosekvencemi
Další novinkou od Fujifilmu je hledáčkový CSC fotoaparát X-T20. Ten nově přináší APS-C snímač s rozlišením zvýšeným na 24 megapixelů. Umí také natáčet 4K videosekvence a bylo zlepšeno i fázové ostření.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm X100F, legendární kompakt dostává 24MPx snímač Fujifilm X100F, legendární kompakt dostává 24MPx snímač
Oblíbené profi kompakty Fujifilm X100 se dočkaly již čtvrté generace v podobě nového modelu X100F. Ten přináší např. 24MPx APS-C X-Trans CMOS III čip, inovovaný hledáček i ovládací prvky. Fotoaparát by měl být ještě o něco rychlejší.
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy
Stále oblíbenou kategorii kapesních ultrazoomů rozšířil Nikon Coolpix A900, který se může chlubit 35× optickým zoomem. Má také výklopný displej a překvapí rovněž 4K videosekvencemi. Bude zajímavý i v praxi?
Včera,  recenze, Milan Šurkala,  10 komentářů
Fujifilm uvedl středoformátový fotoaparát GFX 50S Fujifilm uvedl středoformátový fotoaparát GFX 50S
Fujifilm se posouvá výše a představuje svůj středoformátový fotoaparát GFX 50S. Novinka je vybavena 51,4MPx CMOS snímačem a umí natáčet i videosekvence. Hledáček i displej mají nadprůměrně vysoké rozlišení.
19.1.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  5 komentářů
Špiónské makety zvířat s kamerou v přírodovědném dokumentu BBC One Špiónské makety zvířat s kamerou v přírodovědném dokumentu BBC One
Aby bylo možné natočit zajímavé záběry zvířat a ještě lépe pochopit, jak mezi sebou žijí, je často nutné vyvíjet speciální kamery. Nový dokument BBC One k tomuto využívá špiónské kamerky v podobě zvířat, které se hýbou a dokáží imitovat zvuky.
17.1.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře