Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

48MPx ProRAW v iPhonu 14 Pro: cca 13 snímků zabere 1 GB paměti

19.9.2022, Milan Šurkala, aktualita
48MPx ProRAW v iPhonu 14 Pro: cca 13 snímků zabere 1 GB paměti
Nové smartphony Apple iPhone 14 Pro dostaly inovovaný systém fotoaparátů. Zásadní je především hlavní modul s 1/1,3" čipem, který podporuje 48MPx rozlišení. I když má fotit především do 12MPx rozlišení, umí i 48MPx ProRAW. Ten ale bude zabírat hodně místa.
Apple před několika dny představil nové smartphony iPhone 14 Pro. Po dlouhé době se přešlo z 12MPx rozlišení na vyšší, i když jen částečně. Ultra-širokoúhlý, i tele modul zůstaly na 12 MPx a hlavní modul sice dostal nový 1/1,3" čip se 48MPx rozlišením, díky slučování pixelů by ale měl fotit především do 12 MPx. Přesto tu bude jedna zajímavost. Zatímco u Androidů je zpravidla neslučovaný režim v plném rozlišení nabízený v JPEGu a s agresivním odšumováním, Apple ho nabídne také, ale kvalitativně úplně jinak. 48MPx snímek totiž bude možné dostat, a to dokonce v režimu ProRAW.
 
Apple iPhone 14 Pro
 
Jistě ale tušíte, že to bude mít jeden háček. Tím bude velikost takových RAWů, což jistě není pro nikoho překvapivé. Jedná se o 10bitové snímky využívající systému lineárního DNG souboru a při 48 milionech pixelů není nic divného, že budou obrovské. Zatímco 12MPx ProRAW má velikost okolo 25 MB, 48MPx snímky se 4× vyšším rozlišením budou kapacitně asi 3krát větší (je tedy dobrou zprávou, že ne 4krát). Hovoří se o tom, že by měly mít 75 MB. Do 1 GB paměti se tak vejde jen cca 13 snímků. Pokud tedy chcete do takto vysokého rozlišení fotit opravdu hodně, raději si nekupujte nejmenší 128GB verzi, která by na moc dlouho nevystačila.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.