Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

100MPx středoformát vs iPhone 11 Pro? Fotograf porovnal rozdíly

8.10.2019, Milan Šurkala, aktualita
Fotografie ze smartphonů se díky softwarovým kouzlům neustále zlepšují a Photoshop Dad na svém YouTube kanále zkusil porovnat výsledky z nového iPhonu 11 Pro a 100MPx Fujifilmu GFX 100. Výsledky jsou překvapivé.
Už víme, že i telefony dokáží vyfotit hodně kvalitní snímky. Nedávno jsme porovnali starý 14,6MPx APS-C senzor s 12MPx čipem z iPhonu a rozdíly ve dne byly překvapivě malé, zejména poté, co se začal používat HDR RAW. Něco ještě více extrémního vyzkoušeli na YouTube kanále Photoshop Dad. Zde vzali nový iPhone 11 Pro a proti němu byl postaven 100MPx středoformát Fujifilm GFX 100. S vylepšenými portrétními režimy snižujícími hloubku ostrosti u iPhonu 11 Pro se ale výsledky natolik přiblížily těm ze středoformátu, že autorova žena dokonce i špatně identifikovala fotografii z telefonu a středoformátu při přímém porovnání.
 
 
Faktem nicméně je, že jak už napovídá název kanálu, své v tom sehrál Photoshop. Snímky z iPhonu nemají tak dobrou barevnou kresebnost, takže bylo potřeba několika vrstev upravujících vyvážení barev a jasů, aby se fotografie z iPhonu přiblížila té ze středoformátu (jinak by to bylo poznat dosti rychle). Pak ale vypadaly hodně podobně, a to i co se týče hloubky ostrosti. Jak ale sám přiznává autor Josh Rossi, to neznamená, že by se telefon vyrovnal středoformátu. GFX 100 je stále mnohem lepší fotoaparát. Jeho velký čip zejména dovoluje velmi výrazně větší hrátky v postprocessu, mnozí si také na fotografiích všimnou nedostatečné prokreslení vlasů u snímků z telefonů, na které malé rozlišení senzoru a jeho větší šum nestačí, stejně jako to mohou být skládací artefakty. A co vy? Poznali byste na první pohled, který snímek je ze středoformátu a který z iPhonu?
 
Apple iPhone vs Fujifilm GFX 100
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.