Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

500px chválilo umělce za jeho koláže, teď hrozí banem

27.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Fotobanka 500px si v posledních letech utržila nejednu ostudu a nyní je tu další kontroverzní počin. Několik let chválilo fotografa Michala Karcze, dokonce byl vyhlášen umělcem roku. Za jeho umění ho ale chce nyní zabanovat.
Fotobanka 500px, kde je možné sdílet a prodávat své fotografie, je v posledních letech poněkud kontroverzní. Své by o tom mohl vyprávět umělec Michal Karcz, který během několika let činnosti na 500 px uploadoval 173 snímků, nasbíral přes 34 tisíc sledujících a jeho práce byly zhlédnuty více než 7 milionkrát. Karcz zde totiž prezentoval působivé koláže. 500px nicméně postupem času změnilo své podmínky a nyní chce nabízet pouze fotografie bez manipulací, na což má pochopitelně právo. Karczova práce tak nyní kvůli změně odporuje stanovám fotobanky a ta tak vyhrožuje banem za jejich porušení.
 
 
Sama fotobanka se tak nedopouští ničeho špatného. Jde spíše o to, že v minulosti byl tentýž fotograf toutéž fotobankou paradoxně chválen za své umění. Získal titul nejlepší fotky roku, byl s ním na fotobance udělán rozhovor, který se týkal právě i jeho schopností hrát si s obrazem, sama fotobanka také jeho snímky více než 10krát vybrala do tzv. Editor’s Choice. Zatímco ještě nedávno ho propagovala a chválila, nyní Karczovi kvůli tomu samému vyhrožuje banem, pokud bude ve své práci tímto způsobem pokračovat.
 
Na další dotazy fotobanka odpověděla, že se jí sice jeho práce líbí, ale poněvadž odporuje nynějším stanovám, nemohou ji akceptovat. Také zmínila, že fotograf musí mít copyright na všechny elementy v jeho práci a u skládaných koláží hrozí, že tomu tak nebude. Karcz tak s 500px skončil a podotkl, že by ho zajímalo, zda se fotobanka stejně postaví i k jiným autorům podobných prací, kteří jsou ještě populárnější než on. Jeho práci nyní můžete vidět na webové stránce michalkarcz.com. Připomeňme, že nedávno se 500px pokusila zabanovat fotografa Tima Gamblea, neboť editoři nepoznali, že jeho fotografie jsou jen malováním světlem a nikoli úpravami ve Photoshopu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.