Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

48MPx ProRAW v iPhonu 14 Pro: cca 13 snímků zabere 1 GB paměti

, , aktualita
48MPx ProRAW v iPhonu 14 Pro: cca 13 snímků zabere 1 GB paměti
Nové smartphony Apple iPhone 14 Pro dostaly inovovaný systém fotoaparátů. Zásadní je především hlavní modul s 1/1,3" čipem, který podporuje 48MPx rozlišení. I když má fotit především do 12MPx rozlišení, umí i 48MPx ProRAW. Ten ale bude zabírat hodně místa.
48MPx ProRAW v iPhonu 14 Pro: cca 13 snímků zabere 1 GB paměti
Apple před několika dny představil nové smartphony iPhone 14 Pro. Po dlouhé době se přešlo z 12MPx rozlišení na vyšší, i když jen částečně. Ultra-širokoúhlý, i tele modul zůstaly na 12 MPx a hlavní modul sice dostal nový 1/1,3" čip se 48MPx rozlišením, díky slučování pixelů by ale měl fotit především do 12 MPx. Přesto tu bude jedna zajímavost. Zatímco u Androidů je zpravidla neslučovaný režim v plném rozlišení nabízený v JPEGu a s agresivním odšumováním, Apple ho nabídne také, ale kvalitativně úplně jinak. 48MPx snímek totiž bude možné dostat, a to dokonce v režimu ProRAW.
 
Apple iPhone 14 Pro
 
Jistě ale tušíte, že to bude mít jeden háček. Tím bude velikost takových RAWů, což jistě není pro nikoho překvapivé. Jedná se o 10bitové snímky využívající systému lineárního DNG souboru a při 48 milionech pixelů není nic divného, že budou obrovské. Zatímco 12MPx ProRAW má velikost okolo 25 MB, 48MPx snímky se 4× vyšším rozlišením budou kapacitně asi 3krát větší (je tedy dobrou zprávou, že ne 4krát). Hovoří se o tom, že by měly mít 75 MB. Do 1 GB paměti se tak vejde jen cca 13 snímků. Pokud tedy chcete do takto vysokého rozlišení fotit opravdu hodně, raději si nekupujte nejmenší 128GB verzi, která by na moc dlouho nevystačila.